bugün

yılbaşı gecesi taksimde taciz yapan insanları tv'de görünce bir çok insanın verdiği tepki "kürt bunlar"
hayatı boyunca bir kez olsun doğuya gitmemiş,kürt kimdir, nedir, nasıl yaşar sorularının cevaplarından bihaber hem önyargılı hem cahil hepsi saraysoyundan! gelme birkaç densizin orda burda gördüğü her kalın kaşlı kara bıyıklıya,varoşlardaki ite kopuğa hakaret olarak kullandığı 4 harfli bir kelimedir.
Saraysoyundan gelme zatlar, daha dünün çocukları, bu konuda öyle bilgilidirler ki kurtuluş savaşını sular seller gibi içmiş, güvenilir olup olmadığına bakmadıkları kaynaklara dayanarak kürtleri vatan haini ilan etmişlerdir. cahil,eğitimsiz,kaba, olarak adlandırılan bu insanların ne şartlar altında yaşadığını kaçı bilir acaba? eli yüzü düzgün değil nası davranacağını bilmiyor ııyyy iğrenç diye suçladığınız o insanlar sizin çoğunuz kaloriferli dairelerde memleket meseleleri hakkında konuşurken, içecek su bulabilmek için karlar içinde kilometrelerce yol katediyorlar yüzyıllardır.amaç duygu sömürüsü yapmak değil sadece eşit şartlar altında yetişmemiş binlerce kürdün ezilmişliğini bir anlamda dile getirmek.
edit:kötü oylayan saraysoyundan gelmelere burdan selam olsun:)
devlet tarafından sistematik ayrımcılığa maruz bırakılmış anadolu halkı. 80 darbesinden sonra tunceli ve diyarbakır kökenliler orduya kabul edilmiyordu.
devlet tarafından ayrımcılıga maruz birakılmamıs halktır sadece ektiklerini biçerler.
(bkz: her kürt türk doğar)
edit: * *
karlı dağlarda gezerlerken karlara bastıkça kart-kurt diye ses çıkardıkları için kendilerine kürt denildiğine dair bir hipotezde mevcut olan mezopotamya halkı.
fbi ın raporuna göre fiziksel yapı olarak; mavi gözlü sarışın uzun ince kafa yapısına sahip,isyankar kişilikli bir ırktır. fakat orta doğuda yaşadıkları için araplara benzemeye başlamışlardır bu yüzden esmerdirler günümüzde daha çok.
bu topraklarda yaşayıp bu topraklara ve türkiye cumhuriyetine her türk vatandaşı kadar sahip çıkanları da vardır ancak kendilerine önyargılı yaklaşılmaktadır her kürt pkk militanı, bölücü sanılmaktadır lakin değildir.
aptallarin anlyamadiklari derecede anlasilmasi zor olan ama anlasilacaklari gün kendini anlayamayanlara, onlar gibi, karsilik vermeyecek, dünyada bulunan diger milletler gibi herhangi bir millet.
kürt, bazi türk lehçelerinde 'kar yigini' manasina gelmektedir.
1915 ve 1938'de devlet tarafından kullanılmış topluluk.
alıntı;

-----''alıntının içindeki alıntı

''hiçbir zaman millet olamamış bir ırk..''

--spoiler--

şeklinde entrylere sebep olan millet. zaten millet ve ırk aynı şeylerdir. aynı apple ile elma gibi. yalnız burada şöyle denebilir "hiçbir zaman devlet kuramamış bir millet." ben bir kurt değilim ama empati yapınca ne gibi sıkıntılar çektiklerini anlayabiliyorum. buradan pkk yı savunduğum anlaşılmasın ama yuzyıllardır amerikada zencilere yapılanlar burada kurtlere yapıldı(28 subat surecinde orgeneral cevik birin amaçları).''------

kara cehaletin böylesi dedirten entrylere vesile olmuş başlıktır. bırakın üniversitedeki sosyoloji, antropoloji, medeniyetler tarihi vs. derslerini iki afrika belgeseli izleyen bir insan ırk ile milletin aynı şey olmadığını bilir. ırk; kişilerin fiziksel, kalıtımsal özellikleriyle tespit edilen, kan esasıyla ölçülen ve hiçbir siyasi, ideolojik açılımı olmayan bir tür insan topluluğuna verilen genel addır. örneğin aborjinler bir ırktır gakat hiç kimse aborjinlerden millet, ulus diye söz edemez.

