bugün

bağdat caddesi'nin son buldugu mahalle.
bostancı istikametinde bağdat caddesinin başladığı yer.
anadolu yakasının kalburüstü yerleşim yerlerindendir.
salı pazarı kurulduğu , köprünün tıkalı olduğu , fenerbahçenin maçlarının olduğu vakit kadıköy e inmek için değil dolmuş , taksi dahi bulamadığınızdan haftanın bir kaç günü yürümek zorunda kaldığımız semt . *
trenle feneryolu ndan sonraki durak..
feneryolu ile söğütlüçeşme arasında kalan duraktır.
(bkz: kavşak noktası)
Caddeden ara sokaklara girildiğinde asıl Kızıltoprak keşfedilir. Düzenli, sessiz bir semttir Kızıltoprak. Öğrencilik yıllarını o güzel mekanda geçirenler bilirler. Sessizlik en büyük nimettir. Yaş gittikçe anlarlar.
"kızıltoprak'tan geçerken gözlerimdeki rüzgarları savuramıyorum.."
bağdat caddesinin sonunda bulunan bir semt. trafik çok yoğun olur burada.
idari olarak ziverbey semtini de içine alan zühtüpaşa mahallesine bağlı olan ve 1950'lerdeki kamulaştırmadan önce karacaahmet mezarlığının doğu sınırını çizen kadıköy semtidir.
kızıltoprak feneryolu selamiçeşme. hastasıyım!

bir minik tavsiye; yeni hali ile bahçesinde oturup nefisin üstünde lezzeti ile sandviçlerini tatmadıysanız görgülü'nün yaşamadığınız çok şey var bu dünyada.

muhteşem muhittir. kalamış parkı'nın sırtındadır; kalamış, selamiçeşme, feneryolu; kalamış-fenerbahçe-dalyan'ın sırtına yaslanmış kader ortaklarıdır...

son yıllarda artan özgürlük park'ında gittikçe artan mangal dumanı ve kokusuna rağmen, henüz beyaz donla denize girilme istilasına uğramayan yegane istanbul kıyısının sırtında olan kızıltoprak; barındırdığı öğretmen evi'nin muazzam konumu, -bana göre bir dönem için açık ara farkla- kentteki en lezzetli (bafra) pidecisi, evce'nin damakalra layık mercimek köftesi yine aynı sokaktaki jazz dinleyen akıl almaz efendilikteki, nazik tekel büfesi ile gerçekten yaşanılası,

kozmopolitleşmemiş yegane muhitlerdendir.
yeşilliği kıvamda, içeni adabıyla içen, jazz ve klasik müzik(trt3 fm) dinleyen tekel büfecisi olan şahane muhit. tekelci de çok efendi insandır bu arada, çok!
kalender insan mekanı.
istanbul'un nezih noktalarından olup kadıköye ve bağdat caddesine doğal olarak sahil yoluna yakınlığı ile pahalı semttir. para olsa yaşanır cinsten. hele arada gizli saklı tek ya da 2 katlı evler vardır müstakil aman diyeyim sanki eski istanbuldur burası.
tren köprüsü yanındaki öğretmen evi'ni bildirmiş miydim? bu dünyada nadir bulunan yavaşlıkta servisi(bana denk gelmişti belki) ve enfes yeşilliği(bu sadece bana değil, oraya giden herkese denk geliyor) ile gerçekten huzurlu, kıvamında içen nazik insanların geldiği, nefis bir bu dünya-ötesi dinlenme, yeme, içme mekanıdır.
otobüs durağına 15 metre mesafede yer alan (bostancı istikameti) nur kebap yaklaşık herhalde bir 30-35 yılı devirmiş, ezo gelini, döner pilavı, lahmacunu harikulade olan lokantayı bünyesinde barındıran semttir, tadı yenmezdir.
hoş gelmiş gizli servis elemanı yazar, koştursun bakalım.
(#17586526) entrysiyle gerçek galatasaray taraftarı olup, skor taraftarı olmadığını göstermiştir. ülkemize böyle taraftarlar gerekir, stadda en önde oturup çekirdek çitleyerek pozisyon anında ayağa kalkan skor taraftarları değil.

not: galatasaraylı değilim.
Enfes bir bahçesi olan, uygun fiyatlı Öğretmenevi, artık sesi soluğu çıkmayan tren yoluna bitişiktir.
Sabahları trafiğin çok yoğun olduğu mahalledir.
antalyanın iç semtlerinden biridir.
Şu an sınırları içindeyim. Uzun ince bir cadde de yürüyorum. Yolun sonunda Denizi görüyorum.
kadıköy'de bağdat caddesi'nin bitişinde bulunan, eskiden tren istasyonu da olan semt.
kadıköy - göztepe arasında bulunan, fenerbahçe stadına yakın güzel bir semt. bağdat caddesi buraya geldiğinde çift yönlü olur. eskiden tren istasyonu da vardı fakat kaldırılmıştır.
bağdat caddesi bu semtte biter.