bugün

tool un 10000 days adlı albümünde bulunan parçası. sözleri de şöyledir:

sözleri yok ama şöyle bir diyalog geçmektedir içersinden. *

nurse: excuse me doctor, if you have a moment.
doctor: a moment? what's the question?
nurse: more of a situation, a gentleman in exam 3.
doctor: what's the problem?
nurse: that is the problem, we're not sure.
doctor: you got the chart?
nurse: right here.
doctor: not much here is there?
nurse: you know doctor, even with all this physical trauma, mmm, vitals are stable.
doctor: name?
nurse: no sir.
doctor: someone drop him off, maybe we can speak to them.
doctor: let's get some background on this fellow.
nurse: no id, no nothing and he won't speak to anyone
doctor: let's say hello...
doctor: good morning i'm doctor watson, how are you today?
doctor: how are you today?
doctor: look son, you are in a safe place, we want to help in whatever way we can, you need to talk to us.
doctor: we can't help you otherwise.
doctor: so what's happened, tell me everything....
dinlenirken hiç birşeyi içip çekmediğin halde kafa güzel efekti veren mükemmel tool şarkısıdır.

özellikle diyaloglardaki seslerin mükemmelliği ve anlamı bitirir insanı.
şarkıda konuşulmaya çalışılan kişinin blame hofman oldugu tahmin ediliyor. başka bir tahmin ise lsd nin yaratıcıs olan albert hofman... fakat kimse bundan emin değil.. hatta bu iki ismin mümkün olmadıgını söyleyenler seri katil mark hofman olabileceğini söylüyorlar.

büyük bi ihtimal albert hofman... çünkü maynard bir süre lsd nin esiri olmuştu *.ayrıyeten rosetta stoned ile bağlantılı bir şarkı olarakta biliniyor. kayıp anahtarlar (bkz: lost keys) mısırdaki rosetta adlı taşa (bkz: rosetta stoned) ulaşmanın tek yolu...

lost keys şarkısında geçen diyalogun türkçesi şöyledir;

Hemşire: Afedersiniz doktor bey, bir dakikanız var mı?
Doktor: Bir dakika mı? Sorunuz nedir?
Hemşire: Sorudan ziyade bir durum var, 3 numaralı hastada.
Doktor: Problem nedir?
Hemşire: Sorun da o ya, emin olamıyoruz.
Doktor: Hastanın raporları yanınızda mı?
Hemşire: Evet, buyurun.
Doktor: Hmm... Bunlara bakılırsa pek sorun yok, sizce de öyle değil mi?
Hemşire: Hayır doktor, fiziksel bir travma gözlenmiyor, yaşamsal fonksiyonlarda da bir problem yok.
Doktor: Adı nedir?
Hemşire: Bilmiyoruz efendim.
Doktor: Hastayı hastaneye kim yatırdı, belki ulaşabilirsek onlarla konuşabiliriz. Hastanın geçmişi hakkında bilgi toplamaya çalışalım.
Hemşire: Herhangi bir kimlik falan da yok ve kimseyle konuşmuyor.
Doktor: Bi merhaba diyelim bakalım.
Doktor: Günaydın, ben Dr. Watson. Bugün nasılsınız? Bugün nasılsınız? Bak yavrum, burada güvendesin, biz sana yardım etmek istiyoruz, yapabileceğimiz ne varsa. Ama bizimle konuşman gerekiyor, sana başka türlü yardım edemeyiz. Şimdi söyle bana ne oldu? Bana her şeyi anlat. *
özünde annesi için bir atıfta bulunduğunu düşündüğüm şarkıdır. bir hastane ortamı gözünüzün önünde canlanır, doktor ile hemşire arasında geçen ilk konuşmadan sonra doktorun hastaya yaklaşması. burada hasta erkek olarak nitelendirilse de annesinin koma döneminde hiçbir şeye tepki vermemesine, bu koma döneminde hiçbir kimlik, belgeye ait olunamayışa atıftır.
eserin giriş bölümü his name is alive - are we still marriedin girişi ile tıpa tıp aynıdır. brothers quay yapımı klipleri vardır. stille nacht kısa film serilerinin 3. bölümü olarakta geçiyor. o yüzden quay kardeşler şarkı için mi klip yoksa film için mi müzik yapmışlar o kısmını bilmedim.

film - klip 1992 tarihlidir, tool için araklamış diyemem olsa olsa selam çakma durumu vardır.

buyrun bakın;

http://www.youtube.com/watch?v=fqCeSa8m9eo