bugün

yobaz ütecek çok fazla sektör var gerçekten. hepsinin ana mantığı ve sloganını da aynı tutacaksın.

+hoş geldin hasan emmi, iyi ettin iyi ettin, gitme başka bankalara, faizsiz bankacılığın ta kendisindesin, Kuşburnu içer misin hele bi soluklan...
Örneğin Size araba alacak parayı verip üzerine faiz almak yerine, beğendiğiniz arabayı x fiyatına alır, size de x+kar payı koyarak taksitle satar.
Senden aldığı parayı havuzda topluyor ve sonra ticaret yapıyor sonrasında kârı ve zararı bölüşüyor. Zararı bölüştüğünü öğrendikten sonra kanım ısındı.

Acaba ne kadar kar edilir yada edilir mi diye düşünüyorum şimdilerde.
yimpaş'tan beri adam silkelemeyi alışkanlık haline getiren islamcıların yeni goygoyudur.
koca koca kapitalist bankaların bünyesinde katılım bankaları açılması da ayrı bir ironidir.
minareye kılıf uydurarak cahil kesmi inandıran bankalardır.
Bu konuda master tezi vermiş biri olarak sizleri Merkez Bankasının para üretme sistemi olan BDPS (Borca Dayalı Para sistemi) incelemeye davet ediyorum. 1970 körfez harekatı sonrasından faizsiz para bulmak biraz nanay.

21. yy'da faiz olmadan para tüketiyorum kimse diyemez.
Paranın üretimi faiz karşılığı zaten.
Bu bankalar mevcut fonları sadece dini ilkelere göre çalıştıran kurumlar. Çalıştırmasan enflasyon zararı ve yüksek faiz maliyeti var. Iztırar ( zorunda kalma ) ilkesine yoruyorlar.
Savaşların ekonomiler üzerinden olduğu şu dönemlerde bence de makul bir neden.

Evet, çok benzerler. Nihayetinde ticaret haram olmayan bir uygulama. Çok ince nüans farkları var.

Mesela :

X bir banka, size %15 fon getirisi garanti eder, dönem sonunda %14.99999 verince mahkemeye giderseniz, çatır çatır alırsınız.

Ama bir katılım bankası size %15 fon getirisi zaten garanti edemez.
Size derki geçen dönem %15 verdik bu dönem de bu civarda vermeye çalışıyoruz.
Ama %14 ya da ----%5 olursa bankadan hak talep edemezsiniz. ( Banka da sizi kaybetmek istemez, düşük bir ihtimal bu. Mantıklı açıklaması var, uzun hikaye )

islam da ki gayb(geleceğin bilinmezliği) ilkesi gereği geleceği kapsayan sözleşme yapamazlar.

Ne var ki bazı pazarlama kalpazanı bankalar bu garantileri veriyorlar, sizde kimle çalışacağınızı buradan anlarsınız .

Bir de bu arkadaşlar nakit para vermeyi pek uygun bulmazlar. Onun için direkt satıcıya onlar verir parayı. O da çalışma prensiplerinden kaynaklanır.
benim kafam çalışmıyor şu bilmem kimse artık müslüman kardeşime güveniyorum, kendi param kadar kurduğu işe ortak oluyorum demektir katılım bankası. paranızın tamamen çöpe gitme ihtimali vardır. halbuki günümüzde faiz kullanmamak söz konusu değildir. bazı geri zekalı müslümanlar istediklerini yapabilirler ama ülkemizde ne şarıl şarıl akan bir petrol var ne de fazlalıktan paramızı sokacak bir yer aramıyoruz. ısrarla tüketimden vazgeçip faiz yerine katılım bankasını savunanların parası bir yerde patlayacaktır. asıl tezgah allah'a değil insanların birbirine kurduğu bir sistemdir. aklı olan parasını bunlara vermez.
Kar payı faizlerle aynı olan vurgunculuk çeşidi.
- Abi bunlar niye aynı
- e ekonomğk Değerler ülke içindeki durum
-tamam tamam bari yalan söyleyerek iyice günaha girmeyin.
Not; bi kere faiz neden haram. Ne kadar kazanacağın en baştan belli. Ticari faaliyette 3-5 eksi ceya artı olur hesaba katılamayan. E bunlarda en başta kazanacağın parayı direk söylüyorlar.
Faiz diyemiyorlar, kar payı diyorlar.
Çıkartılan borç veya kâr çizelgesi nasıl oluyorsa bankaların faiz oranları ile neredeyse aynı bir tablo çıkartıyor ve adına faizsiz bankacılık deniyor.

