bugün

ne yazık ki ülkemizde sadece insanların yönlendirilmesi ve bir olguya ve ya kavrama yöneltilmesi için kullanılıyor.. resmen gaza getirme, kandırma.
yöneticilerin çalışanlar üstünde yaptığı şeylerin genelidir aslında hep sen mi haklısın amına koyayım niye kendi düşüncene göre adamı yönlendiriyorsun dedirten keline.
Finansal piyasalarda, kağıt üstünde suçtur. Uygulamada ise:

(bkz: ata sporu)
(bkz: iyi polis kötü polis)
karşundaki kişiyi, profesyonel bir zihin oyunuyla kendi kontrolüne almak, yönlendirmek. veya da yönlendirme sanatı.
Doldur-boşalt.
görsel
görsel
Doğru yerde doğru cümleyi kurmak bütün olay.
Bunu erkenden çözmüş biri olarak manipülatör oldum ve tabi buna zamanın insanları çok iyi bir kaynak oldular.
manipulasyonda firdevs yoreoglu gibi olacaksin.
Satış temsilcileri, avukatlar ve bir de sorgu detektiflerinin alışkanlık haline getirdiği hede. Ha bi de bizim peder.
1 numaralı kuralı, karşı tarafı manipülasyonla suçla.
boş iştir, bu devirde kimse kimseyi manipüle edemez.
Bazı kelimeler insanda baya derin yaralar bırakır. Hesaplı kitaplı iş yapmak yerine içinden geldiği gibi olman ya da hiç düşünmedigin şeyleri düşünmek ve yapmakla suçlanman vs.
Çok şey yazdım.. gene yazdım sonra sildim. Ne yaparsan yap insanların anladığı kadarsin cunku. Niyetinin iyi olmadığını kazimissa kafasına sen artık iyi niyetli olamazsın o gözde. Yazacak bir şey de yok. Sadece su kelimeyi duyduğunda içindeki acıya sebep olanı artık affetmek bile istemiyosun.
Suçluların sıklıkla kullandığı teknik. Tipik bir seri katil özelliğidir mesela.