bugün

son günlerde yine moda oldu kürtler.

zaten ne zaman moda değiller ki. sürekli onları konuşuyor, onları tartışıyoruz. koca ülkede sanki onlardan dertli, onlardan sorunlu kimse yok. bir tek onlar üzülüyor, bir tek onlar acılar yaşıyor...

ama bizim yaşadığımız acıları ne yaşayabilir, ne de anlayabilirler.
biz her konuda onlar adına empati yaparken, onlar bizim namımıza bir adım bile atmıyor, varsa yoksa kendilerini düşünüyorlar.

şimdi davutoğlu iktidarında akiller yeniden hortladı.
baktım da geçen gün yine toplanmışlar. apo iti için özgürlük talep ediyorlar utanmadan. daha doğrusu apo'nun özgürlüğü için gerekli girişimleri ve başvuruları yapacaklarmış...

yukarıda yaşadığımız acılardan bahsetmiştim.
tabi, apo'yu serbest bırakma girişimleri olabilir, zaten 2015'te apo'nun serbest kalacağını 5 senedir yazıyoruz, kendimizi hazırladık.
ama bunlar serbest bırakmayla yetinmeyip daha da ileri gidecekler.

kürtler bizlerin etinden sütünden faydalanmaya devam edip, yan gelip yatacak.
biz de eşşekler gibi onlara bakmaya devam edeceğiz.

hala bazı dangalaklar var, hümanizm türküleri söyleyip, kürtlerle dost olmamız gerektiğini savunan yaratıklar var.

bakınız arkadaşlar,
siz evinizde ocağınızda, çevrenizde bu görüntülere şahit oldunuz mu?
https://www.facebook.com/video.php?v=862784163740497

peki ya buna?
böylesi yandı mı yüreğiniz;
http://www.youtube.com/watch?v=xH41TPfSreo

bu acıları ben de yaşadım.
hem askerdeyken, hem sivil hayatımda.

en yakınlarımı kaybettim. beraber büyüdüğüm amcamın oğlunu, silah arkadaşlarımı, normal arkadaşlarımı, komşumu...

ama siz bu acıları yaşamayanlar, onlara "kardeş" gözüyle baktınız, onlarla birlikte yaşamamız gerektiğini savundunuz. her seferinde siz haksız, ben ise haklı çıktım.

şimdi soruyorum size,
bu acıları yaşayabilir misiniz? bu acılara katlanmak pahasına hala kürtleri sevebilir misiniz?

hangi mantık bana "protez bacağına haciz gelen gazi" ile kobani protestosu yaparken vandalizmin en nadide örneklerini sunan kürtlerin kardeş olduğunu izah edebilir?

hangi mantık bana kürtler elektrik çalarken, şehit ailesinin elektriklerinin kesilmesini izah edebilir?

onlar kalleş oldukça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

onlar hırsız oldukça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

onlar iki yüzlü oldukça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

onlar kanımızı emmeye devam ettikçe, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

onlar serap eser'lerimizi yaktıkça, askerimize pusu kurdukça, doktorumuzu, öğretmenimizi öldürdükçe, polisimize taş ve molotpof attıkça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

onlar iktidarı türlü istekleri için kukla yaptıkça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

onlar bizim çektiğimiz acıları anlamadıkça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

kısacası, onlar bu ülkede oldukça, biz onlarla dost ve kardeş olamayız.

sözün özü budur.
bırakalım ne halleri varsa görsünler.
bizler "kürtsüz türkiye'de" rahat ve huzur içinde yaşayalım.

onlarla asla, onlarsız daima...
ışidi bile onlardan daha çok seviyorum.
bu zihniyet yüzünden dost olamayız. uzun uzadıya yazmaya da gerek yok aslında. hala kürtlerin dağa neden çıktığını idrak edemeyen bu zihniyet olduğu sürece, bu kafatasçılar bu ülkede vatansever olarak anıldıkları sürece dost olamayız doğru. hep kürtler şöyle yaptı, hep kürtler kötü, hep kürtler tu kaka. yahu sizsiniz kürtleri dağa çıkaran, sizlersiniz kürt milliyetçiliğini artıran.

en az sizin kadar hak sahibi kürtler bu ülkede. sadece kürtler de değil elbet. hayattaki tek ve de en büyük övünç kaynağı türk olmak olanlara göre hep kürtlerdir kötü olan. her kürde terörist muamelesi yapın, dillerini, kültürlerini yok sayın, bebekleri bile bu işin içine katın; ermeni, kürt, rum sözcüklerini hakaret olarak kullanın, sonra da kürtlerle dost olamayız. sen olmayıver be sen de eksik kal.

