bugün

doğa olaylarını düzenlemekle görevlendirilmiş melek. dört büyük melekten birisi.
(bkz: michael)
yahudi ve hıristiyan geleneklerinde meleklerin en büyüğüdür. tevrat' a göre israil' in koruyucusu, incil' e göre kilisenin koruyucusudur. tasvirlerinde ya ejderle güreşen bir savaşcı olarak ya da ruhları tartarken gösterilir.
Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Selçuk Bey'in oğullarından biri.
başmelek olarak adlandırılır.
(bkz: mikail aslan)
(bkz: ahmet aslan)
son 2 3 gündür hava sıcaklığını iyice arttırarak cehennem azabı yaşatan hava durumu kontrol cihazında bu sene sık sık teknik aksaklıklar yaşayan melek.
(bkz: mikael akerfeldt)
murat kazanasmaz'ın yakın ahbabı olduğunu düşündüğüm melektir. zira ne olup biteceğini bir bir murat kazanasmaz'ın ağzından dinleriz her sabah radyodan.
baş melek mikail, sadece hava durumu ile alakadar değildir. korunmaya ihtiyacı olanı korur, negatif enerjilere ve kişilere karşı, kazalara belalara oluşan her türlü tehlikeli duruma karşı kendinden istendiği takdirde Allah'ın izni ile bireyleri korur ve kollar.
bu meleğin görevi çok zordur zira dünya dediğin koca bir gezegen her gün her dakika farklı iklimler vardır ama benim mikaile dair en çok merak ettiğim şey acaba öteki gezegenlerin galaksilerinde hava durumunu ayarlıyor mu sonuçta 4 büyük melekten biri değil mi ayarlıyorsa işi benim düşündüğümden de zor allahtan kendisine kolaylıklar diliyorum. son olarakta havaları hep güzel yaparsan çok hayır duamı alırsın biliyorum beni buradan duyabiliyosun ne olur dualarımı cevapsız bırakma
küresel ısınma göz önüne alınırsa artık emekli edilip* yerine daha genç bir arkadaşın alınmasını umduğum melektir.
insani değer yargıları ile düşünülmemesi gereken melektir. zira beşer gibi 5 duyuya hapis değildir, aynı anda milyonlarca yerde ve zamanda olabilir, pek çok işi birden halledebilir.
bir de,

(bkz: yüksek benlik) diye bir şey var, alakalı olabilir zamansızlık boyutsuzluk demişken.
kutsal kitap geleneğinde ve kutsal kitap sonrası; gelenekte bütün meleklerin en büyüğü.

**melekler sözlüğü**
tabiat olaylarından sorumlu melek. dinsizcesi; tabit ana, toprak ana, doğa ana ve bilumum anaları.
doğa olaylarıyla ilgilenirmiş. Evin kapısını kar sebeiyle açamadıgım bu günlerde sormak istiyorum.
(bkz: hacı naptın sen yaa)
(bkz: üşüyoruz reis)*
tek tanrılı dinlerin yamulmuyosam 4'ünde (islamiyet,hristiyan,yahudi,zerdüşt) geçen baş meleklerden (bkz: dört büyük melek) birisidir.

(bkz: michael)

(bkz: israfil) (bkz: raphael)

(bkz: cebrail) (bkz: gabriel)

(bkz: azrail) (bkz: uriel)
ankara iline bağlı Beypazarı ilçesinde bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Beypazarı)
yukarı tarafın gökhan abur'udur.
sevilen bi isimdir .. (bkz: mikail jackson)
hava şartlarından sorumlu melek anladığım kadarıyla.
an itibariyle istanbul'a getirdiği kar sebebiyle teşekkürü hak eden melektir.
kuantum fiziğinde birden çok yerde bulunabileceğine ve aynı anda herkese yardım edebileceğine, kişinin kötü enerjisini üstünden alarak içini bir ışıkla doldurabileceğine inanılan melek.
11 mart 2011de japonya'nın amına koyan melektir.