bugün

belli bir süreden sonra heyecan vermeyen eylem.
bazı zamanlar farz olan bazen ise babalara getirendir aynı zamanda.
ogrencinin veli nimeti sayilan ve yapilması makbul eylemler
Yetenek ister. Her babayiğidin harcı değildir.
kesinlikle yetenek, soğukkanlılık ve dikkat isteyen bir eylemdir.

böyle, sempatik tavırlar içinde olmanız lazım kopya çekerken. masum ve asla kopya çekmeyecekmiş imajı yaratmak çok önemli. mesela ben hep öğretmen masasının önünde oturuyordum böyle gözlüklü filandım zaten. her derse katılıyordum. ota boka parmak kaldırıyordum. hocalar benden hiç şüphelenmezdi. zaten çalışkandım ama çok ezber gerektiren mal konularda kopyaya ihtiyaç duyuyordum yalan yok.

kopya çekmek ister istemez bünyede ateş yapıyor. andrenalin yükseliyor. böyle değişik bir his. çok heyecanlı bunu kimse inkar edemez. değişik bir tadı vardır kopya çekmenin. büyük anlamlar yüklediğimin farkındayım ama bunu yaşayan bilir ancak. *
zanaattır.**
çekmedim diyen yalan söyler.dünyada en çok haz veren şeylerin arasındadır.
eğer sayısal dersten çekilecekse yinede belli bir bilgi birikiminin olması gerekir.
zile basıp kaçmaktan,duvarlara yazı yazmaktan,hâttâ kıza teklif etmekten bile heyecan verici,yakalanıldığı taktirde bol action meydana getiren olay.
şu şekilde sanatlaşır: görsel

(bkz: sanatlaşmak)
zeki bi öğrenci hareketidir.

acemiler ilk basta kızarma,titreme gibi sorunlarla karsılasabilir ama bu sorunları astıkdan sonra iyi bir kopyacı olabilirler.
öğrenciyi çoğu zaman derslerden kalmaktan kurtaran eylem.
en ineğinden en haylazına kadar her öğrencinin en az bir kere tadına baktığı, öğretmenlerin 'ben hiç çekmedim öğrencilik hayatımda' diyerekten kendilerini aklamaya çalıştıkları, yazılan yerler ve çekilen durumlara yönelik stratejik çalışmaların yapıldığı, planlama ve programlamayı ilk olarak öğrenme tohumlarının atıldığı ve kendisi hazırlanırken çoğu kez kopyanın akılda kalmasıyla ona gerek kalmadan notların hatırda kalınarak soruların cevaplamasına yardımcı olan materyalların hazırlanıp kullanılması sanatıdır.
kopya çekerek sınavdan yüksek puan almak, müthiş bir ''öngörü sahibi'' olmak demektir. Zira, ''o kadar kopya hazırladım, hiç biri çıkmadı'' demek te var işin ucunda...
artık çok zor: görsel
kendine dönüp dönüp en büyük hakareti ettiğin eylemdir: sövme sövgü, tükürük, el kola hareketi.
kendini kandırmak. (bkz: yersen)
görsel
Lisedeyseniz, sözlü notunuz düşer. disipline gidersiniz. ünideyseniz, ders tekrari yapmak zorunda kalırsınız.
cok riskli olan eylemdir. ozellikle universitede. doneminizi yiyebilir.
sınavda doğru cevabı/cevapları gayrimeşru yollarla elde etmektir.
çok çeşitli yöntemleri vardır. benimkisi küçük kağıtlara yazıp cebime koymaktı.
kopya çekmek, vermekten daha zordur.
öğrencinin lise hayatı boyunca birçok yöntem geliştirerek bulunduğu eylem. lise sonsan yap be kardeşim sayısal öğrencisiysen bir de oturup edebiyat mı çalışacaksın?
üniversitede bunu yapmak göt ister.

her sınavda 3 gözetmen + 1 hoca dururken sen kopya çekebileceğini sanıyorsan, yanılıyorsun canım kardeşim. ha buna yeltenirsen sonucuna da katlanırsın. geçen dönem 5 kişi 1 sene uzaklaştırma aldı 1 soruda kopya çektiler diye. düşün artık.
ilk kez üniversite hayatımda yapmak zorunda kaldığım şeydir, ne yapayım herkes kopya çekti benim başım kel mi.
benim ve bazı bünyeler için alışkanlık haline gelmiştir. Sınavda çıkacak soruları bildiğin halde kopya hazırlanır ve çekerin. En makbulu sınavda arkadasla yardımlaşmaktır. Cep telefonuyla kopya çekmekte cok makbuldur. Ve üniversite bile hazırlanan kopyalarla bitirilmiştir.