bugün

" insan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz. bekleyip durur insan. hiçbir şey olmaz. bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür. hiçbir şey olmaz. insan tek başına kalır. yalnızdır. yalnız".
"insan birisini bu kadar severse nasıl darılır diyordu. hiç darılabilir mi? muhakkak yorulmuştur.."

ahmet hamdi tanpınar - saatleri ayarlama enstitüsü
Beden zamanın ağır yumruğu altında ezilir. Makinemizin yayları hissettirmeden gevşer, zayıflar düşünceler. Dilimiz tutulmaya, zihnimiz karışmaya başlar demiş Lucretius. Kimilerinde önce vücut kimilerinde de ruh yaşlılığın esiri oluyor. Kafaları midelerinden ve bacaklarından daha önce zayıf düşenleri çok görmüşümdür. Yaşlılık, kendini belli etmediği için çok tehlikeli bir derttir. insan bu denli düştüğünü fark etmez bile. işte bu yüzden yasaların bizi işte çok tutmasını değil işe geç almasını yanlış buluyorum.

Montaigne - Denemeler.
"Sevgili Milena, “en çok seni seviyorum” diyorum, ama gerçek sevgi bu değil belki, “sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla” dersem, gerçek sevgimi anlatmış olurum belki.

Ebediyyen senin…"
Tabii, umut, bir yolun dönemecinde, var hızla koşarken, birden yetişen bir kurşunla yere serilivermekti.

Albert camus - yabancı. Evet.
görsel
görsel
"Hakim; insana, tabiata, gerçeğe, olağana sırt çevirmeden ve katı kalıplar içinde sıkışıp kalmadan uyuşmazlığa insan kokusu taşıyan bir çözüm getirmek zorunluğundadır."
"Başkasının akbilini basan öğrenciye 10 yıl hapis." 28.05.2015
Oysa adalet yalnızca kitap sayfalarında kalmamalıydı...
Insan kendisi için neyin önemli olduğunu bilince, önemli olanlara daha çok zaman vermeye başlar...
- Maslova'yı mı istiyorsunuz? diye sordu.
Nöbetçi gardiyan gürültüyle çevirdi kilidi, kapıyı açtı, kori-dordakinden daha da pis kokan bir hava akın etti
dısarıya. Nöbetçi gardiyan,
- Maslova, diye bağırdı, mahkemeye!
Rüzgârın kente tasıdığı tarlaların o taze, misk kokulu havası ceza evinin avlusunda bile vardı. Ama
koridordaki hava iğrençti, pislik, katran, küf kokuyordu.
Eğer yürekten sevdiğin biri varsa, bir kişi olsun yeter. Hayatın kurtulmuş demektir.

Haruki murakami. )1Q84(
savaş barıştır
kölelik özgürlüktür
bilgisizlik kuvvettir.

G.orwell

1984
eğer tanrı olmasaydı, o'nu icat etmek gerekirdi ve garip olan insanda hayranlık uyandıran, tanrı' nın gerçekten var olması değildir. asıl hayranlık uyandıran şey, insan gibi acımak bilmeyen vahşi bir hayvanın içinde tanrı' nın var olması zorunlu bir şeydir. tanrı düşüncesi o derece kutsal, o derece insanı duygulandıran, o derece insana onur kazandıran bir düşüncedir işte. bana gelince, ben çoktandır ''insan mı tanrı' yı yarattı, yoksa tanrı mı insanı yarattı'' diye düşünmekten vazgeçtim! bu konuda kimseyi eleştirecek değilim, bütün teorileri, ideolojileri bir kenara bıraktım. bütün bu düşünceler avrupalıların teorilerinden çıkarılmıştır. çünkü avrupa da henüz teori olan şey, bizim gençlerimizde profesörlerimizde kesin yargı olur. benim aklım öklid prensiplerine göre işleyen, üç boyutlu bir akıldır yani yalnız bu dünyayı kavrayabilecek bir akıldır. bu yüzden ''tanrı var mı, yok mu?'' sorusunu düşünmem, koşulsuz kabul ederim.

karamazov kardeşler
karanlık koridor ve yine 7 yaşındayım sanki. salon kapısına kadar koşmak ile bağırarak şarkı söylemek arasında gidio geliyorum. halbuki bir gülümsesen, tüm ışıkları yanacak şu evin.
Ben, hasta bir adamım... içi öfkeyle dolu, çekilmez bir adamım ben. Sanırım, karaciğerimden
de rahatsızım. Doğrusu, hastalığımın ne olduğunu, hatta neremin ağrıdığını bile bilmiyorum. yeraltından notlar
görsel
Kirk gorgu sahidinden naklen.
görsel
görsel
görsel
burada olması gerkekiyordu.
Her insanın içinde iyi ve kötü, yan yana durur.
Hangisini beslersen o galip gelir.

Huzursuzluk / Zülfü Livaneli
"Bu şehirde de geceleri duvarlara yazı yazarken bir şey gelip insanın bileğinden tutuyor, tabii bu yüzden bazı harfler atlanıyor, sözcükler yanlış yazılıyor. Sonuçta bu şehirde de çoğunluk aynı kanıyı paylaşıyor: "anarşistler imla bilmiyor.""

barış bıçakçı - bir süre yere paralel gittikten sonra
görsel

Asla yeniden sahip olamayacağım...
görsel
Yanımda kitap gerirmedim ama tehlikeli oyunlar kitabının 27. Sayfasının son paragrafıni okuyun.

Hav hav! Acaip gülmüştüm.
"en güzel söz, tam zamanında söylenmeyen değil midir?"