bugün

aman ne guzel,allah kotuluklerden korusun anlaminda arapca sozcuk.
sunnet olacak cocuga guzellik kralicesi gibi asilan kusagin ustunde bulunur. sanki cocugun pipisi kesiliyor diye millet onu kiskanacakmis gibi.
bir mezdeke şarkısı..
allah korusun, allaha şükür, yada bir şeyi övüp te nazara da gönderme yapmak amacıyla kullanılır...
çok beğenilen bir şeye, nazar değmemesi için söylenen bir nevi duadır.
doğrusu maşaallah olan kelime. tabi bu haline yanlış diyemeyiz aslında, ses düşmesi olmuş, olur böyle şeyler..
baş tarafına genelde "tuu! tuu! tuu! tuu!" eklenerek söylenen bir hayır kelimesi.

baş taraftaki tuu! ları abartan bazı şirin yaşlılarımızda mevcuttur. Mendil ile gidilmesi tavsiye olunur.
(bkz: maşallahı var)
bir kamyon markası. her kamyonun arkasında bu marka yazar.
baskül ailesi dizisinde şafak sezerin canlandırdığı yanık sesli şehla ve garip konuşan apartman görevlisi...
kelime manası olarak "allahın dilemesinden başka" demektir. kullanım olarak manası "allah dilerse olur, dilemezse olmaz" dır . nazar değme ihtimaline fırsat vermemek amacı ile emredilmiştir ve yaygın olarak kullanılır.
"çekirgeyi salıverdim" türküsünü bize öğreten baskül ailesi karakteri.
bir insan ismi. bu isme sahip insanların kendinlerine seslenildiğinde "maşallah" denmesi gibi bir avantajları vardır.
"maşallah gel oğlum. maşallah!" gibi.
Daha çok "vay anam vay"daki Feyzullah'ın söylediği türden benim "meaşallahım" (bkz: Ne şımarık çocuksun sen ya maşallah)
Umulmadık durumlar karşısında şaşkınlık ve sitem belirtmek için söylenen bir söz.

ben şu günlerde pek sık etmekteyim.
toplumda nazar değmesin manasında kullanılan arapça kökenli kelime.
adnan hocanın tv yayınlarında meşhur ettiği sözcük.
(bkz: allah nazarlardan saklasın).
Sayın oktar ın savaş açtığını düşündüğüm iki kelimeden biri.
Diğeri (bkz: inşallah)
http://www.youtube.com/watch?v=f4BiCOIWNC8
tükürmeden bitmemeli, bitirilmemeli.
(bkz: kehf suresi 39 ayet)
"ş" harfi uzadıkça kallavi vaziyet alan bir kelimedir.
Saadetimize nazar uğramasın
Hep Birlikteee maşaallah
Diyelim diyeliiim esirgesin Allah

Bu şarkıyı duyunca haydee hep birlikte maşallah haydee eller havaya diyesi geliyor insanın. Müziği pek bi oynak. *

Bir maher zain şarkısı. Düğünlerin, nişanların ve bilimum organizasyonların vazgeçilmez parçası.
SübhanAllah... Allahımız yaratmış bize de beyenmek düşer.

görsel