millet ise çok daha soyut kavramlar üzerine oturtulan, vatandaşlık bağını esas alan ve genetik farklılıkların önem taşımadığı siyasi yapıdır. siyasi diyoruz çünkü millet olmak için gereken çeşitli şartlar vardır. örneğin bir topluluktan millet diye bahsedebilmek için o topluluğun kendisine ait bir kültürü ***, üzerinde yaşayabileceği bağımsız bir toprak parçası* ve yine bağımsız bir siyasi otoritesi* olması gerekmektedir. eğer millet ile ırk aynı anlama gelseydi mesela yurttaşlık için kültür temeli, birlikte yaşama ülküsü değil belli bir ırkın parçası olmak dikkate alınırdı. örneğin; türk ırkından, arap ırkından vs.

bu anlattıklarımız çerçevesinde ''hiçbir zaman devlet kuramamış bir millet'' ifadesi de açıkça yanlıştır. çünkü millet olmanın en temel iki şartı; tarih ve siyasi otorite den kastedilen aslında o topluluğun tarih boyunca kurduğu devletler, geliştirdiği uygarlıklardır. bunlar olmadan bir insan ırkını millet yapmaya çalışmak bugün olduğu gibi sancılı bir sonuç doğuracaktır.
en cok provoke edilen gaza getirilen kullanılan ırk.
genelleme yapmak zorunda kaldığımız türkiye cumhuriyeti vatandaşları. neden genelleme yaparız, kolay olduğu için, tek tek bütün insanları ele alamadığımızdan çoğunluğu değerlendiririz, tembelliktir biraz, biraz da mecburiyet. öncelikle tanımı yapalım, kürt nedir? kürt, kürt olmayan çoğu insanın sorun olarak gördüğü ve sevmediği insanlardan oluşan bir ırk. açalım biraz, neden sevmiyor insanlar kürtleri.

1. pkk'ya destek verdikleri için; nasıl destek, lojistik destek, psikolojik destek, gönülden destek, gözle görünür veya görünmez destek. nasıl? şöyle : bir pkk'lı açık açık ankara'da, konya'da, trabzon'da, adana'da, izmir'de gösteri yapamazken kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgede yapabiliyor, pkk'lı dediğimiz kişi bu ülkenin insanına kurşun sıkan bir hain. derdi senin sorununu çözmek falan değil, türkiye'ye zarar vermek, bu adamlara prim tanıyorsun. bu adamları destekliyorsun, ölülerine kutsallık atfediyorsun, gösteriye dönüştürüyorsun.

2. türk'lere kötü davrandığı için; nasıl kötü davranmak, şöyle, benim teyze oğlum da görev yaptı doğu'da, amcamın oğlu da, birisi öğretmen olarak gitti, diğeri özel bir şirkette görevli olarak, ikisi de aynı izlenime kapıldı, sevilmiyoruz, neden buraya geldin diyorlar, niye okula geldin diye hesap soruyor muhtar, öğretmene, öğretmen gitmeyince de devlet oraları ihmal etmiş oluyor, ne yaman çelişki ama.

3. türkiye'nin ortak değerlerini benimsemedikleri için; nedir ortak değer, bayraktır, ülkedir, herkesin özgürce yaşamasıdır, dildir, kültürdür, bu ortak değerleri benimsemezsen olmaz. kürtçe, bir dil, bilinsin, konuşulsun ama türkçe de öğrenilsin. ilkokul çağındaki çocuklara türkçe öğretilmemesinin nedeni nedir, ilk önce kürtçe öğretmenin amacı nedir, ilkokul öğretmeni çocuklarla anlaşamıyor, neden, çünkü babası türkçe'yi bilmesine rağmen öğretmemiş ama neden, devlet oralara yatırım yapmıyor, öyle mi, nasıl gerekçe bu, babamın işyerindeki çaycı, oğluna türkçe öğretmiyor, babasıyla telefonda kürtçe konuşuyor, türkçe'yi zorunlu olmadıkça konuşmak istemiyorlar, neden böyle yaptığını sorduğumuzda da kem küm, çevresinde de yaramaz adam olarak biliniyor, kazık atmadığı adam yok, o zaman kusura bakmayacaksın.

