bugün

her kuruyemişçi gibi; esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı, alkol satışı yapıyorsa sabahın 4'üne kadar kadar hizmet veren, yanında mutlaka ahmet abi tarzı gözükara bir komşusu olması makbul, "1 liranız varsa ben size 5 lira vereyim" insanıdır çoğu.

berberler* gibi gündemi yakından takip edip, halkın nabzını tutmayı bir görev bilen mahallemin esnafıdır. konuşma arasında mutlaka kendi çabında pr* çalışması yapıp, pazarlama ve satış tekniği yeteneğini üzerinizde deneyebilen ve bazen başarılı olan esnaftır. ama çok bilmiş ve kurnaz insandır.

dünya kupasının başlamasıyla beraber, keyifsiz geçen maçları en azından kafa olarak keyifli hale getirmeye çalıştığım bir haftasonu akşamı alışverişimi yapmaktı amacım. geçen haftadan kalan yarım şişe absolute vodkama partner arayışı için girdiğim kuruyemişçiden yarım saat çıkamamamın tek suçlusu benim. dolaptan aldığım 4 adet red-bull'u aldıktan sonra parayı verip çıkmak yerine "ne kadar başkan" diye sormamla başlayıp "16 lira abicim" ile devam edip "ooo çok pahalıymış şef ya" ile fitilin ateşlendiği bir diyalog oldu.

k: kuruyemişçi
b: ben

k: yeni bir marka geldi ondan vereyim bu pahalı geldiyse
b: yok başkan red-bull güzel oluyo da bu kadar pahalı olduğunu bilmiyordum.
k: abi şımartıyosunuz işte ibneleri böyle yaparak. satın alma bakalım bak bakalım nasıl düşürüyolar fiyatları hemen.
b: doğru söylüyosun aslında. diğer yeni gelen ne kadar?
k: 3,5 lira.
b: başkan ne anladık biz o işten. sen red-bull ver yine.
k: ben hep bu yeni gelenden satıyorum. herkes çok memnun. bunu içen bir daha red-bull almıyor. benim de çok hoşuma gitti. evde de bunu içiyo bizim çocuklar.(dolap, olduğu gibi yeni enerji içeceği dolu, red-bull'lar az kalmış kimi kandırıyon sikik)
b: yok başkan sen yine red-bull ver bana.
k: vodka ne vereyim?
b: vodka var evde sen şunların parasını al şurdan.
k: bana sorarsan bir şişe daha al derim. ankara'da benden daha ucuzunu bulamazsın. geçen gün metro'ya gittim, allah seni inanadırsın adamların toptan satışından daha ucuza satıyorum. ordaki elemanlara ben bunu 45 tl'den satıyorum dedim çok şaşırdılar, "abi müdürlerle görüştüreyim seni bize de al fiyattan" dediler. veriyim mi bir şişe?(yalanını sikiim senin)
b: yok başkan sen benim red-bull'ların parasını al ben gideyim.
k: bu ibne red-bullcular böyle işte içildiğini bildiği için yüklüyolar fiyatı. valla biz millet olarak tepki vermesini bilmiyoruz abicim. halbuki ne var şunu 1 liradan versen de herkes içse. böyle giderse bunlar 10 lirada yapsa alır bu millet bu red-bull'u.(ya dallama herif, satma o zaman bu siktimin red-bull'unu amk ya. amma sorun yaptın la. başlıca içeceğimiz mi ki red-bull herkes içsin. dinime küfreden müslüman olsa bari. sen de 10 liraya aldığın vodkayı 45 liradan satma da herkes içsin o zaman. iki yüzlü pezevenk)
b: neyse bi dahakine deneriz artık başkan diğerlerini.
k: tamam abicim yarın sana ben bi paket hazırlayım. kampanya yaptım. 5 enerji içeceği 1 şişe vodka 60 tl'ye veriyorum, kapış kapış gidiyor.(ee kampanya bunun neresinde hacı?)
b: olur.
k: 1 liran var mı 5 lira vereyim ben sana.

götüne girsin emi o dolapta satmaya çalıştığın enerji içecekleri.