bugün

özellikle ankara metrosunda oldukça can sıkıcı bir durumdur. karşılıklı oturulacak şekilde ayarlanmış koltuklara itinayla oturulur. gidilecek durağa kadar hem mal gibi yere bakmamak hem de karşıdaki şahısla göz göze gelmemek adına kafayı elips biçiminde metro trenine asılmış reklamlarda gezdirmek gibi inanılmaz bir sıkıntıya katlanmak gerekir. reklamlardan sıkılınca karşıdaki şahsın çorabının deseni ezberlenerek yolculuk tamamlanır.

vesselam...
rahatsız edici bakışlar altında oturmaktır.
göz-göze mal gibi kal gelmemesi için abidik gubidik yerleri inceleme adına güzel bir pozisyon..
bu gibi durumlarda karşıda pala bıyıklı bir amca varsa göz göze gelmemek için büyük çaba harcanır yok eğer güzel bi hatun varsa bunun tersini düşün sen.
her mevsim güneş gözlüğü kullanıcıları için çevreyi rahatlıkla gözlemleyip insanların birbirleriyle göz göze gelmemek için yaptıkları uğraşları ve şaklabanlıkları izlediği hele de elinde tuttuğu kitabı ya da gazeteyi bir türlü çeviremeyen yolcularda varsa işte tam komedi zamanı derim.
(bkz: bursaray)
gerçekten çok boktan bir durum. geçen gün bi çift geldi karşıma oturdu. yanımda yaşlı bi amca vardı. az bi şey sohbet ediyorduk ama amcada işitme problemi vardı biraz. neyse, geçti bunlar oturdu. karşıdaki piç devamlı beni süzüyordu, sevgilisini sikme niyetim varmış gibi. ben tantana çıkmasın diye hep camdan dışarı bakıyordum. bakıyorum bakmasına ama hep karanlık aq. boynum kırıldı bakmaktan. sonra ellerimi çiçek yapıp kendi ayakkabılarımı süzdüm. zaman geçsin diye yaşlı amcayla da konuşmak istiyordum ama adam duymuyordu. ben ineceğim yere kadar hep böyle bi yere sabitlendim. yine geçen gün de iri yarı bi polis oturdu karşıma. şöyle helal süt emmiş eli yüzü düzgün kız oturmazki zaten. nerde hanzo varsa beni bulur. yaşlı amca hariç. yaşlıları severim ben.
öküz gibi bakışlara maruz kalmaktır.
Ya o karşındaki ağzını yayarak piç piç gülen , uzun saçlı bereli küpeli herifle kesişiceksin ya da boyun fıtığı olup sürekli sağ ya da sol tarafındaki meleğe selam vericeksin durumuna maruz kalmaktır.
her zaman kötü olmaz. karşınıza pamuk gibi bir nine de oturabilir, metroya ilk kez binen biri de. bu durumda gülümseyip öküz gibi bakan ben oluyorum.
karsinizdaki kitap okuyosa yirtmissinizdir. yoksa rezillik amk.
bunlar hep özgüven eksikliği.
Trende karşılıklı oturmaktan daha iyi bir durumdur.
şahsımda kız istemeye gelmiş müstakbel damat veya mevlide katılmış izlenimi uyandırmaktadır.

- allah kabul etsin, şöyle geçeyim...
karşıya sevgilisi ile bir kız oturduğunda çifti rahatsız etmemek için cama bakmanın da yeterli olmadığı illet durumdur.bu sefer de camdaki yansımadan kızı kestiğiniz düşünülür ki bu en beteridir "ulan bütün optik bilgisini abazanlıkta kullanıyor it oğlu it" şeklinde tepkilerle karşılaşmamak için mal mal yere bakılır,bağcıklar çok ilginçmiş gibi gözler dikilir.

hayır uyuyor numarası yapmak da yersizdir bu sefer de "acaba gözleri hafifçe açık,ama kapalıymış gibi gösterek rahat rahat kızı mı kesiyor?" şüphesi yaratmak mümkündür.

off yazarken gerildim. kıl dönmesi ameliyatı geçirin ama bunu yaşamayın oğlum.çok pis bir şey.
şişman olduğum için ve genelde cama, "ne kadar alan kaplıyorum acaba?" diye düşünerek baktığım için kendi kendimle karşılıklı oturuyoruz biz. izleniyormuşum gibi hissettiriyor ayrıca.
Bağcılar-kabataş tramvayında karşılıklı oturanlar birbirlerini görememektedirler. Ayakta kalanların sayısı hayli fazla olduğundan bu durumdan kurtulunmuştur. Yeni problem ise ayrı bir meşakkattir.

