bugün

kürtlerin genelde komünist olmalarından kaynaklanıyor. insanı komünizme iten etkenlerden biri hakim güce oranla eşit hak ve özgürlüklere sahip olmamasıdır. eşit hak ve özgürlüğe sahip olmayan proleter menşeli insanlar genelde anarşist olur. anarşizim de komünizme açılan kapıdır. komünizme meyleden bir anarşist, marx'dan girer, shaw'a uğrar, carl sagan'la 5 çayı içip finali nietzche ile yapar.

ama bir türke 'marx' de; emperyalizme hizmet eden yahudi, siyonist, ataist, münafık vıdı vıdı sıralar. marx ve emperyalizm )): (bkz: das manifest der kommunistischen partei)

türklerin tarihini incelediğimizde; vikinglerden daha barbar, saldırgan, sümürgeci, kısaca emperyalist bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. dolayısıyla türklerin, hele hele islamı benimseyen türklerin komünizmden hazzetmemesi gayet normal: (bkz: islamiyet in emperyalizm anlayışına sahip olması)

hangi program olduğunu hatırlamıyorum. geçenlerde bir türk gazeteciyle kürt gazeteci kürt sorununu tartışıyorlar. kürt olan kurduğu cümlede pragmatizm, şövenizm, analitik düşünce, varoluşculuk gibi kelimelere yer verip finali sebep sonuç ilişkisine dayandırıyor. türk olanı ise cümleye "vatan" ile başlayıp "sakarya" ile bitiriyor.

varsa yoksa atilla, dede korkut.
(bkz: efsane geri döndü)
"kürtler komünisttir" önermesiyle faşizanlık yapmak da ayrı bir soru işaretidir.
entelektüelliğin türklerin pek de sikinde olmamasından dolayı oluşan durumdur.
(bkz: entel apo)
kürt ve türk halklarının tamamen kardeş olduklarını ve aralarında ayrıma gitme taraftarıı olmadığımı belirtmek istiyorum öncelikle. kürt nefretim falan yok, keşke kimi kürt kökenli vatandaşlar yıkıcı bir politikadan ziyade yapıcı bir politika yeğleseler. türklerde de sorun yok değil.

ama bu başlığı görünce birden rasyonel damarlarım kabardı.

ulan sokaktaki tinercilerin, hırsızların, tecavüzcülerin, yılbaşı eğlencelerinde taksimde tacizcilik yapanların, ne bileyim, memleketteki hırlı ve hırsızların büyük oranı neden kürt? madem bu kadar entellektüellerken, niye ben ortaköyde bira içerken kürt kökenli entellektüel bir tinerci gelip elindeki bıçakla benden haraç kesmeye çalışıyor?
ya da kız arkadaşımla sahilde gezerken bir başka kürt kökenli arkadaş gelip kız arkadaşıma laf atıyor?
veya taksimdeki herhangi bir cafe de kürt kökenli bir komi, çaktırmadan turistin tekine neden parmak atıyor? benim yanımda. evet, entellektüel elitizm dedikleri bu olsa gerek.

madem bu kadar entellektüel bir millet bu kürtler, neden bana bunları yazdırıyorlar?

ben kürtlerden nefret eden biri falan değilim, gelip insan gibi oturan her kürt kökenli vatandaşa, bir türke nasıl yaklaşıyorsam öyle yaklaşırım. ama birileri çıkıp da, kürt-türk arası sidik yarıştırmaya çalışırsa, bildiğimi de esirgemem. tekrar söylüyorum, aklı başında bütün kürtler kardeşimdir. yeterki akılları başında olsun. aklı başında olmayan türkler neyse, kürtler de odur. ırkçı falan değilim yani, sadece rasyonel bir şekilde yaklaşıyorum olaya.
(bkz: 2 tane gazeteci alıp entellektülellik tespiti yapmak)
(bkz: sosyalist geçinip bölücülük yapmak)
olanı var, olmayanı var, bunun daga çıkan haini de var, vatan için canını vereni de var.
(bkz: kürt faşizmini komünizm sanan zihniyet)
(bkz: Bahman Ghobadi)
kafası fena halde karısık olan, ama bir sekilde entellektuel bilgi birikimine sahip oldugu vehmine kapılmıs sosyalizmden gecinmeli bölücü faşistin zırvası ve beyin köpüğüdür. Kendi aklında çözmesi, halletmesi gereken sorunlarının, çelişkilerinin yanı sıra büyük şehire uyum sürecini tamamlaması ve kültürünü geliştirmek için sürekli faşizm pompalayan, bölücülüğü kışkırtan 5. sınıf mecmualar yada siyasal bildiriler yerine ekonomi, sosyaloji, tarih, edebiyat, psikoloji alanlarında gerçek manada kitaplar, dergiler okuması gerekmektedir acilen.

