bugün

Kuranda rahman beyin'den bahsetmez mi hiç? Tabi ki bahsediyor.

--spoiler--
Kuranda beyinsiz ile alakali tahmini 3 ayet geçiyor

2:142 - insanlar içinde bir kısım beyinsizler takımı, "Bunları bulundukları kıbleden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu da, batı da Allah'ındır. O, kimi dilerse onu hidayete erdirir."

7:155 - Bir de Musa, mîkatımız için (tayin ettiğimiz vakitte tevbe için) kavminden yetmiş erkek seçti. Ne zaman ki, bunları o sarsıntı yakaladı, işte o zaman Musa: "Rabbim! dedi, dileseydin bunları da, beni de daha önce helâk ederdin. Şimdi bizi, içimizdeki o beyinsizlerin yaptıkları yüzünden helâk mi edeceksin? O iş de senin imtihanından başka bir şey değildi. Sen bu imtihanla dilediğini sapıklıkta bırakır, dilediğini de hidayete erdirirsin. Bizim velimiz sensin. Artık bizi bağışla, merhamet et, sen bağışlayanların en hayırlısısın."

72:4 - Meğer bizim beyinsiz (iblis), Allah hakkında saçma şeyler söylüyormuş.

https://meal.ihya.org/kur...z-ile-ilgili-ayetler.html
--spoiler--
kastettiğiniz düşünmek ise o zaman onunla ilgili ayetleri de vermemiz icap eder;

--spoiler--
Kur’an-ı Kerim’de “Düşünmek” ile ilgili Ayetler (sayfa uzun (10 syf) olduğundan kısa kesiyorum. Arzu eden linke bakar;

——————————————————————————-
duhan suresi

58- belki onlar öğüt alıp-düşünürler diye, biz onu (kur’an’ı), senin dilinle kolaylaştırdık.

casiye suresi

13. o, göklerde ve yerde ne varsa hepsini, kendi katından (bir lütfu olmak üzere) size boyun eğdirmiştir. elbette bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.
14. hevâ ve hevesini tanrı edinen ve allah’ın (kendi katındaki) bir bilgiye göre saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürlediği, gözünün üstüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? şimdi onu allah’tan başka kim doğru yola eriştirebilir? hâla düşünüp ibret almayacak mısınız?

muhammed sûresi

24. onlar kur’an’ı düşünmüyorlar mı? yoksa kalpleri kilitli mi?
zariyat suresi
49. her şeyden de çift çift yarattık ki, düşünüp öğüt alasınız.
kamer suresi
15- andolsun, biz bunu bir ayet olarak bıraktık. fakat öğüt alıp-düşünen var mı?
17- andolsun biz kur’an’ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. fakat öğüt alıp-düşünen var mı?
22- andolsun biz kur’an’ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. fakat öğüt alıp-düşünen var mı?
32- andolsun biz kur’an’ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. fakat öğüt alıp-düşünen var mı?
40- andolsun biz kur’an’ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. fakat öğüt alıp-düşünen var mı?
51. andolsun biz, sizin benzerlerinizi hep helâk ettik. düşünüp ibret alan yok mu?

vaki’a suresi

62. andolsun, ilk yaratılışı bildiniz. düşünüp ibret almanız gerekmez mi?

hadid suresi

17. bilin ki allah, ölümünden sonra yeryüzünü canlandırıyor. düşünesiniz diye gerçekten, size âyetleri açıkladık.

haşr suresi

21. eğer biz bu kur’an’ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz.
hakka suresi
42. bir kâhin sözü de değildir (o). ne de az düşünüyorsunuz!

https://yenidenergenekon....unmek-ile-ilgili-ayetler/
--spoiler--
Yaradan Pek çok yerde düşünmez misiniz diyor, bunlar diyorlar ki beyinden bahseden ayet yok. Siz kuzum pardon da nerenizle düşünüyorsunuz?
Aç bak herkesin kafa tasının içinde var.
Derdin et parçası ise kimsenin kolu götü başı var da demiyor.
Beyin derken düşünmeyi kastediyorsan şimdi bu sana nasıl anlatılır bre düşünmeyi bile tam beceremeyen yaratılmış.
Tanım: sadece etten beyin taşıyanın iddiasıdır.
beyin öyle bir kitap için fazla gerçek. tabii ki bahsedilmez, bahsedilemez.
“Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık.” (insan Suresi, 76:2)

insanda işiten ve gören beyindir. işitme ve görme beyinde meydana gelir. Evet yüce allah burada beyne işaretle komplek ve karmaşık beyin mekanizmasına dikkati çeker.

Ama küfür ve inad edip hala daha kabul etmeyenler için de ayet var o ayette de küfrü inadında ısrar edenlerin içinde beyninin yeraldığı kafasındaki alın saçı perçeminden bahseder.

“Hayır! And olsun, eğer vazgeçmezse muhakkak onu perçeminden, o yalancı, günahkâr (alın) perçeminden yakalarız.” (Alâk Suresi, 96:15-16)
Nedir sizin bu din ile derdiniz?

Her gün bir başlık, ama küfre düşmeyeceğiz..

Sizin ve size vesvese veren şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım..

