bugün

ülkesinin bölünmesine karşı çıkan mantıklı zihniyettir.
bi sayfa yazı yazarak, bakın ben biliyorum havası basmasının yanında, en bilinen gercekliği atlamıs olan kişidir.

* türkiye cumhuriyetinin resmi dili türkçedir.
* tbmm nin acılımı türkiye büyük millet meclisidir.
* türkiye cumhuriyetinin temeli olan bu kurumda türkceden baska dil konusulması yasaktır.

(bkz: ögrenmenin yası yoktur) *
kürtçeyi bilmem ama bu gidişle arapça konuşulmaya başlayacak gibi. o yüzden türkçe'mize sahip çıkalım.
bluevelve'nin kendisiyle çeliştiginin resmidir..bluevelve derki :

''üzerinde yaşadığımız topraklar nice uygarlıkların beşiği olmuştur. o uygarlıkların kendi kültürüyle, inançlarıyla, eserleriyle, diliyle, yaşayışlarıyla zenginleşmiş ve biçimlenmiştir. sayısız halkların yaşadığı sınırlar içerisinde haliyle sayısız kültür olacaktır. dil ve inanç biçimi, yaşam tarzı olacaktır. her şeyi teke indirgemek ve geri kalanları yok saymak hiç gerçekçi değildir ki, böyle bir niyet zaten işe yaramaz. dikiş bir yerde mutlaka patlayıverir ve sökük alır başını gider.''

işte tüm bu yazılanları bluevelve söylüyor, yine aynı bluevelve kılık kıyafetle, dinle, inanç özgürlüğüyle özellikle de türbanla dalga geçen, türbanlı insanları dışlayan, ötekileştiren, insanların dini degerleriyle alay eden onları hafife alan bluevelve şimdi kalkmış aman efendim kürtçe de nedir ki, degilmidir ki farklılıklarımız zenginliklerimiz diyor...

ilginç ve de çok gülünçç...bu bluevelve söylediği için çok gülünç, bir başkası söyleseydi saygıyla dinlerdim...
ama bir insan kendisiyle de bu kadar çelişmezki...başkalarının yanlış düşündüğünü söyleyen zihniyete bak sen..!

(bkz: ay ben gülerim)
meclis dediğiniz yerin neresi olduğunu bilmeyenlerin de hakkında atıp tuttuğu yerdir..

illa ki kürtçe isteniyorsa, gidin ırak kürdistan cumhuriyetine meclis açın orada doya doya konuşun ama konuştuğunuz yer "türkiye" büyük millet meclisiyse haddini bileceksin..
mecliste herhangi bir millet vekilinin ingilizce, fransızca vb. dilleri konuşmasına da karşı çıkar. kürtçeye özel bir tavır yok yani. resmi dil neyse mecliste de o konuşulur. gerçi tayyip beyler böyle giderse komple arapça konuşacaklar ama neyse. akıllı durun işte mınakoyim. illa toptan sikerttireceksiniz kendinizi.
milli birlik denen şeyin öncelikle kültürle, iletişimle olabileceğini, bunun ilk basamağının da dil olduğunu bilen kişidir.
ki bunu kabullenmeyen zihniyetler vardır. o kendilerinin hainliğidir. insanlar amerika'ya gittiğinde oralı olmayı biliyor. çok görüyoruz çekik gözlüleri filmlerde "ben amerika'lıyım" diyor. bunun nedeni insanların birlik olma bilincinin farkında olmasıdır. bizim yaşadığımız toplumda eğer insanlar "ben türk'üm" demeyi bir ayıp biliyorlarsa, "analarını da alıp gitsinler"
birlikse, dilde de birlik varsa, türkiye büyük millet meclisinin dil birliği türkçe'dir..

yiyorsa!
Obama'ya zorla türkçe konuşturmaya çalışacak zihniyettir. Farklı bir dil kullanırsa obama bölücüdür.**
dur dur şurda bir bakınız olacaktı. heh..

(bkz: aa bu benim lan)

bu ülkenin resmi dilinin türkçe olduğunun, bütün resmi kurumlarda türkçe konuşulması gerektiğinin, eğitimin türkçe olacağının bilincinde olan zihniyettir.

o değil de, bir insan bu kadar cümle kurup nasıl içi boş yazar? bluevelve sözlükte yazmasın mecliste kürtçe konuşulsun destek veririm. desem de inanmayın.

herkes haddini bilecek!
mantıklı gerekçeleri olan zihniyettir*diyerekten dört kelimeyle sana açıklasam, o süslü cümlelerinden, noktasız devam eden kelime yığınlarından başını kaldırıp anlayabilir misin ki*?.. * **
30 saniyemi boşa harcamama neden olmuş başlık.türkiye nin resmi dili türkçe dir ve resmi kurumlarda türkçe konuşmak zorunludur.*
anayasadaki "resmi dil türkçedir" kanununa uyan zihniyettir.
(bkz: buyurun benim) türkiye cumhuriyeti vatandaşı.
meclis dediğinin farkında mı acaba? orası köy kahvesi değil meclis, TBMM
abd'deki iki mecliste ispanyolca konuşulmasına karşı çıkan zihniyet ile aynıdır.

anti-demokratik denemez. her devletin meclis(ler)inde o ülkenin resmî dili konuşulur. çıkıp da "obama'ya da türkçe konuştururlar" demek çakallıktır.
Türkiye büyük millet meclisi, türk halkının temsil edildiği yerdir. Kendini Türk halkından görmeyenlerin dilini neden konuşsun?
meclis ne için vardır? türkiye'de yaşayanların çoğunluğu hangi millettendir?

meclis halkın dertlerine çözüm bulmak, dertlerini dile getirip milletvekillerine ve hükümete anlatmak için vardır. türkiye'de çoğunlukta türkler yaşamaktadır. tutup de siz büyük çoğunluğun türkçe konuştuğu bir mecliste kürtçe konuşma yaparsanız kimse anlamaz. siz de bunu bilirsiniz. sizin amacınız derdinizi anlatmak değil provakasyon yapmaktır açık ve net şekilde.

ayrıca türkiye cumhuriyeti bir ulus devlettir, üniter değil. bu toprakların üstünde yaşayan kendini türk gören herkes türk milletindendir. bu yüzden türklerin de devletin resmi dilini türkçe yapmaları en büyük haklarıdır. demokratik bir ülkede çoğunluğun verdiği karara saygı gösterme esasına göre, devletin resmi dili türkçedir kararına uyacaksın ve resmi kurumlarda türkçe konuşacaksın. en başta meclis olmak üzere.

belki türkçe bilmiyor olabilirsin. bu özel durum olabilir. o zaman bir tercüman aracılığıyla konuşma yapacaksın. kendinizi meclisten ayırıp sanki kendi aranızda konuşma yapıyor gibi kürtçe konuşmak etik değildir.