bugün

güzel yurdumda tanıdığım tüm komünistlerin türk kültürüne geleneklere düşman olması durumudur. şimdi bir alay eksi alacağım biliyorum ama bu sol düşüncenin kültür düşmanı olduğunu değiştirmez. ayrıyetten marx türklerden komünist çıkacağını bilse kapitali yazmazdı.
edit: eksileyin lan
edit: (bkz: uludağ ovası komünist yuvası)
komünistleri kültür düşmanı olarak göstermeden önce ülkemizde olup-bitene bakılması gerekir. bugüne değin talan edilen bir çok değerler oldu. benim kentimde koca manastır çok partili sistem ile birlikte yıkılmış... kimlerin yıktığını en yerdeki yıkımdan bile anlamak olası... bakın, sorun, onlar komünist miydi acaba? öyleyse ne çok kendini saklayan komünist varmış ülkemizde, diyeceğim; acaba öyle mi?
faşistlerin şizofren oldugu gerçeğinden velhasıl yanlış bir önermedir.
Heykele ucube diyen bir başbakanın, ben böyle sanatın içine tükürürüm diyen bir belediye başkanının olduğu ülkede pek de anormal olmayan durum.
(bkz: ne alaka)

komünizm evrenseldir. komünizmin ırkı olmaz...
Türk kültrü diye bir kültürden günümüzde bahsedilemez. Türk kültürü diyebileceğin bir kültür için taa orta asya türklerine gitmen gerekir. Eğer bugün türkiyede sabit bir kültürden bahsedilmek isteniyorsa buna anadolu kültürü denilebilir -Ki türkiyede sabit bir kültür yoktur-.

Ayrıca komünizmi destekleyen insanlar çoğunlukla materyalist görüşü de benimsemişlerdir. Materyalist insan çevresel faktörlerden çok(devlet dışında) kendi prensiplerine ve görüşlerine göre yaşar.**
komünizmi nihai hedef olarak benimsemiş bazı devlet yönetimlerinin ve bazı komünist kişi ve militanların yaklaşımlarını aşırı genelleyen bir önerme. örnekler vakidir ve tabii ki eleştirilmeli, ama onlar varsa tam tersi örnekler de vardır; onlar da dikkate alınıp konu bütünlüklü incelenmelidir:

(bkz: charlie chaplin)
(bkz: gyula hay)
(bkz: sergei eisenstein)
bazı diktatörler için belki söylenebilir. ama komünistlerden gayet kültürlü ve kültür tarihine katkı yapmış insanlar çıkmıştır.

okuyan adamdan zarar gelmez; kitapsızdan korkacan!
(bkz: komünistlerin din düşmanı olduğu gerçeği)
(bkz: sözlükte komünist düşmanlarının olduğu gerçeği)
(bkz: kültür mantarı)
komünistler kadar liberaller hatta demokratlar hatta dindarların yobaz kısmıda kültür düşmanıdır ki.
üniversite düşün ki bir ülkede içinde starbaks var, en pahal yemekler var ,emperaylizmin uşağı olmuş. ülkenin kültüründen tamamen farklı salakça şeyler var.

bir burjuva düşün ki, en sağcısından en solcusuna kadar aynı markaları alıyor, aynı yaşam tarzlarına sahipler ama ayrılar.

tabi yerel olandan uzak olmamalı da yerelliktende herkes tiksinsin yani doğru olan bu.
hayata hep götü dönük durmak.

bir insanın aklı kaçmasın götüne; cehalet kokuyor cehalet..
komünizm akımına karşı olan biri olarak bir çok komünist arkadaşım oldu. ve hepsi de gayet kültürlü insanlar. dinsiz diyorsunuz ya hani siz komünistlere, ben 5 vakit namaz kılanına şahit oldum. ama Allah'a inanmayanını da gördüm. bu siyasi bir görüş, dini, kültürü karıştırmak anlamsız. siyasi görüşlerin ayrı olması insanlara bok atılması hakkını kimseye vermiyor. yalnız genel problem bu zaten; bok at, tutmasa bile izi kalsın.

(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)