bugün

fransa'nin güneyinde bulunan millau kasabasindaki dünyanin en yüksek köprüsü. 14 aralik 2004'de hizmet vermeye baslayan, 2460 metre uzunlugundaki köprünün bir payandasi 343 metre yüksekligi ile eyfel kulesinden 38 metre daha yüksek. 394 milyon euro'ya mal olmus.

görsel
(bkz: molla gürani viyadüğü)*
Fransa'nın Millau kentinde 2001 - 2004 yılları arasında, River Tarn vadisini aşan gergi askılı köprüdür. Direklerinin ucuna kadar ölçüldüğünde dünyanın en yüksek taşıt köprüsü. Yukarı doğru incelen, uzunlukları 77 ve 246 mketre arasında değişen 7 ayağının her biri, 97 metrelik direkleri destekler. Köprü, yols eviyesine kadar ki yüksekliği olan 270 metreyle de dünyanın en yüksek ikinci taşıt köprüsüdür. Uzunluğu 2,46 km,yolun kalınlığı 4,2 metre,genişliğiyse 32,05 metredir.
ispanya ve fransa arasında bir köprüdür. tarihi millau şehrinin içinden geçen ve ispanya-fransa'yı birleştiren otoyolun yükünü hafifletip yolu kısaltmak için yapılmış ve jacques chirac tarafından açılışı yapılmıştır.
şunlardır;

http://img501.imageshack....1/3296/enuzunkoprumx4.png
http://img440.imageshack....g440/5016/84526053bx9.jpg
a75 otobanı üzerinde dünyanın en yüksek ayakları üzerindeki köprü. dünyanın en yüksek köprüsüdür. köprünü iki ayağı eyfel kulesinden yüksektir. a75 otobanı bu köprü yokken otoban a75 o vadiye yaklaşma halindeyken sona erer, o yol d911 olurdu, ve millau kasabası sakinleri, ağır trafiğin geçtiği bu şehirde pek de "sakin" değillerdi. bu şirin fransız kasabasına eski hüviyetini vermek ve ayrıeten de clermont ferrand´dan beziers´e uzayan güney fransa hattını kesiksiz hale getirmek için bu köprüyü inşa ettiler.

bu köprünün bulunduğu muhit oldukça dağlıktır, ve a75 de montpellier´e kadar son derece virajlıdır. o yol üzerinde daha birçok tünel ve köprü mevcuttur.

en sonunda kuzeyden göneye inerken, a75 beziers den 40 km önce sona erer ve yolun devamı national 9 a -n9- bağlanır, beziers şehrini geçtikten sonra da perpignan yönüne devam eden a9´la birleşir.

yalnız fransızlar genellikle bu köprüyü güzel falan bulmalarına rağmen bu köprüyü "ölü" yatırım olarak görürler. çünkü ana fransa, italya- ispanya, portekiz trafiği, daha önceden de olduğu gibi halen daha o köprünün olmadığı ana yol olan a9 kullanılarak gerçekleştirilir. a75 gerçi bir 70 km falan daha kısadır, mesela almanya´ya falan gelen tır kamyonları açısından, ama çok engebelidir, birçok 10 derecelik rampalar , çok keskin virajlar vardır bu yolda....üstüne üstlük sonbahardan ilkbaharın iyice yaza yüz tutan zamanlarına kadar bol bol sis olur a 75´de... ben millau viyadüğünden birçok geçişimde sisten aşağının görülmediğine şahit olmuştum.

güney fransa´ya, ispanya´ya arabayla tatile giden hemen hiç kimse a75´ten değil lyon üzerinden a7- a9 ekseninden giderler. yani bu köprüye rağmen a75 daha atraktif bir hale gelmemiştir.

yalnız çok spektaküler, çok uzun ve çok yüksek bir köprüdür. yalnız bulunduğu yer biraz yanlıştır. o kadar ölü bir noktaya o kadar özel bir köprü yapmaya gerek var mıydı, sorusu, pek de yanlış bir soru olmasa gerektir.
viyadük fransızca bir kelime olduğundan haliyle dünyanın en yüksek ve en büyük viyadüğü de fransa'da dır. ne olacaktı ya?
ona bakarsan en güzel yayık ayranını da biz yapıyoruz.
Resmine bakınca, alttan da rahat bir yol yapılabilirmiş havası seziliyor. Sembolleşecek bir yer belli ki ama gereksiz sanki. Bilemedim. Mimar değilim. Mevzu sadece mimarlıkta da bitmiyor. O kadar bilemedim yani. Başka yere mi yapsalardı. Lyon'a falan.
Tarn Nehri'nin bulunduğu vadiden geçen ve Millau ile Güney Fransa’yı birbirine bağlayan kablo destekli bir asma köprüdür. Norman Foster tarafından tasarlanan köprü 343 metre yüksekliği ile dünyanın üzerinden taşıt geçen en yüksek köprüsü ünvanına sahiptir. köprü Eyfel Kulesi’nden 19 metre daha yüksek ve Empire State Binası’ndan 37 metre daha kısadır. saatte 225 km. hıza ulaşan rüzgar hızına dayanabilmektedir.

viyadüğün tanıtım bölümü; görsel

eyfel kulesi viyadüğün karşılaştırılması; görsel

viyadük; görsel