bugün

istanbul sıraselviler de bir mekan. alt, orta ve üst diye 3'e ayrılır, en son alt katı riddim diye genelde zencilerin gittiği bir hip hop reggae tarzı club olmuş.
gençliğimizin geçtiği mekan.artık gidilmez bir yer oldu gerçi ama, yine de bir kaç yıl öncesine kadar şahane eğlenirdik.
unutulmaz bu acı
dertli dertli çal kemancı
her aşkta hüsran oldu
gönül bilmem bu kaçıncı
halime bak dertli çal
kemancı başımın tacı
gitme bu gece bende kal
benim halim çok acı..
gecenin sisli bir vaktinde sessizlik olmuşsa kaderimiz...ne de içli söyler keman ayrılık şarkısını
artık izmir kemancı die gecen yer..yer: ex jade
90 lı yıllar istanbul gece hayatına damgasını vurmuş bir mekan.lakin 90lı yıllar çoktan bitmiştir,kemancıda eski ihtişamını kaybetmiştir çoktan.
anathema gibi sağlam grupları çıkarmıştır olan bar.
(bkz: kemancı bar)
keman çalan ya da satan kimseye verilen ad.
kemancı aslında köprü altı mekanıydı (galata köprüsü). çok leşti köprü yanınca tarih oldu. sıraselvilerdeki değil.
(bkz: köprüaltı kemancı)
(bkz: eski kemancı)
bir dönem erkin koray gibi isimlerin sahne aldığı ama şimdiler de ne olduğu belli olmayan bir mekan.
eskişehir' deki hayal kahvesi gibi gidip görmeyenler tarafından bile bilinen efsane, kendi tarzını yaratmış ender mekanlardan biridir. ne yazık ki eski havasını kaybetmiş, yine de hizmet anlayışından taviz vermeden istanbul' un alnını karışlamaya devam etmektedir.
keman kelimesinin ci ekiyle birlesmesi sonucu ortaya cikan meslek ismi..
keman çalan sanatçı.
keman satan kişide olabilir.
tam sözleri arz edeyim:

unutulmaz bu acı
dertli dertli çal kemancı
her aşkta hüsran oldu
gönül bilmem bu kaçıncı
halime bak dertli çal
kemancı başımın tacı
gitme bu gece bende kal
benim halim çok acı..

degistin kemanci neden efkarli calmiyorsun
benim dunyam yıkılmıs sende mi aciyorsun
gözümden kacmiyor benden hep bir sey sakliyorsun
yeter artik derken kemanci neden aglıyorsun

halime bak dertli çal
kemancı başımın tacı
gitme bu gece bende kal
benim halim çok acı..
29 mart 2007'de tekrar acilan mekan.
90 ların ortalarında indians ve cherokee' li zamanları tıklım tıklım olan, özellikle rock müzik severlerin kalesi olan mekan. burada birde barmen levent vardı, sarışın yakışıklı bir elemandı. tv çakma yıldızı olmuştu daha sonradan.

mekandaki diğer dikkat çeken bir öğe, masa ve sandalyeleri kaldırmak için, zaloğlu rüstem pehlivan gücünde olmanız gerekliliğiydi, küllüklerde masalara monteliydi, o küllükler nasıl boşaltılır, hiç bilemem, ama masayı ters çevirip dökmedikleri kesin.
bir nesilin ilk gece kaçışlarına, ilk sarhoş olup kapılarda kusmalarına, reşit olmadığı için kapıdaki elemanı bezdirene kadar yalvarmalarına, deli deli tepinmelerine, aşklarına, kavgalarına şahit olmuş türkiyenin ilk ve en önemli rock'n roll mekanıydı..kapandı, mekan değişirdi tekrar açıldı,büyü bozuldu eski tadı kalmadı tacını mojo'ya devretti vs. gel görki ezberlenmiş repertuarlar, sıkış tepiş kalabalığa rağmen zıplayabilme, elindeki birayı dökmeme ve asla arkadaşını kaybetmeme becerisi kazandırmış bir anı çöplüğü olarak hatırlanacaktır..
bu seneki açılışından beri hala ayak basmadığım özlediğim mekan. en son yılbaşında önünden ağlayarak geçmiştim, içeride rap müzik çalıyordu.
nese karaböcek'in muhteşem yorumladığı parça.
http://www.youtube.com/watch?v=c5Rns8fgIew
(bkz: kemanist)
şebnem Ferah, teoman, feridun düzağaç, duman, ogün sanlısoy gibi isimlerin en güç dönemlerinde bolca sahne alarak, kariyerlerinde önemli yerlere sahip olan rock bar.
sıraselviler caddesinden girin 50m falan ileride soldadır. kalitelidir, loş ışıklı hoş bir yerdir. kaliteli gruplara ev sahipliği yapar. üst, orta ve bahçe olmak üzere üç bölümden oluşur.

http://www.kemanci.org/
Zeki'nin canlandırmaya çalıştığı mekan. pazar günleri barbekü parti düzenleyerek beni üzen mekandır. tamam iyidir, hoştur, eğlencelidir. Lakin kemancı kültürüne birazcık uzak kalmıyor mu diye de düşündürür.