Oturan her daim ayaktakilerin makatları ile haşr neşr olur. istesede istemesede durum bunu gerektirir.
en sevilendir. bugün görükle den o güzel kızla karşı karşıya oturarak geldik. koca metro boştu ve biz o kadar vagon arasında aynı vagona binip bomboş koltuklara ragmen karşı karşıya oturduk. acemler yerine osmangazi istasyonunda inecek olsaydı tanışacaktım ama erken inince inemedim arkasından amk kötü oldu.
ilginçtir. aynı cinsler arasında ki bakışma durumları hadi bakalım hangimiz pes edecek diye inatla sürdürülür ve bakanlardan birisi eninde sonunda vazgeçer. tabi cinsel tercihleri farklı değilse...

karşı cins olduğundaysa kaçamak bakışlarla başlanır. sonrasında karşınızdaki kişinin bakmasına, karşınızdaki kişiyi beğenme durumunuza göre ya bakmaya devam edersiniz ya da etrafı incelemeye başlarsınız.

yine de tatlı ve hoş olan kızlarla bakışıp, sonra onların indiği yerde in(e)memek ve metroda bir kız beğendim diyerek arkadaşlarınıza, ailenize anlatmak...

sonra ne oldu şeklindeki sorulara ise, hiç ne olsun? hepsi bu kadar demek...

veee arkadaşlarınızın; "bi ziktir git" demesi ya da der gibi bakması...

özellikle öğrencilik dönemlerinizde çok eğlenceli ve hoştur.
Karşınız da olan kişi ile göz göze gelmeniz kaçınılmazdır.
yanyana oturmak kadar zor olmayan bazı durumlarda ise rezillik olan durumdur.

Varyasyon 1:
Kız ve erkek karşılıklı oturması.
Kız güzel oğlanımız da tabiri caizse sapsa kıza gizliden gizliye bakıp süzecektir ve en sonunda kız bunu yakalayacaktır. Kızın yapacağı iki hareket vardır. Ya yaratık görmüş gibi davranmak ya da işlem dışı gülmek. Halbuki siz onun çok zeki olduğunu düşündüğünü sanmasına gülersiniz o hoşlanma belirtisi sanar.
Ikinciyi yapmayın adam işi gücü bırakıp arkanızdan geliyor.

Varyasyon 2: kız erkek arkadaş veya sevgili karşısında sap erkek.
Evet arkadaşlar bu durumda karşıdaki sap erkek sizi sevgili sanıp süzecektir kız biraz güzelse kıza yakıştıramayacak ve içinden ağıza alınmayacak küfürler edip ulan milletteki şansa bak diyecektir. Tabi bu durum karşıdaki sapın ortalama olması ile gerçekleşir.

Eğerki sapımız ortalamanın üyesi bir yakışıklılığa sahip ve kızımızın da ilgisini çektiyse hafiften sinyal verecektir.
Tabi yanında oturan erkek bu durumdan habersiz ulan ben godoş muyum burda diye içinden geçirip kızı sahiplenecektir. Arkadaşı da olsa yan gözle baktırmaz ne de olsa.

Varyasyon3:
Kız-erkek veya iki sevgili karşısında sap kız:
Işte en fenası da budur. Eğer kız sevgiliden güzelse o gün sağlam bir kavga vardır, sevgilinin gözü kıza kayar sürekli çünkü.
Ama söyle hayal kuralım adamın başka kadınlar umrunda değil veya karşısındaki kız kriterlerine uymuyor ve bakmıyor işte o zaman kızların birbirini süzmesi hatta sevgiliye sahip olanın erkek arkadaşa daha çok yaklaşarak karşıdakini kudurtması muhtemeldir.

Varyasyon 4: iki sevgili karşılıklı.
Burada büyük ihtimalle herkes kendi kendine bakar tabi karşıdaki çift anormal derecede dikkat çekici değilse.

Yaşlı teyze ve amcalara bir yorum yapamıyorum insanı çok şaşırtabiliyorlar.
Gözler karşılaştığı anda bakışlara farklı anlamlar yükleyebilecek pozisyon..
yere bakarken doğru açıyı bulmayı gerektiren durumdur. şöyle ki; kafan biraz yukarda olsa karşındakinin pipisini kesiyor gibi olursun, kafan biraz aşağıda olsa kendi memelerine bakıyo gibi olursun. doğru açıyı bulup tam anlamıyla metro zeminindeki desenlere odaklanmak gerekir.