bugün

evlerin çatılarına pokemon topu çizmek. *
iki dağın arasından çıkan güneş, çiçek açmış ağaçlar fakat bacası tüten bir ev.
evde hasta mı var ne. bilemedim.
insanların evden büyük olması. hala öyle çiziyorum valla.
Ev boyunda adamlar. Gerçi şu an da bunu aşabilmiş değilim.
eteklerin üçgen olması.
''M'' harfinden dağ çizerken dağların göte benzemesi. ve o dağların arasınada doğan güneş çizildiğinde o güneşinde götten düşmekte olan boka benzemesi. hepimiz yapmışızdır o dağları o güneşi. üstelik aynı harften kuşta yapılır. ''M'' harfi resimlerin vazgeçilmezidir.
resimleri genelde 2 boyutlu çizmek. ev, evin üstünde çocuk, çocuğun üstünde ağaç, ağacın üstünde dağ, dağın üstünde güneş.
hiçbir köyün ırmaksız olamayacağı düşüncesi.
trafik ışıkları çizdiğim resimlerimin vazgeçilmez parçasıydı .
bi kare ve üzerine çizilen üçgen sayesinde oluşturulan evin içine dışardan görünen koca ampül çizmek.
her çizilen varlığın yanına ok işareti çıkarıp onun ne olduğunu yazmak. * mesela bir gün küçük ecellizz kırk ayak çizmiş. üşenmeden saya saya böceğe kırk tane ayak çizdiği yetmiyormuş gibi, bir de yanına ok çıkartıp; "kırk ayak" yazmış. diğer bir resimde ise, örümcek ağı ve örümcek çizip yine aynı usülle, belirtme yapmıştır.

çizzzt---> örümcek
çizzzzt---> örümcek ağı

ve bununla yetinmeyip, ortada dönen olayı da not düşer:

çiizzzt---> örümcek ağ yapmış. *
iki katlı ev çizip, ikinci katta balkon vs. hiçbir şey çizmeyip bir de kapı koymak. o kapıdan çıkan insanlar uçarak gidiyorlar demek ki... çocuk kafası, tuhaf.
erkek resmi çizerdim boydan boya ama iki bacak arasında oldukça bariz bir açıklık olurdu.

orası hep boştu yani.
en önemli örneklerinden biri de perspektif sorunudur bu hataların.
yuvarlak ağaçlar.
güneşten gelen göl.
gülen güneş.
1.si sayfanın üst köşesinde, 2.si ortada 2 dağ ortasında olmak üzere 2 güneş çizmek.
güneş çizip sonra bacadan duman tüttürmek,
bulutları maviye boyayıp gökyüzünü beyaz bırakmak.
Bahçeli ev önünde çiçekler,bulutlar güneş kuşlar, annem ve ben ,birde bi boşluk vardı hiç dolmadı.
çizdiğimiz her insanın surat ifadesinin aynı olması.
insanların evlerden ve arabalardan büyük olması, dere çizildiğinde içinde görünen balık ve mavi bulutlar.
hata yapmayı reddederek yapılan hatalar da olabilirler.

ilkokulda ya iki ya da üçteyim. bir bile olabilir aslında. neyse resim dersi, kuru boyayla bir şeyler çiziliyor. ben çizdiğim resimde kadının göğüs bölgesine iki erkeğin kasık bölgesine ise bir tane şişkinlik eklemiştim. önce yanımda oturan ibne beni hocaya şikayet etti, sonra da bir temiz bağırtı yedim. ne var ulan, penis diye bir şey yok mu??? sanat hayatımı bitirdiniz şerefsizler.
ayakkabıların yana doğru bakıyor olması. o topukları göstermezsek çatlarız. daha doğrusu düz çizmeyi beceremeyiz.
Evin yanına çizilen insanlar ( anne , baba , kardeş ) ya ağaçlarla aynı boyda olurlardı ya da ev ile...
evin yanında geçen ve dağdaki boyutuyla evin yanındaki boyutu aynı olan ırmak. onun üzerinde bir boğaz köprüsü kılıklı tahta köprü.
her daim sıradağlar olurdu, aralarından güneş parıl parıl parıldardı ve yine de inatla bacadan duman çıkardı. üstelik martılar, kelebekler de eksik olmazdı. çocuklar da bahçede ip atlardır. bu nasıl resimmiş yahu.