sizler gidin sözlüklerden, twitter'dan vatan kurtarın. siz gidin, öldüren kürt olduğu sürece ölenleri kahraman ilan edin. şehit olan kürt askerleri de umurlarında değil bunların. tek acı çeken bunlar sanki. gözaltına alındıktan sonra kaybolan yüzlerce insanın hesabını ver sen önce, kuyulara atılanların, roboski'nin hesabını ver ulan önce.
onlarda getirir rojava görüntülerini, cezaevlerinde işkenceye maruz kalmışları, kürt kimliği üzerinden yargılananları, yıllarca yasaklanan isimlerini, kitaplarını... örnek verirler.

asıl mesele şu.

gerçekten dost olmak isteniyor mu?

yoksa amaç herzaman ki gibi bu insanları genelleyerek nefret saçmak mı?
biz bunu söylediğimizde faşist oluyoruz. bunu açıklamak için caps veya başka birşeye gerek yok. aynı toprakta yaşıyoruz malesef ve hergün tanık oluyoruz neden dost olamayacağımıza.

bunu facebook'ta çapulcu adıyla paylaşan kişiyse pek bir komik. gezi eylemlerinde bunlarla biz halkız diyerek mücadele ediyorlar sonra yerliyorlar.
bir yolunuzu belirleyin artık.
kürtler dost olunacak karakterde insanlar değillerdir.

türkler hainlerle, arkadan vuranlarla, kaypaklarla dost olmazlar!
bütün kürtler kötü niyetli olmadıklarından saçma açıklamalardır.
pkk ya destek veren kürtlerin 3-4 misli kadar şerefli, delikanlı, vatanını milletini seven kürt var ve senin ırkçılıktan kararan gözlerin görmüyor yada görmek istemiyor. at gözlüğü takarak afilli sloganlar atarak çözülmez bu sorun. önce kürtlerin kaçta kaçı vatanına milletine bağlı sen onu öğren ardından her yazdığın "kürt" kelimesi yerine sana zahmet olacak ama "pkklı" yaz. hayır haklıyım diyorsan illa sana tavsiyem git bir iki pkk ya destek vermeyen kürt vatandaşla konuş. pkk dan o mu zarar görmüş sen mi?
boş laftır.

pkk'lıların yaptıklarını gösterip "kürtlerle dost olamayız" demek klasik ırkçı kafasıdır. pkk ile alakası olmayan kürt kökenli insanlara ısrarla pkk'lı sıfatı yapıştırmaya devam etmek büyük bir sorumsuzluk örneğidir. karışmadığı suçtan ötürü belli bir kesim tarafından sürekli suçlanan insanların bir süre sonra o kesime düşman olmaya başlamayacağını kimse iddia edemez. pkk'nın daha rahat yandaş bulmasına yardımcı olmaktan başka hiçbir işe yaradığı yoktur bu kafaların.

ama boşverin be. beyfendilerin ırkçı duygularının tatmin olması daha mühim.
terminatör 1
Your clothes... give them to me, now. arnold bıçaklanır.
terminatör 2
I want your boots your clothes and your motorcycle. bardakiler arnoldlanır.
closer
liar I have been you. (bunu biraz örneklendirelim senin yaşadıklarını yaşadım prensip olarak evet herkes ama hani bu böyleydi amk böyle değilmiş yaşar) demekki dereceler önemli öyleyse neden kimlik belirleyici tecrübeler ayırıcı oluyor herkes özelde o yüzden herhalde
başlık ile alakası panpa akşama yemekte ne var çiğ ama geçerli bir cevap.
kendini red eden beni nasıl kabul etsin ok biraz bunun üzerine kafa yoralım fazla değil ama ben benim ben tekim ve özelim başkası benim gibi olamaz öyleyse uyumluluk yok öyleyse kabul yok hüküm var peki ya zevkini bencilliğini ekran ve kalvyeden yaşayanlara ne demeli seçimleri sonucunda tahmin ettiğim şekile girecek tabiki olmadımı ya o ya da bu ok hala devam ediyorsa mahpus ikilemi yaşamadan risk olmadan da zevk var ok öyleyse.
görsel
en iyi dostlarım hep kürtler arasından olduğu için boş beleş laftır. pkk ile kürt vatandaşları bir kefeye koymayız. sen koy elinden geleni de yap millet onlara düşman olsun infihal olsun diye sayın uludağ sözlük ajan kontenjanındaki şahıs. biz biriz birlikte güçlüyüz.
Kürtlerle dost olunamazmış hadi onu anladıkta onlarsız bir ülke nasıl olacak onu anlayamadık küçük hitler.
insanın cahili çok acısanısıdır. fakat bu insan kürtse, hem nefret edilesi hem acısanısıdır.
kürtler ile pkk yı ayıramayacak kadar sığ düşünceli minik hitler beyanı.
Olay ırk değil insanlar,insanlar farklı farklıdır.insanlar teni karaymış,bıyıklıymış,ķıllıymış, köseymiş,kelmiş diye yargılanıp kalıplara sokulamaz,bunlar bir insanın kim olduğunu belirlemez bunlar dış görünüştür bu mantığa göre aynakinde farklı herkez düşman olur biryerden sonra olay insanın içindedir, kişiliği, özbakımı, konuşması,fikirleri bunlar insanları farklı kılar ve herkezin kişiliğine,fikirlerine saygı duyulur.insanlık,birey olmak budur ama eğer ki benden üzerinde yaşadığım evim dediğim bu toprağı almak isteresen dahada kötüsü aileme sevdiklerime zarar verirsen yada bu toprağı benimle paylaşan bir birey,insan olarak hayatını yaşayanlara zarar verirsen kim olduğunun,ne için savaştığının bir önemi kalmaz karşında ideallerini sevdiklerini inancını ve diğerlerini korumak için son nefesine kadar savaşacak bir adam bulursun.
Kürt olabilirsin,suriyeli,amerikan yada rusta olabilirsin ama dedemin alın terinin aktığı bu toprakta bana ve benim hayatıma inandıklarıma saygı duymak zorundasın tıpkı dedelerimin bana sana duymamı söylediği gibi
Adam olmadıklarından.
olamayız işte.

