bugün

1987den beri faaliyette olduklarına inandığım bir yayın evi. detaylı ve alakalı bir çok bilgi http://www.metiskitap.com da.

bir kaç yorum yapalım. çevirileri gayet kaliyeli olabiliyor. paul auster çevirileri vardır şahane.
http://www.metiskitap.com...ts/Catalog/AuthorList.asp adresinden yayınladıkları kitapların yazarlarını koymuşlar detaylı bilgi de veriyor yazarlar hakkında. elinden öptüm yapanın.
tüm yayınevleri arasında -gözden kaçırdığım yoksa- en iyi internet sitesine
sahip yayınevi. hayatımda internetten kitap almamış biriyim,
bana bile aldırtacaklar yakında. kitapla ilgili sayfaya tıklandığında
bir kitabı alıp almama kararını bünyeye verdirten faktörlerin hepsi mevcut.
ursula leguin inin yerdeniz serisini ve diğer kitaplarını yayımlayan yayınevi.
akşam yatmadan önce açık olan sadece okuma lambanızsa çok güzel gidiyor doğrusu...
http://www.nilaccra.com/I.../Reference_MetisKitap.gif
karga'sinin cizeri, reha erdem'dir.
(bkz: elif şafak-bit palas)
(bkz: murathan mungan-kadından kentler)
yüzüklerin efendisi'ni bizlerle buluşturan yayın evi. her ne kadar pippin'e vallahi dedirtseler bile saygı duymak lazım.
onu bunu bilmem arkadaş,kütüphanede her kitabının bulunması gereken yayınevidir.
(bkz: oruc aruoba)
(bkz: oruc aruoba)
yazarına ve kitabın adına bile bakmadan gözü kapalı kitap alınabilecek yegane kitapevidir. ayrıca bu sene dördüncüsünü çıkardıkları ajandalarıyla da oldukça orijinal bir hizmet sunmaktadırlar. en başarılı ajandalarını ise "yaratıcı direniş" temasıyla 2008 yılında çıkarmışlardır.
her yıl güzel güzel minik ajandalar yapıp piyasaya süren yayınlardır.
edward said'in 1978 tarihli orientalism kitabını şarkiyatçılık ismiyle yayınlamış yayın evi.
ajandalarını yeni keşfettiğim yayın evi. bu kadar şirin olabilirmiş ancak. bir tema belirlemişler* o tema etrafında küçük küçük bilgiler, notlar sıkıştırmışlar. sayfaların köşesine ayın hangi evrede olduğunu koymuşlar. arkaya telefon rehberi de koyunca cep telefonumu fırlatıp atasım geldi. diğer yılları kaçırdığıma çok üzüldüm.
Bastıkları kitapları sırf kapakları için alınabilecek yayinevi. O kadar şahanedir yani.
bastığı her kitap okunur, okunmalıdır diye düşünülen bir yayın eviyken elif şafak kitaplarını da basması ihanettir.
şahane kitaplar basan, şirin mi şirin defterleriyle insanları yazmaya teşvik eden en güzel yayınevlerinden biridir.
defterlerine imrendiğim yayınevidir. çok başarılı defterler üretiyorlar. kitaplarının kalitesini zaten konuşmaya gerek yok. türk edebiyatının mihenk taşıdır
sol görüşlü 5-6 üniversite öğrencisinin bir araya gelip kurdukları yayın evidir.
belirttikleri üzere ilk zamanlarda edebiyat dışı kitaplarla ilgilenmişler, fakat daha sonra türkçe çeviri ve edebiyata da yönelmekten geri kalmamışlar. edebiyatın dışında bu yayın evini anlatan en önemli tanım ifade özgürlüğü olacaktır. zira bu yayınevine destek veren;

"bilge karasu,
murathan mungan,
latife tekin,
yıldırım türker,
oruç aruoba"

bu yazarlar başta olmak üzere birçok yazar ifade özgürlüğü ile birlikte kitap okuma alışkanlığını kazandırmak adına yayın evine emek sarf etmişler, bu açıdan da kendilerinden sıkça söz ettirmişlerdir. anlayacağınız metis'i metis yapan şey, doksanlı yıllardan bu yana, ifade özgürlüğünü en olmadık zamanlarda edebiyatları ile işteş şekilde yaptıkları kampanyalarla açığa vurmaları olmuştur.

98'de yani yayınevinin kuruluşunun 15.yılında toplumsal ve siyasal sorunlara; "hayat bunlardan ibaret değil.yeter ki ötesine bakabilelim, kitaplar bunun için var" şeklinde hazırladıkları kampanya ile kitap okumanın bu sorunların arka planında kaldığını, direnme gücünün ancak bu dayatılanların ötesine bakabilmekten, manzaranın arkasını okuyabilmekten kaynaklanacağını belirtmişlerdir.

metis; söyleşileriyle, defterleriyle, eleştiri yazılarıyla, edebi düşünürler arasındaki diyaloglara yer vermeleriyle oldukça zengin bir yayın evidir. beyoğlu/istanbul'da yayınevleri bulunmaktadır.
ötekini anlamak serisi sahanedir.
Tek ciltte topladıkları yüzüklerin efendisi kitabının arka kapağında bir 'türkiyeli okuyucu'dan bahseden enteresan yayınevi. sirf bu ibare sayesinde siirt, hakkari, şırnak, muş ve digor'da baskı üzerine baskı yapıyormuş kitap. Ama öte yandan benim gibi nitelikli okuyucuları da kaybediyorlar. Çünkü ben 1965 heidenheim demokratik almanya doğumluyum ve arka sayfa yazısında bana ayrımcilık var. Evet.
Metis Ursula dizisi mükemmel.
Siyasi duruşu iletişim yayınları gibi. Daha tepkisel geliyor bana.
indirimleri genellikle daha az olur. Kaliteli kitaplar basar.
Oldukça kaliteli bir yayınevi. Çoğu yayınevinin korktuğu, kaçındığı kitapları basan cesur yayınevidir Metis. Az bir yazım hataları yapıyorlar ama çoğu yayınevinde bu sorun var. Birde dikkatimi çeken bir detay var. Bazı belediyelerin ve tüm valiliklerin düzenlediği kitap fuarlarında nedense Metis yayınına ait bir kitap ve yayınevinin kendisi o fuarda olmaz.

(bkz: daha da güçleneceğinden eminiz)