bugün

16. dağıtım petra da yayınlanmıştır.
ubuntu' ya nispetle windows kullanımına daha yakın olan os. cinnamon ile mate versiyonları arasında bariz hız farkı var mıdır merak etmekteyim.
kullanması zulüm olan netbook'um samsung n150 plus'a nispeten hayat vermiş olan işletim sistemi.
stabil işler yapıyorsanız vazgeçilmemesi, windows gibi para tuzağı sikko bir işletim sistemine para kaptırmamanıza yarayan açık kaynak kodlu, tamamen beleş işletim sistemi.

ubuntu tabanlı kendisi.

mint forumunda sordum ama yardım eden çıkmadı.

bir kaç word dosyası var, bunları nasıl kitap düzeninde pdf yapabilirim? word de değil aslında. libreoffice * var bunlarda. orada diyelim yazılar düzenlendi. bunu daha sonra pdf veya epub-mobi formatına nasıl uyarlayabilirim? epub ve mobi pek önemli değil.

pdf kitap olarak hazırlamak yetiyor bana şuan. yardım pls.
sıkıntı yaşadığım iletim sistemi. yardımcı olabilecekler pm atarsa sevinirim.
2 yıl kadar kullandığım gayet güzel ve stabil linux dağıtımı.
koyu mint kullanıcılarını anlamıyorum. nedeni: ubuntu'yu bir şeye benzemeyen fazlalık gibi görmeleri, yerden yere vurmaları. düşünsene ubuntu tabanlı bir sistem kullanacaksın sonra da ubuntu'ya çamur atacaksın. ondan üstün olduğunu kanıtlamak için bir yerlerini yırtacaksın.
18. sürümüyle kendine gelmiş güzelleşmiş ve en iyi linux distrosu olduğunu bir kez daha göstermiştir.
An itibariyle kurmaya başladım. Bakalım nasıl olacak. Yine internete bağlanmama sorunu yaşayacak gibiyim ama olsun. Linux'un cazibesine dayanamıyorum.

görsel
eğer kablosuz internette sorun yaşıyorsanız, yani sürekli kesiliyorsa, şu adımları izleyin:

1. "iwconfig" yazarak "power management=off" olup olmadığına bakıyoruz. muhtemelen "on" durumdadır.
bunu şu adımlar ile off durumuna getireceğiz:

sudo nano /etc/NetworkManager/conf.d/default-wifi-powersave-on.conf

çıkan ekranda "wifi.powersave = 3" ise "2" yapalım ve ctrl-x ile kaydedip çıkalım.
daha sonra yeniden başlatıyoruz.
bu kısım tamam.

2. kernel güncelleme.
güncelleme yöneticisini açalım.
görünüm - linux çekirdekleri adımlarını takip edelim.
burada bizde hangi sürümün yüklü olduğu gösterilecektir.
listeden en son sürümü seçip "kur" diyoruz ve işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

sorunun çözülmüş olması lazım. en azından bende öyle oldu.
linux mint, kullandığım en pratik linux işletim sistemlerinden biriydi. donanımı tanıma konusunda neredeyse hiç sorun çıkarmamıştı. hızlı ve pratikti. en güzel tarafı ise linux mint kullanıcıları (nedendir bilinmez) diğer dağıtımların kullanıcılarına göre daha yardımsever.

mesela bir adı lazım değil linux dağıtımı forumunda konuyla alakasız ve azarlamalar eşliğinde sözde yardımlar alabilirsiniz. aman dikkat.
Yüklediğim linux sürümlerinden görsel olarak en beğendiğim versiyon. O yeşilini yirim.
çok sevdiğim fakat ayrılmak zorunda kaldığım linux dağıtımı. proteus'un crackli sürümü wine ile kurulamadığı için mecburen windows'a geçmek zorundayım. seviyorum seni.
O yeşilini sevdik senin qülümss.
görsel

17. versiyonunu bugün itibariyle eski notebook'uma kurmuşumdur.

neden güncel versiyonu değil de 17. versiyonu derseniz ise, elimde 17. versiyonunun dvdsi vardı da ondan. vakti zamanında kaliteli medya olan ''verbatim'' dvdye kopyalanmış. 3-5 yıl geçmesine rağmen, dvd de aman aman bir hasara rastlamadım. taş gibi okudu ve kurdu.