Allah hidayet versin..
E hakikati görüp kabul, beynin işi değildir de ondan. Beyin düşünme kıyas etme algı değerleme analiz ölçme biçme yeri. Tüm verilere bakıp kabul ile ile ikrar yada reddile inkara karar veren yer kalptir. Kan pompalayan yer değil. Göğüs kafesinde kalbin arkasında sine denilen yerdeki görülmeyen manevi boşluğun adı da kalptir. Kalp karargahtır. irade oradan tecelli eder. Sevgi saygı merhamet öfke kin nefret kabul ret v.s. hepsi oradan çıkar. Madem görmediğini kabul etmiyorsun, o halde bana aklını göster? Görelim..

(bkz: vicdan)
(bkz: Ot çekip senaryo yazmak)
‘inna cealnahu kur'anen arabiyyen leallekum ta'kılun.’

‘Biz onu düşünüp anlayasınız diye Arapça bir kur'an* yaptık.’

düşünüp anlayasınız diye, valla normal insanlar düşünme işini beyni ile yapıyor fakat başka organıyla düşünen varsa bilemiycem. kusurabakma birader ama dinde sıkıntı yok sıkıntı sende.
görsel
çöl arapları bilmiyordu belki ama sen biliyorsun. insanları yaftalamak yerine götünle beynini yer değiştirip öyle dene birde. unutma götün sıçmaya yarıyo bir dahaki entry için üsttekini kullanıcaksın.
zeka yok, bilgi yok, ekstra olarak ahlakda yok. fikren ezilmeyi zikren sövmeye bağladığına göre göt ile beynin ayrımını yapabilmişsin. bugün insanlığa katkımda bu olsun. gerçi ağzında göte dönmüş onu başka bir gün hallederiz kitapsız karşim.
yine götle yazdın bir kaç antremandan sonra alışırsın ama takılma çok. gerçi köpeğim bile iki saatte neresiyle nereye sıçacağını öğrenmişti. köpek yani düşünemiyo ama eğitilebiliyo. yitirme umudunu sen yeterki.
Biz kurana tabiyiz ve düşünüyoruz. Ama hazmedemeyenler meseleyi egoya bağlamaya çalışıyor çünkü yenilgiyi hazmedemiyor bu öfkesi ondan. Ha bide şu var git bir duş al da öfken dağılsın..

"Rahmanın has kulları, onlar yeryüzünde alçak gönüllü olarak yürürler ve ne zaman kötü niyetli dar kafalı kimseler, kendilerine laf atacak olsa, sadece “Selam!” derler geçerler." El-furkan/63
Kuranda bu zamana kadar bilimsel yönden ne tür bir ayet var ki zaten?

Dediğin gibi binlerce yıldır hiç bir insanın işine yaramayan ayetler var içinde.

Tabii sadece kuran böyle değil incil okuyanlar bilir, resmen kutsal kitap değil forum gibi birşey bu, herifler duyuru yapıyor sanki incilden.
laf soktuğumu 4.entryde anladın yani ? lafımı geri alıyorum sen düşünemediğin gibi eğitilemezsinde. benim yeteneğim düşünmek için beynimi kullanabilmek. yeterli sanırım. herkes yapamıyo üstüne alınma allasen.

babamdan falan bahsetmişsin, ben o toplara girmem.

altı yedi kere salak, gerizekalı ve mal kelimelerini kullanmışsın. fikrini yaz kendini anlatma.
aileme dil uzattın, gözlüğüme kadar inceledin, köpeğimden bahsetmeye başladın, çocukluğuma kadar indin. bu şunu gösteriyo sinirden elin ayağın titriyo belli etmeme çabanda konu harici saçmalamana neden oluyo. ben senden hala fikir bekliyorum.
konuyu ciddiye alıyorum kendimi değil. ilgi çekici tartışmaya açık güzel konu. ben küfür etmem zaten boşa beklemene gerek yok. küfür etmeden bu hale geliyosan küfür etsem antidepresan kullanırsın kardeşim. konuyla alakalı bi yorum rica edicem.
sen bugün ismine beyin diyebiliyorsun diye kaç yy önce inmiş kitapta böyle geçme mecburiyeti mi var.

düşün demiş oku dememiş mi zaten.
kalp ile düşünmek vs. burda vicdana dikkat çekildiğini düşünüyorum.
kuranın içindekilerden bahsederken merkezinin Allah'a kulluk çerçevesinde oluştuğu nasıl bir ortama indiği bilmek gerekir. bunu esgeçemeyiz. peygambere dini yaymak doğru kulluk, hak hukuk toplum düzeni vs. tahmin edersiniz ki ön planda olanlar bunlar. ya da bizim anlayabildiklerimizden öne çıkanlar bunlar.
hım bu bilim aşkıyla yanıp tutuşan metaryalist bakış açısı nerde görsem tanırım demek isterdim fakat tamamen dine küfür ahlak yoksunu hareketler silsilesi sadece ergen saçması olduğu gözüküyor.
kendinde olmayan şeylerin kuran'da geçmediğini düşünmesi normal yazarın.
döneminde o coğrafyanın beyinden bihaber olmasının sonucudur. mesela yıldızlardan küçücük diye bahseder, sebebi ise sahiden yıldızları küçük sanmasıdır.
Bakıyorum yine kafalar pırıl pırıl.

--spoiler--
“Hayır! And olsun, eğer vazgeçmezse muhakkak onu perçeminden, o yalancı, günahkâr perçeminden yakalarız.” (Alâk Suresi, 96:15-16)
--spoiler--

Ayette başın ön kısmından bahsediyor, kısa bi bilimsel araştırma yapın bakayım.