Ne diyeyim abi güzel tezgah kurmuşsunuz.
size bir hizmet veriyor. sen bunu al parasını ben vericem sen bana taksit taksit ödersin diyor. bu bir hizmettir, hizmetin de bir bedeli olacaktır.
(bkz: Türkiye finans)
Bence kendini kandiran bankadir. Simdi sevgili vatandaslarim x magazisina gidip kredi kartinizla bir sey aliyorsunuz. Pesin fiyati 110 tl taksitli fiyati 120 tl olsun. Taksit icin arada odediginiz 10 tl bildigin faiz degil mi? Bunu su sekilde dusunebiliriz. A bankasi bu kazagi bizim yerimize 110tlye alip bize taksitle 120 tlye satmis ve kar etmis oluyor. Bunu soyle de dusunebiliriz biz bankadan taksitle 110 tl alabilmek icin 120 tl odemeyi pesinen kabul ediyoruz. Katilim bankaciliginin mantigi da budur efem.
Yatırdığınız para oranında ortak sayarlar ve yaptıkları kardan o oranda size de verirler. işleyişleri böyledir. Kredi konusunda da ipotek altına alma şartını koyup yapacağınız yatırıma ortak olurlar. Dini boyutu tartışmalıdır.
annedir o, anne.
iki yüzlülerin kendilerini kandirarak faizden korundugunu sandiklari sozde arinma çeşmesi.

Kar payıymış,he canım he.
islami koşullara göre bankacılığa en yakın bankacılıktır. size nakit para vermezler olan biten tamamen budur.

sözde insanlar faiz istemedikleri için katılım hesabı açarlar. para istemeye gelince paramın faizini alabilir miyim derler.

geçin bu işleri, biraz adam olun. adını değiştirip islama uygun demeyin. para delisi pezevenkler.

ayrıca türkiye finans inanılmaz hızla büyüyor.
faiz yerine kar-zarar ortaklığı üzerine kuruludur. islami bankacılık olarak geçer fakat yapılan aslında çokta farklı değildir. yine de birazcık olsun piyasayı sömürmek yerine yatırımı ifade ettiği için gerçek manada üretimi daha fazla teşvik ettiğini düşünüyorum. ticari bankalara oranla. ha kaydi parasını yaratıyor mu, yaratıyor. hoop geldik yine faize.
albaraka türk, bank asya, kuveyt türk ve türkiye finans'ın yanına çok yakında devlet eliyle kurulacak halkbank'ın ve ziraat bankası'nın katılım bankaları da eklendiğinde sayıları altıya ulaşacaktır.
Türkiye’de “Katılım Bankası” ismiyle anılan kuruluşlar, bütün dünyada “Islamic Bank” ya da “el-Benkü’l-islâmî” adıyla bilinirler. Bu da söz konusu müesseselerin ayırıcı niteliğinin islâm hukûku çerçevesinde çalışmaları olduğunu göstermektedir. Bütün dünyada islâmî bankalar bünyelerinde islâm hukûku uzmanlarından oluşan danışma kurulları oluşturur ya da bu konuda uzman danışmanlar istihdam ederler. Bu tarz bankaların yaptığı işler konusunda haram demek için hem islami ekonominin temellerini hem de katılım bankalarının uygulamalarını iyi bilmek gerekir.
Allah ve rasulünün düşmanlarıdır halkı kandırarak faize bulaştırırlar. Birinde risk var birinde yok diyen kardeşlerime soruyorum faiz yasaklandığında o zamanki tefecilerle iş yapanların parası da risk altında değilmiydi onlara da mı devlet güvence veriyordu.
adamlar dinin bug ını bulmuşlar amk helal olsun. böyle aymazlık görmedim ben.
faize bulaşmamış mübarek bankalardır, tüm dindoşlar yurolarını bunlara yatırmalı...*
(bkz: katılım payı vs faiz)
Son açılan burgan bank ile toplam sayısının 5 olduğu banka türüdür. ayrıca (bkz: #20971205)