(bkz: seni senden iyi biliyorum)
(bkz: münafık sosyalist)
(bkz: das capital okumamıs solcu)
(bkz: solculuk oynayan bebe)
(bkz: taklidi solculuk vs tahkiki solculuk)
(bkz: şivan perver dinyeyip evrensel takılmak)
(bkz: sosyalizmi kırpıp feodaliteye dönüştürmek)
(bkz: feodal olup sosyalist takılmak)
(bkz: sosyalizmin geyigini ve 1 mayıs heyecanını sevmek)
(bkz: sosyalist takılarak aidiyet bulmak)
(bkz: arapların japonlardan daha teknolojik olması)
(bkz: dostum izmirli yazmışsın ama bu kız zenci)
teröristlerine sahip çıkacak kadar entelektüellerdir.*
ezberledikleri bir kac kisi ve cümleyi sagda solda söyleyerek entellektüel olmaktır. cosmos bizi korusun ne diyeyim.
ülkemizdeki uyuşturucu trafiğini yönlendiren, değnekçilik yaparak masum insanlara kan kusturan, çocuklarına orda burda mendil sattırıp araba camı temizlettiren, töre adı altında namus cinayeti işleyen, berdel ismini verdikleri evlenme türü ile aşkı ve sevgiyi ayaklar altına alan, entellektüellerdir efendim.
yanlış bir genellemedir.
faşizmle uzaktan yakından ilgim yoktur, kürtlerle de hiç bir sorun yaşamadım bugüne kadar. belli bir bölgede doğup o bölgenin verdiği kültürle yetişmenin ve onun doğru olduğuna körü körüne inanmanın insan ufkunu sınırlayacağını ancak kimi değerlere sahip çıkmamanın da insanı kendinden o derece uzaklaştıracağını her normal insan gibi düşünebilecek bir zihin yapısına sahibim. komünizmle de uzaktan yakından ilgim yoktur ve her komünistin (entelektüel demeyeceğim bilgili diyelim) birilerinden daha bilgili olmayacağını anlayabilecek kadar düşünebiliyorum. böyle kıytırık, sonu gelmez tartışmalar yaratan başlıklara yazmaktan da zerre kadar hoşlanmam ancak niyeyse yazasım geldi.
şu anımı da bu başlıkla ilgili olduğu için paylaşmak istedim.
lisede kürt bir sınıf arkadaşım vardı. arkadaş cok iyi bir karaktere sahip, ancak iki lafı yan yana zor getiren, hayatta merak ettiği ve öğrenmek istediği pek bişeyi olmayan, oruc tutmayan herkesi solcu zanneden, öyle kendi halinde biriydi. ama bi özelliği vardı okula sürekli lenin, karl marx, engels, nietzche kitapları getiren biriydi. okuyan denemez cünkü okumadığını kendisi de söylüyordu. ha kitabın arka kapağındaki o bir kaç tanıtıcı cümleyi okuyordu. o kadar. bir gün aramızda şöyle bir konuşma geçti:

arkadaşa s bana da gody diyelim
gody: ne okuyorsun lan sen?
s: marx
gody: hadi lan niye?
s: ben komünizmi destekliyorum oğlum.
gody: lan o ne tam olarak lan? *
s: komünizm işte kurucuları marx ve engels olarak kabul edilir.
gody: o kadarını biz de biliyoruz lan.
s: ermm şey kem küm

şimdi bu adama komünizm toplumculuk demektir ve üretim araclarının ortak mülkiyetinin gerekliliğini savunur ve özel mülkiyeti reddeder demek ayıp olur. inandığı şeyi kendi savunsun. ancak komünist olmayan benim, onun sonuna kadar savunduğu şeyi ona açıklamam komik bence. ee nerde entelektüellik, hani komünist olmak entelektüel olmaktı, e bu arkadaş üstelik de kürttü. e ama ben değilim ama ondan fazla şey biliyorum, nerdeyse her konuda. o halde herkes tek bir insandan yola cıkarak böyle sonuçlara ulaşabilir. hem de hiç kasmadan. o halde neymiş her kafanda aniden ampül yandığında b.kunda boncuk bulmuş gibi sevinmeyecekmişsin. insanların coğu o ampülü coktan söndürmüş.
entelektüel olmayı pragmatizm, şovenizm ve varoluşçuluktan ibaret zanneden * , yaşadığı toplumdan bihaber bünye söylemidir, çok da aldırış etmemek gerekir.
yok artık daha neler durumudur,imkansızdır,hatta daha başka şeylerdir de ama neysedir.görüyoruz her gün kürtlerin neler yaptığını,terörün ocağı olmak, kaos çıkarmak,vatan hainlerine yardımcı olmak hatta kendilerine sahip çıkan koruyup kollayan devletin arkasından iş çevirmekse entellik onlardan daha entel kimse yok.size nerde yaşıyorsunuz acaba???
kanıtlanması gereken söylem. daha somut. kürtler sadece kendilerini istanbulda gördükleri düzene uydurmaya çalışırlar sen entelektüel dersin ben kıro derim!

bu arada sözlük bana götümle gülebilme yetisi kazandırdı.
çok entelim çocuk katlettim.
çok entelim nankörlük ettim.
çok entelim tankların önüne yüreğimi değil çocuğumu koydum.
çok entelim kardeşimi vurdum...

türk neden entel olsun ki ?

a)Emperyalizm benlik sömürgeciliğidir. Türkler emperyalist olsaydı sen ben kürdüm diyemezdin.
b)kullandığın kelimelerin hepsi (pragmatizm, şövenizm, analitik düşünce, varoluşculuk ) sana türkler tarafından değil kürt ile türkün arasını bozmak isteyenler tarafından öğretilmiş kelimelerdir.
Kendi kızına tacevüz edip sonra da namusu bozuldu diye kafasını taşla ezen insan ne kadar "entellektüel" ise o kadarlık bir entellektüllik söz konusudur. Şahsen kürtlerin ne marx'ı ne de başka bir düşünürü anlayabileceklerini sanmıyorum. ancak 2 tane cümlesini ezberleyip sağda solca sarfederler.

ayrıca, aşiret aşamasından öteye gidememiş bir millet, tarihinde ilk romanı daha bu yüzyıl yazılmış bir millet ne kadar entellektüel olabilir ki? güldürmeyin insanı.
kürt deyince köpek, türk deyince kurt akla gelir. dolayısıyla yanlış bir önermedir.
(bkz: boyunlarındaki pujiler çok cool)
(bkz: turk tarihinin onemli olaylari kronolojisi)

(bkz: al oku ula)
(bkz: entelektüel terör)