bugün

minibüsçü kimdir?
her durakta durup yolcu alan, klasik minibüs markasına binip iş yapan abilerimizdir.
ama bu abilerimiz her yerde yolcu alması bazı zamanlar alışkanlık yapar ve hep bir boşluk varmış gibi hissederler. öyle bir hale gelinirki nefes alınamaz; böyle durumlarda kahraman ablalarımızdan birisi minibüsçüye kızar ve tartışırlar.

işte durdurma cümleleri burda işe yarar. "hop dur ne yolcu alıyosun" desek olmaz.
bu işi çığırından çıkaran minibüsçü abimizi nasıl durdurmalıyız? soruyorum sözlük bu adamlar nasıl durur?
efsanevi ayar olarak nitelendirilebileceklerden bir tanesi şöyledir,

- şoför bey siz kalksanız da başkası otursa?
burdan üst kata çıkmak için merdiven mi var da biz göremiyoruz?

tabi birçok münübüsçü bu kadr uzun cümleyi kavrayamayacaktır o ayrı mesele. ben tahsilli ve açgözlü olan %1lik kısımda işe hyarıyor *
sağa sola çamur olmaktan başka birşey olmayan , kasılacağım diye magirus gibi şanzımanı düzgün bir araçta 2. vitesten 3. vitese geçerken garç sesi çıkartan , saçı 1 ton jöleli , karşı cinse aynadan bakan, elinde ibadet için değil çakallık için tesbih sallayan bir tipe dur desen olmaz birde çüş demek bile durdurmayabilir.

not: efendi olanlar için şoför bey demek yeterlidir.
- abi sağ arka tekerden garip bi ses geliyor?!
kaptan müsait bir yerde bırakır mısın? kaptan diyince duyuyolar. hep uçarcasına kullandıklari için olsa gerek her minibüsçü içinde bir pilot ruhu taşıyor zira.
(bkz: inecem amına koyum)

durmazsa namerdim. Ha sağ salim inip evine gideceğini garanti etmiyorum tabi...
müsait yerde inecek var yeterlidir genelde.
kaptan müsait bi yerde bizi bi silkele...
(bkz: hacı beni şu sağda tükürüver)
ilk bursada duyduğumdan garip gelmişti
usta ben burda 'KALAYIM'.
münasip bir yerde bırakırmısınız.
minibüsçü dur.
- kaptan, bizi müsait bi yerde tükürsene.
minibüsçü abinin yanında amnskim falan demek.kesin duruyo.deneyen arkadaşlar var(mış).
+ Sağda ateşle kapıyı kaptan, daha mekana akıcaz.**