bugün

evet efendim...

toplumsal bir gerçek ve islamda sünnettir, yeni doğan bebeğin kulağına ezan okumak...
yeni doğan çocuğun kulağına okunan ezan, çocuğa yapılan ilk iman telkinidir. Çünkü ezanın mana ve muhtevasında tekbir, tevhid ve namaz gibi dinin esasları bulunmaktadır.

isim verilirken, çocuğa güzel islami isimlerin verilmesine dikkat edilmelidir. Bu hususta Peygamberimizin bir çok tavsiye ikaz ve tatbikleri vardır. Bu hadislerden birisinin meali şöyledir:
"Kıyamet günününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyle ise isimlerinizi güzel koyun"

Ezan ve kamet işini herkes yapabilir. Namazdan önce okunan kamet sol kulağa okunur.

peygamber efendimizin belirttiği gibi; yeni doğan bebeğin kulağına ezan okumak sünnettir. eğer çocuğun ileride hayırlı bir evlat, ahlaklı bir şahsiyet, dini bütün bir insan olmasını istiyorsak. okunmadığı vakit bazı istemediğimiz olaylar meydana gelebilir, çocuğumuz ilerde allah, din, iman, sevgisinden yoksun olarak ateizmin pençesine düşebilir.

geçmişte birebir yaşadığım bir olayı anlatarak, bu hususun arkasındaki sır perdesini aralamak istiyorum...

cumhuriyetin sürekli tehlike altında bulunduğunu zanneden bir rıza abimiz vardı. hülasa bu abimizin bir çocuğu olmuştu. ben hemen bebeğin kulağına ezan okumak, dualar fısıldamak adına yardıma gitmiştim. fakat babası rıza abi; çek elini çocuğumdam mendebur, çocuğu da kendin gibi edeceksin dedi. ikna çabalarım boşaydı. gece evlerine gizlice girip, çocuğun kulağına ezan okumayı bile düşünmüştüm. yalnız hırsız zannederlerdi o zamanda. dini bütün bir insan olmamın sağladığı avantajları kullanamazdım. neyse, bebeğin kulağına ezan okunmamıştı. yıllar sonra büyüdüğünde; kuran kurslarına gitmiyor, bağırarak annesine ve babasına kötülük ediyordu. biraz daha büyüdüğünde, babası bana gelerek; hicbiseyebosunaiclenmeyenadam lütfen gel, yardım et bize dedi. çocuk evde her gece uyumadan önce ayinler düzenleyerek, allah yok allah yok diye bağırıyor, hırsızlık yapıyor ve zina ediyormuş.
çocuğa inancını seçmesine mani olan, dayatmacı, dogmacı bireylerin inandığı sikko şey. belirli yaşa gelen insanlar düşünme yetisi kazanarak hür iradesiyle karar versin bakalım inancına. Öyle 3 yaşından başlayıp kuran kursuna yollamak ne kadar etik.
müslüman olmayan insanların, ki 4-5 milyar arasıdır, ateist olduğunu savlayan düşünce.
bebekten ateist olmaz. ama büyüdüğü zaman böyle bir tercih yapabilir.
doğuştan ne ateist nede dinci nede dindar olur çocuk. ilerleyen yaşlarında kendisi ve ailesinin tercihleriyle kararını verir.
(bkz: ezan okumakla kalmayıp bebeğe namaz kıldırmak)
(bkz: bebek nasıl atesit olur)
(bkz: ayin düzenleyen bebek)
veeee
(bkz: chucky)
(bkz: kulağına cinsiyeti söylenmeyen bebeğin top olması)
sonradan dine geçmeyi imkansızlaştıran, hiçboşunasiklenmemesigerekenadam zırvası.
müslüman bebek deyimi kulağa ne kadar hoş geliyor, hatta hatta durun bir dakika hristiyan bebek, yahudi bebek, agnostik bebek, raelyen bebek deyimleri de en az ilki kadar hoş oldu, sevimli mi sevimli durdu. eline bir de kutsal kitap verdiğimizde faşist bebeğimiz kullanıma hazır.

okumayın efendim bebeğin kulağına bu saçmalıkları, dinine bu kadar güveniyorsan bırakta kulağına ekşimediğin çocuk aklı başına geldiğinde senin dinini seçsin. Seçmeyeceğini bildiğin için dayatıyorsun arabın dinini bebeklikten masum insan yavrularına, mahvettiğin hayat bir yabancının değil senin hayatın.
satanist olmasından iyidir diye düşünebiliriz, kötünün iyisi modeli.
camide cemaatle namaz kıldığım dönemlerde sonradan olma, hristiyandan dönme müslüman biri ile karşılaştım. gayet samimi ve içtendi. kulağına ezan okunmamıştı; ama kendi çabaları ve özgün iradesiyle araştırıp islamı seçmişti. ona özenmiştim, acaba ben de kendi çabalarımla ve kendi irademle bir şeyler seçip bununla mutlu olabilecek miydim. o gün samimiyetsizliğimin farkında vardım ve din dünyasında neutralizemi ilan ettim.
bu dini bir kural ise bu din kendi ile çelişiyor durumda. hani dini kurallara göre, bir insan, kendi dinini seçecek bilince ulaşana kadar müslümandı. hatta hani herkes sadece bildiği kadarından sorumluydu toprak altında. eğer bunları din söylüyorsa, yeni doğmuş bir bebek, kulağına okunacak ezandan nasıl sorumlu tutulur? bu hareket ile dini, nasıl belirlenir? o zaman her bebeğin dinini allah değil de anne, babası mı belirler. o zaman allah haksızlık yapmış olmaz mı dünya ile yeni tanıştırdıklarına?
bu mantıktan gittiğimizde müslümanların atası ateisttir. hatta son peygamber dahil tüm peygamberler ateisttir. hiçbirinin kulağına ezan okunmamıştır. en azından bizler öyle biliyoruz.
hayata dair gerçektir.
ondan emin değilim ama bebek herhangi bir uçak ya da gemide dünya´ya gelirse, o uçak, o gemi hangi ülkenin malıysa o ülkenin vatandaşı olur. ondan eminim.
o değilde olayı taa en başından ele almalıdır. bir besmelesizlik varolabilir; olmayabilirde.
Ezanı duymadığından mütevellit dinin mihenk tasindan uzak kalacak olan çocuktur. Şüphe yok ki ilk kuran kursuna gittigi gün tekrar yola gelir. Benim arkadaşlar vardı boyle düşün adamın kulağına ezan değmemiş yirmi sekiz yaşında ben okudum kulaklarınae ezanı, şimdi camide sabahlayip mitingde döner kovaliyolar Rabbime şükür.

Ben çok sevap kazandım dinin direği oluyorum.
(bkz: ateistin kulağına ezan okuyup kaçmak)
enteresan bir bilgidir. o halde ezan okunur okunmaz tüm bebeklerin kulağına fenerbahçe marşı okuyalım hepsi fenerbahçeli olsun lan.
Sadece ezanla olsaydı onu duyan herkes müslüman olurdu..
Olur mu hiç. Ateist doğsa bile ileride kendi seçebilir islam dinini.