bugün

abartıldığından daha önemli ve daha eğlenceli olan alışkanlık.
bi insanın hayatında yapacağı en önemli eylemlerdendir.

ama tabii hangi kitabı okuduğun da önemli.
tüm çabalarımıza rağmen okuyamayacaklarımız okuyabildiklerimizden daha fazla olacak. bu çaresizlik iyi ama kibrin boşunalığını gösteriyor."

mario levi’ye kibir konusunda katılsam da, okumayı istediğim halde ardımda birçok okunmamış kitap bırakıp ölme fikri üzücü.
Ne kadar güzel bir eylem olduğunu hatırlayıp tekrardan başladığımdır.

Yıllardır düzenli kitap okumuyordum, kendi halimde dolanırken kitapçıların önünden geçiyordum ve birden birine daldım ve 3 kitap aldım. “kolera günlerinde aşk” ile başladım, şu an güzel gidiyorum ve umarım bu tutarlı halimi kaybetmem.
Eğlenceli ve eğitici aktivite. Kitap okumak altyazılı film izlemek gibidir. Giriş bölümünden başladığımda üç dört paragraf okuduğumu hatırlarım sonrasında okuma eyleminden ziyade kafamda canlandırdıklarımı izlerken kitabı bitirdiğimi farkederim. Bu durum bazen beni üzer bazen düşündürür bazen sevindirir zaten hepsi bu değilmidir keyifli vakit geçirmek.
bana kendimi en iyi hissettiren eylem. bu yaşadığım ruhsuz hayattan beni biraz uzaklaştırıp kendi dünyasına çekiyor kitaplar. bir boş zaman değerlendirme yönteminden çok bir yaşam tarzı haline getirilmeli diye düşünüyorum.
mallıktır. boş iştir. açın biraz video izleyin hangi çağda yaşıyorsunuz lan.
daha önemlisi iyi bir kitabı okumaktır. çünkü okuduğunuz iyi bir kitap sizi hiçbir zaman geri çevirmez. belki doğru değil ama, iyi olmayan bir filmi, iyi olmayan şarkıyı sırf arkada ses olsun, ses versin diye açabiliriz. ama iyi olmayan bir kitabı haliyle sürükleyemeyiz. onun için iyi bir kitabı, genel olarak sevilen bir kitabı okumak daha önemlidir.
Faydalı bağımlılık..
etraftaki olmamış çiğ insanları, durum ve olayları gördükçe iyice insanın sarıldığı içe kapanma aracı.

basit büro mücadelelerinden, saçma kıskançlıklardan, birbirini çekemeyen komşulardan, sürekli birbirinin alış veriş fişlerini merak eden arkadaş çevresinden, birbilerinin damatlarını, gelinlerini eleştiren akrabalardan... ... ...

o kadar sıkılıyor ki insan, kitaplara yapışıyor...
Özellikle otobüste ve vapurda kız düşürmek için yaptığım eylemdir.okuduğum kitabın adını görüp kitap hakkında konuşmak isteyen gırla kızla tanıştım bu sayede.
yav yapmayın etmeyin entelimsi görünme meraklıları, ya da sevgi pıtırcıkları.
kitap okumak bir ibadet biçimi falan değildir.
sadece ve açıkça, öğrenme amaçlı bir eylemdir.
bilgi kazanmak, yol yordam öğrenmek, kendini yontup daha rafine bir insan hale gelebilmek için yapılan eylemlerden birisi, başlıcasıdır.
diğerleri de video/film izlemek, ses kaydı dinlemek... vs gibi değişik aktivitelerdir.
boş zamanları değerlendirme eylemi değildir. ciddiyet ister. ne kadar ilgilenirsen o kadar seni besler. asla bir zorunluluk değil, bir ihtiyaç meselesidir.
kitaplar güzeldir, her kitap kafada farklı imgeler, bilgiler ve düşünceler oluşmasını sağlar. bazı kitaplar sıkıcıdır ama bu kitaplar genellikle yararlı olurlar, bazı kitaplar eğlencelidir ama pek işe yaramazlar. bir de hem sıkıcı hem uyduruk olanları vardır. kısacası kitaplar vakit geçirmek için veyahut kendini geliştirmek için güzel bir şeydir.

kitap okumak ise öyle değildir. genellikle sıkıcıdır, zordur veya ulaşılmazdır. birçok pozisyonda kitap okunabilir ama hepsinin rahat olmayan tarafları vardır. mesela sırtüstü yatarak okursanız göğsünüz ağrır, normal yatarak okursanız kitabı havada tutmaktan dolayı kollarınız ağrır, oturarak okursanız sıkılırsınız, yarı oturur pozisyon en uygunudur ama onda da bel ağrısı sorunu çekme riskiniz vardır. bir de bunun aktivite isteği durumu var tabi. insanlar genellikle uzun süre kıpırdamadan ve düz bir sayfaya bakarak durursalarsa fiziksel aktivite yapma ihtiyacı duyarlar. bu yüzden hiperaktifler pek kitap okuyamazlar.
insan'ın ufkunu genişleten anlamlı bir eylem. evet ''kitap'' kendisini geliştirmek isteyen insan için vazgeçilmez bir vasıtadır. kimi kendini unutmak için okur, kimi ise ''kendini'' bulmak için.
gerçekten kitap okumayı seven biri, doğru kitap seçimleriyle ve okuduklarını uygulayarak hayatına kolaylıkla yön verebilir.
kısacası kitap güzel bir şeydir ama kitap okumak zordur.
görsel
Severiz....
kesinlikle herkesin yapması gereken eylemdir.şahsen bağımlıyım kitaplara asla onlar olmadan yapamam.faydalarından da bahsedeyim:

kelime haznenizi geliştirir,hayata daha farklı bakarsınız,hitap yeteneğiniz gelişir,daha iyi fikirler üretmenizi sağlar.ayrıca analitik olarak düşünmenizi de sağlayabilir.

ne tür olursa olsun kitap okuyun,okutturun.eğer kitap okumaya başlamak istiyorsanız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bana mesaj atmanız yeterlidir her konuda size yardımcı olurum.
Okudukça beni daha zeki kıldığını düşündüğüm. Zihnimi daha etkili kullanmamı sağlayan eylem.
bugün de baslayamadığımdır. 75 sayfalık kitap hemen bitecek diye başlamıyorum galiba.
bakış açısını genişletmek için mutlaka yapılması gerekendir.
Ucuza deneyim satın almak. Aslında pek ucuz da değil sonuçta kitap okurken zaman harcıyoruz ve zaman da çok değerli bir şey.
Kimisi sıkıntıdan kimisi merak ilgiden kimisi bilgi amaçlı sonuçta okumak iyidir.
Bir insanın kendisine yaptığı en güzel yatırımdır. Kitap okumak kadar güzel bir şey yok benim için. Ölene kadar da severek yapacağım tek şey.
Tarih ve psikoloji kitapları okuyarak, ayrıca tarih konusunda, bilgi ve belge toplayarak, bilgi hazinemi genişlettiğime inandığım eylemdir.
Her fırsat bulduğumda okurum.
Alışkanlık haline getirdiğim eylem. Beni ne derece değiştirdiğini ben değil çevrem gözlemliyor.