4. her fırsatta bu ülkenin ortak değerlerini benimseyenleri incitiyorlar, tanıdığım tüm kürtler yapıyor bunu, ne yapabilirim ben, genellemekten başka çarem mi var, bayrak yakılmıştı mersin'de, bunun üzerine bütün arabalara,evlere,vs. bayrak asıldı, beşiktaş'ın göbeğinde bir kargo firmasına kargomu verdim, içerde kürt olduğu konuşmasından anlaşılan görevli diğer görevlileri kızdırıyordu, bu bayrakları asıyorlar da ne oluyor yani diyordu, görevliler deliye döndü, böyle adamlarla çalışıyorlar işte, en kötü işleri yapıyorlarmış, ulan 20 yıldır okuyorum, devlet bana bi bok vermedi, tırnaklarımla kazıdım, hayvan gibi çalıştım, üst sınıfların kitaplarını aldık masraf olmasın diye, türkiye'nin en iyi üniversitesitelerinden birinden mezunum, bana teklif edilen maaş 800 ytl. sen türkçe konuşmaktan acizsin, eğitimin ilkokul, neden hep kötü işlerde çalışıyoruz diye yakınıyorsun, hakkın yok buna, ehliyet alıp minibüsleri kapatıp insanların üstüne süren ben miyim, her minibüste bir tane silah var, ben mi taşıyorum bu silahları, ben de bilirdim ilkokuldan sonra pazarcılık yapmayı, ben de bilirdim minibüs hattını kiralayıp kasap gibi araba kullanmayı, devlet bana yatırım mı yaptı, niye ben düşmanlık beslemiyorum devlete.

5. bizi sevmiyorsunuz o yüzden biz de sizi sevmiyoruz tribi; nedir bu trip, şudur, herkes kürtleri düşman görüyor, biz de düşmanca davranmak zorunda kalıyoruz, ne kolay, ben trabzon'luyum, herkes beni temel fıkrasındaki tipleme zannetmek istiyor, ogün samast olduğumu düşünüyor, belimde silah olduğunu, eğitimsiz, komiklik yapmayı hayat felsefesi bellemiş uzun burunlu bir adam görmek istiyorlar, ne yapıyorum ben, okuyorum, araştırıyorum, ne yapıyor benim aydınım, ogün samast'ı lanetliyor, konferasnlar yapıyor, türkiye'nin önde gelen bütün bakanları, sanatçıları, yazarları, ressamları, spor adamlarını, vs. topluyor ve trabzon'u anlatıyor, trabzon'a ilişkin sorunları tartışıyorlar. ben de bilirim hepimiz ogün samastız diye provakatif slogan atmayı, geçiniz. ben trabzon'u anlatmak için çırpınırken, önyargılara karşı benim ülkem, kendimi ben anlatmalıyım derken sen kolaya kaçıyorsun, şikayet etmeye hakkın yok.

velhasılı kelam sevmiyorum kardeşim, sevemiyorum, tanıdığım bütün kürtlerden kelek yedim, çevremdeki dostlarım, akrabalarımın kötü anıları var, her fırsatta insanların doğuştan kötü olmadığını ve şartların onları gözümüzde kötü yaptığını söylüyorum, sonuç değişmiyor, çıkıp ahmet türk'e oy veriyorsun, leyla zana'ları savunuyorsun, belediye başkanın 30.000 insanın katilini savunuyor, sen onu savunuyorsun, çözüm aramıyorsun, amacın yok, oy verdiğin belediyeler ve onlarla birlikte çalışan resmi daireler bile devlete karşı, çalışmıyorsun, kolaycısın, tembelsin, sevilmiyorsun, her el uzattığımda suratıma tokat atıyorsun, kusura bakma, sevemiyorum..