notebook'um cidden çok eski. özellikleri falan saymakla uğraşamayacağım, şahet işten geldim ve yorgunum.

eh bu notebookla ne oyun oynanıyor, ne de video falan izleniyordu. düşünün yani chroma'dasınız, sürekli bir takılmalar, işte geç tepkimeler vs. oyun mevzusuna ise gelmemek hem sizin, hem de benim yararıma olur. zira iş bile zar zor yaptığınız bu bilgisayarda oyun oynamayı beklemek, çok büyük hayal kırıklığı olur.

heh ne diyorduk, bu bilgisayarla hiçbişi yapılamıyor evet. ben de dedim ki, neden farkındalık yaratmayayım? heh, illa kaşınacak nivna! sistem kurmaktan, format atmaktan bıkmayan nivna, bu sefer cidden farkındalık yaratıp linux'a geçmeye karar verdi. bari şu notebook bir b*ka yarasın da, linux'u öğrenmemde yardımcı olsun edasıyla yola çıktığım bu serüvenden ilerleyip, iş yorgunluğuyla ve gece vardiyasının verdiği uykusuzlukla bu entryi giriyorum. ve sadece dikkatimi aşırı çeken şeylerden bahsedeceğim. hatta direkt dikatimi çeken bir şeyden bahsedelim.

performans

ulan cidden ultra şaşırdığım zamanlar da oluyormuş şu hayatta. performansta ciddi anlamda bir artış var. evet abartmıyorum ve yalan söylemiyorum! özellikle youtube'da açtığım bir videoyu, ne hikmettir ki akıcı bir şekilde izleyebiliyorum artık. ve evett, şuan da bu entryi girerken youtube'da arkaplanda çalan bir tane şarkı bile var! onu bunu geçelim, web sayfalarında gezerken de, sanki yağ ekrana damlıyormuş da oldukça akışkan bir kıvam hissettirmişçesine bir hava sezdim. kısa kesersek, web sayfalarında da oldukça akıcı bir deneyim sunuyor ''linux mint''

elinizde eski bir bilgisayar var, bir kenarda öyle atılıpduruyor, onu canlandırıp işlev görmesini mi sağlamak istiyorsunuz? evet, bir bilgisayardan tek beklentiniz web ve benzeri şeyler ise, doğru adres ''linux mint'' bu sistem üzerinde gram tecrübe ve bilgi sahibi değilim. o yüzden donanım kullanımı hakkında da pek bişi söyleyemeyeceğim ama, artan bu performans neticesinde, bilgisayarımın donanımlarını vakumlarmışçasına kullanmadığını anladım. az donanıma, maksimum performans istiyorsanız kurun gitsin. zira ilk bakışta beni inanılmaz bağladı kendine. ayrıca arayüzü de windows'u oldukça andırıyor.

şunu unutmamak gerek, linux'a geçtiğiniz anda hem windows'a bay bay, hem de windows'a özgü kullandığınız programlara bay bay demek zorundasınız. çünkü bu işletim sistemi windows değil, ve çok farklı prensipte çalışır. benim vurguladığım, son derece performanslı bir web deneyimi. ayrıca tarayıcı uygulamalarının hemen hemen hepsi, linux için de geliştirimiş. ben şu an opera kullanıyorum mesela, son derece de performanslı.

yani başka diyecek birşeyim de yok yaaa, işten geldim. yorgunum, uykusuzum, ona rağmen bir çok şey yazmaya çalıştım, ama kabataslak baktığınız zaman, aslında ne kadar bilgiden yoksun bir entry olduğunu göreceksiniz. ama kusura bakmayın, çünkü kazan gibi kafayla bu kadar oluyor.

neyse yaa, kendimi yatağıma bırakıyorum ben. size iyi okumalar.
Linux Mint güzeldir ve kullanıyorum. Her güncellemede daha iyi oluyor.
Windows sıktı artık. Sürekli guncellenip duruyor. Her güncelleme sonrası biraz daha ağırlaşıyor. Daha geçen sene yeniledim laptobu aq.

Geçsem mi bilemedim. Epey övüyorlar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar