bugün

-lan ismail benimki kalkmıyo!
haftasonu sinemaya, bara, konsere gitmeyi düşünmek yerine ' lan bi ufak alıp pikniğe gidip ağaçların altına yatsam ya' planları yaptığı andır.
yolda yürürken eskiden abla diye mendil satmaya gelen çocukların, artık teyze demeye başlamaları... *
insanın artık genç olmadığını çevreden gelen tepkiler, fiziksel ve ruhsal yorgunluklarla anladığı anlardır.
bankanın exi26 kartını iptal ettiğini söylediği anlar.

(bkz: ne vardı bende kalsa idi)

(bkz: bir gençlik hatırası olarak exi26)
sen dururken ben mi gideyim lafını ağzınızdan kaçırdığınız andır.
otobüste size yer verildiği zamanlardır. e o zamana kadar farketmediyseniz bu sizin gönlünüzün genç olduğunu gösterir.
eskiden güldüklerinin artık güldürmediğini
ağladıklarının ise ağlatmadığını
farkettiği andır.
bayramlarda bayramlik alan taraf degil veren taraf oldugu anlar.
doğum gününün hatırlanmamasından endişe duyarken her şeyin değiştiğinin ve artık hatırlanmasa çok daha makbule geçer diye düşünüldüğünün farkına varıldığı an.*
herkesin size dede diye hitap ederek elinizi öptükleri zaman. aynaya bakıpta saçlarınızın beyazlarını yüzünüzdeki kırışıklıkları gördüğünüz andır. birde yüzünüze karşı ihtiyar delikanlı denildiği andır. *
Yolda arkadaşınızla yürürken karşıdan gelen lise bebelerinin " yaşlı lan bunlar " diye laf attığı andır.
halı sahada adamın sağından atıp solundan geçecek gücü bulamamak, saat 12 de uykunun gelmesi,yoldan geçen palelerin amca saat kaç diye sorması ki fena bozuluyorum bu amca sıfatına,14-15 yaşlarındaki kızlı erkekli grupların kendi aralarındaki konuşmalarına şahit olmak ve bir .ok anlamamak,eskiden 4 duble rakıda çivi gibi hissederken 2 duble rakıda iptal olmak, eski kız arkadaşlarını ilkokul çağına gelmiş çocuklarıyla görmeyi kendi adıma yaşlandığımı hissettiğim anlar olarak belirtebilirim.
elinden tutup, parka, bahçeye götürdüğü, oyuncaklar aldığı veletlerin üniversiteye başladığını görmek.
saçam sapan davranan, ezberletilmiş laflarla konuşup ezberletilmiş duyguları yaşayan çizgi altı insanlara haklısınız diyerek masadan kalkmak için bahaneler uydurduğumda anlamıştım yaşlandığımı.
kafam almıyor...
tuttuğun futbol takımının ilk onbirini sayamamak. eskiden öyle miydi lan?

1-bako
2-recep
3-kadir
4-gökhan
5-ulvi
6-zeki
7-feyyaz
8-rıza
9-mehmet (şifo)
10-ali
11-metin

peşinen edit: sırf beşiktaşlıyım diye eksileyenler olacak ama napıyım bana yaşlandığımı hissettiren bir durum bu.
futbolculuğunu bildiğiniz insanın teknik direktör olup sizin takımınızı çalıştırmaya başladığı an.
günlüklerinize, albümlerinize gülmeye başladığımız an.
liseli bir kızın otobüste dengesi bozulduğu için çarptıktan sonra yanındaki arkadaşına "amcanın üstüne çıktım" dediği andır.

(bkz: ben bunu gördüm)
(bkz: bir kız bana emmi dedi)
(bkz: 25 yaşında olmak)
geçmişte banyodan çıktığında bebe poposu yumuşaklığını kaybetmeyen cildin,artık inek poposuna döndüğü ve krem kullanmadan kendine gelmediği anlar.
uzağa işeyemediğini farkettiğin andır. *
zamanını iyi kullanmaya calıştıgın anlar.
millet deli gibi dans ederken soluk soluğa sandalyeye çökülen an.

h: yaşlanıyoruz galiba
kurmalibebek: (gürültüden duymamıştır) efendim?
h: yaşlanıyoruz galibhamammhmum...mucckkhumamm....(kurmalibebek fırsattan istifade öper)

h: şimdi biraz gençleştim galiba!

kalkıp dansa devam.
başın sağ kesitinde beyazlıkların olduğunu farketmek.

o değil de neden çığlak gözle göremez insan bu akları;hep mat aynalardan camlardan görür de bu gizemi çözemez,zamanın oyunu herhalde...
beklentilerin ve isteklerin azaldığı an.
yada bunların olmayacağını anlamakta olabilir.
*