doğuştan kötü değilsin, sonradan kötü oluyorsun, neredeyse istisnasız hem de, toplumsal şartlar nedense sadece seni kötü yapıyor, türk'ü, laz'ı, çerkez'i, ermeni'yi bir şey yapmıyor, bir seni kötü yapıyor, devlet bize yatırım yapmıyor diyorsunuz, devlet kendisine de yatırım yapmıyor, peki senin vatandaşın istanbul'da köşe olunca sana yatırım yapıyor mu, yapmıyor, ee, niye onlara laf etmiyorsun. herkesle aynı sorunları yaşıyorsun, tek problemin, bu sorunlara karşı aldığın tavır, seninle kişisel(ırksal) bir problem yok aslında, aldığın tavır, sevilmiyor kardeşim, sevilmiyor..
(bkz: dolmuscularin musteri yaninda kurtce konusmasi)
millet olamamış bir etnik kimliktir.bilindiği gibi,millet olabilmek için ortak bir tarih anlayışı,ortak bir kültür,ortak bir gelecek öngörüsü,birlikte yaşayabilme arzusu vb gibi etmenler gerekmektedir.''kürt'' dediğimiz kimliğe genel bir bakış attığımızda*, kürtler arasında bu kavramların oluşmadığını fark ederiz.
+ortak bir tarihleri olmamıştır kürtlerin,sürekli olarak ortadoğu'da kurulmuş farklı devletlerin egemenlikleri altında bulunmuşlar,kendi tarihlerini oluşturamamışlardır.
+ortak bir kültürleri olmamakla birlikte,aslında son zamanlarda oluşturulmaya çalışılmaktadır,özellikle k.ırak'ta fiili bir devlet kurulduktan sonra,buradaki oluşum komşu ülkedeki kürtlerle ortak kültürel ve duygusal bağlar yaratabilme çabasındadır. zaman, bunun oluşup oluşmayacağını gösterecektir.
+yakın zamana kadar ortak bir gelecek anlayış kavramı yoktu,ayrı ülkelerdeki kürtler kendi yazgılarını genellikle bulundukları ülkelere göre belirleme yolunu seçmişlerdir.
+dil konusu ise belki de millet olabilme hususunda en önemli özelliktir ve *kürtlerin en zayıf oldukları noktadır.bırakın farklı ülkelerdeki kürtleri, bizim ülkemizde bulunan kürt vatandaşlar arasındaki dil farklılıkları nedeniyle,onlar bile kendi aralarında anlaşabilmekte zorluk çekmektedirler.
tüm bunlardan çıkarabileceğimiz sonuç,kürtlerin ancak be ancak bir etnik kimlik olabileceğidir ancak kesinlikle bir millet olmadıklarıdır.unutulmamalı ki,her etnik kimlik bir millet oluşturamaz.
her ne kadar bazı kafatasçı kesim tarafından kabullenilmese de yüzyıllardır aynı coğrfyayı paylaştığımız insanlardır.sevmeyebilirsiniz sevmek zorunda da değilsiniz ancak onların da bir dilleri olduğunu unutmamak lazım.kart kurt la falan aşşalayarak bir yere varılmıyor malesef.
ırkçılığa kurban gitmeseler bari dediğim halkın mensubu.
sözlükteki ırkcıları ortaya döken topluluk. iyi oldu öğrendik.
ayıp sayılmış insanlardır, aşağılanmakta olan...

sanki annemizi, babamızı, dilimizi, memleketimizi seçmek elimizdeymiş gibi.

bu derece insafsızlık yaradan'ı inkar etmektir, onun yarattığını hor görmektir. günahtır. tövbe edin bence!
inşallah sözlük okuyanı yoktur yoksa şimdiye bölücü olmuştur.
urfa ve antep'in kürt şehirleri olduğunu zanneden ve bu şehirleri onların * savunduğunu sanan bu zihniyete iki söz söyleme gereği duydum;

1- urfa, antep, şırnak, hakkari, tunceli, elazığ, istanbul vb. şehirler türk şehirleridir *.
2- yok efendim orayı kürtler savundu, kürtlere verelim. şurayı rumlar savundu rumlara verelim. arkadaş! o zaman sen bize macaristan'ı ver tunus'u ver, mısır'ı ver. biz buraları yüzyıllarca savunduk.

bu girdiğim entry faşit bir görüş için girilmemiştir. tc'ye saygı duyan her kürt, rum vb. kardeşimdir.
(bkz: kürt)

azimsanmayacak kadar cok sayida insanin * hakaret/kufur niyetine kullandigi sozcuk.
bildiğin kürt işte. nerde, hangi ortamda olursa olsun bir şekilde kendilerini belli ederler. giyim tarzları, bakışları, konuşmaları ve davranışları ile.
türkiyenin abd destekli en büyük sorunu malesef.