bugün

günümüzde anlamını yitiren atasözü.
-iyi akşamlar ben varsa kül şeedicektim
-yürü git lan dünde çöplerimizi karıştırırken gördüm seni
-komşu komşunun külüne muhtaçtır ama
-bak hala konuşuyo laynnn
-yengenin de donunu arakladım balkondan. kokluyom
amerika' da bile gecerli olan cagnim atalarimin sozu.

dogru durust muhatabinin olmadigi yan kapi komsunun, karda kista bir nevi hayatini kurtarmasidir.soyle ki;

ise yetismek zorundasindir ve daha dogru durust hazirlanmamissindir. posta kutusuna da bekledigin postanin eline gecmesi icin adini yazman gerekiyodur. apartmanin giris kapisini arali birakarak bir kosu ismini yazacagini dusunursun ama kapi kut diye kapaniverir. yari ciplak ayaginda terlikle karda kista disarda kalirsin. sonra bu atasozunun ise yaracagini umarak butun zillere basarsin, aklindan bin turlu ise gecme kalma senaryasu gecerek. tam umudunu yitirdigin bir anda hemen yan kapidaki kendisi beyaz cocugu zenci olan komsun gulumseyerek kapiyi acar... milyon kere tesekkur edip, ola ki cayi sekeri filan biterse muhakkak senden istemesini talep ederek ikinci kere rezil olursun.

oy oy oy...
380 gramlik kavanoz kapagi sorulmasiyla tavan yapmış durumdur.
kül isteyecek kadar manyak bir komşunuz varsa alıp başınızı gitmeniz tavsiye edilir.
o yüzden herkes komşusunu yakmak ister. *
eurovision'da manga'mızın ihtiyacı olacağı puanlarla ilgili olarak söylenebilecek en kısa ve özlü söz.
"Komşu komşunun külüne muhtaçtır ". Kebap pişirirken ortaya çıkmış bir atasozu .
-Oglum Nizamettin abinden bir kürek kül al da gel .
pratikte doğru olmayan atasözüdür.

geçen hafta balkonda sigara içerken aşağı attığım kül alt komşunun balkonuna düştü ve komşu bana kızdı.ben de ona insan gibi hani komşu komşunun külüne muhtaçtı amınakoydumun evladı deyince adam yukarı çıktı ve açıkçası belamı sikti.
günümüz türkiyesinde böyle bir atasözünün artık kullanılmasının anlamsız olduğu gerçeğidir.
üç harflilerin çocuklarının, kül üzerinde oynadıkları rivayetine dayanarak, acaba komşularımız da ters ayaklı mı diye düşündüren deyimdir. dedesinin gece hikayeleriyle dehşete kapılan çocuk aklıyla elbette.
komşunun tavuğu komşuya kaz, karısı kız görünürmüş.
"komşu komşunun külüne muhtaçtır bu yüzden komşumuzu yakmak isteriz" yılmaz erdoğan ın (bkz: sen hiç ateş böceği gördün mü) oyununda demet akbağ ın oynadığı gülseren rolünün sarfettiği sözler. farklı bir pencere.
hasiktir diyorum sadece. bir komşu muzikten rahatsız olup polisi arar mı amk. nerde kaldı külü nerde kaldı muhtacı.
Gonşuuuu gonşuu sen bir harikasın gonşuu.

görsel
Eski zamanlarda kül temizlik aracı olarak kullanılırdı. Mesala çamaşır bulaşık kül ile yıkanırdı. O zaman atalarımız bunu demiş. Şuan çok kırsal bölgelerde hala temizlik için kül kullananlar var.
(bkz: kocam boşanan komşuma sıkılırsan beni çağır demiş)
Çoğu ev sobalı değil artık.
Bu artık komşu komşunun bilmem neyine muhtaçtır' a döndü.