bugün

bugün yaptığım eylem. 2 gb ekran kartı, 8 gb ram'i olan casper laptop'um da fifa 2013'ü oynayamıyordum. sonra laptop soğutucusu aldım. ona rağmen oynayamadım. sonra kafama ''dank'' etti aldım elime tornavidayı... gerçekten çok tozlanmıştı fan. iyice temizledim. şuan high modunda oynuyorum. oh be dünya varmış.
bir türlü cesaret edemediğim eylem. 6 yıllık laptop elimde kalacak diye korkuyorum, sonra bunun parçasını falanda bulamayız piyasadan kalkmıştır çoktan üretmiyorlardır.
ev arkadaşımın elektrikli süpürgeyle yaptığı olay.
Bir türlü cesaret edip yapamadığım eylem. Birine yaptırıp öğrensemde rahatlasam.
Geçen hafta yaptığım işlem.Toshiba laptobumda ısınma ve bundan kaynaklı oyunlarda kasma sorunu ve yüksek fan sesi gibi sorunlar vardı açıp fanı temizledim termal macunu değiştirdim şuan taş gibi çalışıyor.Sadece laptobu geri toplamak biraz zor oldu ama hallettim onuda.
Hava Kompresörünüz varsa benim gibi 30 sn sürecektir. yalnız 2 yılda bir termal macun yenilemezseniz oda kurtarmaz.
daha arka kapağı kaldıramadığım için yapamadığımdır.

sanki fana bir şey takılmış gibi ses çıkarıyor. ses çok rahatsız edici.

kaç paraysa vereyim temizlesinler şu fanı.
Aspire serisinde tüm anakartı çıkartmanız gerekir. Çünkü aspire söz konusu ise fan en son sökülen parçadır. Dışarıdan sağlam göründüğüne bakmayın iç malzeme gayet zayif ve kırılgan. Ayrıca fan çok basit ve adi. Son olarak bu seride fanı alabilmek için soğutucu başlığıda sökmek gerekir ki termal macununa da ihtiyacınız olacak.
Macun sürmeyi unutmayınız.termal macun.
monster marka hariç kasayı açmak garantiyi yakacağı için garantisi varsa servise yollanıp yapılmalıdır.
Dell inspiron için çok zor işlem.
Elinin ayarını sikeyim Lafını akla getirir. Ben yılda bir yapıyorum. 8 yıllık laptop. Tık yok.
Laptobuna gore degisendir. Bazi laptoplari fani alttadir ve labtobun al kapaginda herhangi bir baglanti yoksa kapagi kaldirip sokersin. Yok eger hal boyle degilse hic kalkismayin. Ana karti sokmek bile kafi gelmeyebilir.
Saç kurutma makinası tamiriyle başlayıp çamaşır makinasıyla devam eden tamir yolculuğumun en üst noktasıdır.
Ana kart söküp ramların üstündeki tozu almak için şöyle bi üfleyip kopuk olan şarj kablosunu bantladıktan sonra geri toparlayıp üstüne bide kahve yapıp sigara içmiştim.
Fan mı. Fanınsa durumu içler acısıydı 4 yıllık kirden tozdan keçeleşmişti artık o pislikler neyseki canavar gibi aslan parçası.
elimden gelen bu basit isten dolayi baskalarinin hikayelerini okuyunca kendimle resmen gurur duydum.
laptop un tüm fanları bantlanir . 1i açılır, süpürge açılır ve o fan içe çekilir. sonra sıra sıra bantlar açılır ve işleme devam edilir . sökmeye falan gerek yok.
Ben de 6 ayda bir temizlerim. Böyle menteşe kırılacak falan bir durumu yok bence. Elektronik bi alet söküyosanız öyle bam güm diye çekiştirmiyceksin abi hiçbir şeyi. Kalp ameliyatı yapar gibi söküyorum lan ben o vidaları. Laptop bu boru mu ?
Herkes cihazını açıp onarımını ve bakımını yapsa, biz ekmek yiyemeyiz aslan. paşa paşa ya bu kadar boku püsürü ile rezil edeceksin aleti yada getirip o bakım ücretini verip paşa paşa işin ehline bırakacaksın.
internette bilgisayarınızın parçalarının sökülme videosu varsa yapabilirsiniz ama yoksa pek girmeyin o işlere derim. nereyi açacağız derken elde kalabilir. hatta açtıktan hemen sonra bi resmini çekin ne nerdeydi bilin. ayrıca vida işi çok önemli. boylarına dikkat edin, hatta not alın farklı boy vidalar nerden çıktı. kaybetmeyin vidaları.

daha bugün laptopun ram'ini yükseltip ssd taktım ama ilkinde ram'i tam yerleştirmemişim diye tanımadı, bi daha söktüm. ikincisinde vidayı içine düşürdüm bi daha anakartı çıkardım. en sonunda bir kayıp vidayla yaşıyor bilgisayar. *
bilenler bilir, youtube diye bir internet sitesi var. bu sitede ipad pili değiştirmekten beyin ameliyatı yapmaya, benzinli arabaya lpg takım işleminden otopsi videolarına, laptop fanı temizlemekten makyaj yapmanın inceliklerine kadar her bi konu hakkında detaylı anlatımlı videolar mevcut. laptopunuzun ırzına geçmeden önce izleyiniz.

https://www.youtube.com/r...sung+laptop+fan+temizleme
Okuyunca Heveslendim.
Önce eski laptobu açacağım.

Binicem üstüne vurucam kırbacı.
Yok öyle değildi.