neden olamayız hala anlamıyor musunuz?

alın işte bugün olan;
(bkz: 25 ekim 2014 hakkari pkk saldırısında 3 şehit)

çarşı iznindeki askerimi öldür, sinema, tiyatro izler gibi bir de can çekişmesini seyret.
görsel

soruyorum size, bu soysuzlarla hala dost ve kardeş olduğumuzu, olabileceğimizi cidden düşünüyor musunuz?

bir gün tüm türk milleti bunu idrak edecek.
çok yakında,
çok kısa bir zaman sonra...
Allah köklerini kurutsun pkklıı orospu cocuklarının abi kürt mürt öyle yüzeysel düşünmemek lazım amk.bu sorunu ne olusturdu kimler olusturdu bunları kimler cahil bıraktı kim hangi şartlar daga cıkarttı.iç savaş kimlere yarar vs vs amk çok çalışmamız lazım.ama kobani işini ne kadar ağırdan alırsak bize faydası var
"neden olamayız" sözü, "sanki olmak isteniyormuş da, olunmasına bazı etkenler engel oluyormuş" havası yaratıyor..

o açıdan başlık hatalı..

doğrusu "kürtlerle neden dost olunmaz" olmalı..

tabi uludağ sözlük yaş ortalaması düşük bir yer..burda üniversite ilk sınıfa giden, ve kendisine o gazla sosyal sorumlulukar addeden, "dünya barışı, halkların kardeşliği, hayat bayram olsa, herkes el ele tutuşsa" kafasında ergenler var..

"kürtlerin neden dağa çıktığını anlamayan" insan sözü demişler başlığa.. yani diyor ki "evet caniyim, evet adam öldürdüm, evet neşe alten i öldürdüm ama niye öldürdüm bir sor"

herhangi bir sebebin insan öldürmeyi meşru kılabileceğini ve başlığı açanın bunu anlamadığını düşünüyorlar.

lan dost most olunmaz olm..lan bırak hergün yaptıkları katliamları, normal gündelik hayatta bu herifler olmasa gazetelerin 3 ncü sayfaları boş çıkar be..

kim tecavüz edecek, kim bir pasajda tek başına yürüyen bir kadını çantasından tutup yerlerde sürükleyecek, kim kenevir tarlalarını yakan askerle çatışacak, kim töre cinayeti işleyip, komşusunun tarlasına giren keçi yüzünden 28 kişiyi öldürecek..

bırak yaşlı babasıyla kürt çocukları eğitmek için bir mezraya gelen 21 yaşındaki neşe altenöğretmenin öldürülmesini, geç çarşıda sivil gezen askerin ensesine kurşun sıkılmasını..

git bir Norveçliye bunların, rutin, gündelik yaptığı faaliyetleri hergün okut, o Norveçli 3 günde ışid e katılıp, kobaniye gelmezse bişey bilmiyorum..

taş olsa çatlar, taş.
(bkz: çınar emniyet müdürlüğü henüz 3 aylık evliydi/#30935724)

görsel
görsel
görsel
görsel

bunları da unutmayacağız.