bugün

sağ yanağına vurana sol yanağını uzatmak değil, sağ yanağına vuran kişinin sağ yanağına vurma felsefesi.
bazı hallerde uygulanması vicdanımı rahatlatıyor.

örneğin az önce bir arkadaş link vermiş, suratı asit ile yakılan kadın, suçlu kişiye de aynısının yapılmasını istemiş ve iran bu isteği kabul etmiş.

haberin okuyucu yorumlarında da şöyle yazmış biri:
"türkiye'de olsa 1 yıl hapis cezası alırdı, iyi halden 6 ayda çıkardı."

doğru söze ne denir?

pislik bir herif, bir kadının ömrünü tek bir hareket ile karartıyor. artık o kadın aynaya her baktığında o anı yaşayacak.
ama bunu yapan o pislik herif, hapisten çıkınca herşeyi unutacak, normal yaşamına devam edicek.

kesinlikle adil değil.
(Maide,5/44)
Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak (karşılık ve cezadır). Yarala(mala)r da kısas(a bağlanmış)tır. Kim bunu (kısası) bağışlarsa, o, kendisi için kefaret olur. Allah’ın indirdikleriyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir."

Tevrat’da kısas hükmü için şöyle denmektedir:

lev.24:17 cik.21:12 Adam öldüren kesinlikle öldürülecektir.
lev.24:18 Başkasının hayvanını öldüren, yerine bir hayvan vererek aldığı canın karşılığını canla ödeyecektir.
lev.24:19 Kim komşusunu yaralarsa, kendisine de aynı şey yapılacaktır.
lev.24:20 cik.21:23-25; yas.19:21; mat.5:38 Kırığa karşılık kırık, göze göz, dişe diş olmak üzere, ona ne yaptıysa kendisine de aynı şey yapılacaktır.
lev.24:21 Hayvan öldüren yerine bir hayvan verecek, adam öldüren öldürülecektir.
lev.24:22 say.15:16 Yerli yabancı herkes için tek bir yasanız olacak. Tanrınız RAB benim.

yani kur'an da bağışlanma olursa eğer affın söz konusu olabileceğinden bahsedilmektedir. tevrat'ta ise affetmek, bağışlanmakla ilgili herhangi bir ifadeye yer verilmemiştir, kısasa kısas hükümleri direkt uygulanmaktadır.

incil'de ise yaklaşım daha farklıdır;
Matta / Bab 5:
38. Göze göz, dişe diş' denildiğini duydunuz.
39. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.
40. Size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin.
43. ‘Komşunu sev, düşmanından nefret et' denildiğini duydunuz.
44. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin.
(bkz: osmanlı imparatorluğu) nun yegâne kanunları.
şeriat gereğidir. öldürürüyorsan öleceksin. çok net.
Bir hukuk düzenidir.
Evimizin içine girip her yere sıçan kuşun evine girip bizim de sıçma halkımızı doğurur.
Çok daha hafifletilmiş hali şeriat.

Hammurabimizin kanunlarının kitaplara ilham kaynağı olduğu yönünde söylemler mevcuttur.
(bkz: maraş dondurmacısına para uzatıp çekmek)
gerektiği yerde gerektiği zaman uygulanmalı affetmek daha iyi eğer bir daha yapmayacaksa benzeriyle cevap vermek daha çok tercihimdir. örneğin senden bir müzik aletini çalarken sen gelmeden gelip kapan insana başka bir öğrenmeyle mesela yabancı dilde doğum günü kutlamasını öğrenip cevap vermek gibi.
kur'an-ı kerim'e göre hayatın kaynağıdır. günümüzde suç oranlarının daha da artması, adam öldürmelerin ve terör olaylarının önüne geçilememesinin nedeni kısasa kısas yapılmamasıdır.
Mevcut hukuk kurallarının asla yeterli olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden de kısasa kısas ilkesinin uygulanması ciddi şekilde caydırıcı olacaktır.

Adam kalkıyor, birisini öldürüyor, taciz ediyor, tecavüz ediyor. Maksimum müeebbet yiyor.
içerde yemeye içmeye devam ediyor.

Adalet bu olmamalı.
önce bir kısas bulmakla başlar.

ne yaptınız, götünü mü kokladınız kavun misali ne olduğuna kanaat getirdiniz.
(bkz: hammurabi kanunlari)
Dünyadaki en adaletli ceza sistemidir.
adaletli sistem. ülkemiz için elzem olan şey.