bugün

Yunan mitolojisinde, bulunduğu kehanetlere kimsenin inanmamasıyla cezalandırılmış tanrıça..
(bkz: yalancı coban)
bütün gün çalıştıktan sonra bilgisayarın başına geçtiğim ilk dakikada öss'ye 10 gün kaldı,öğrenci milleti ne işin var burda diyerek kulağımı çekmiş bursalı yazar.
(bkz: daha hızlı bir sözlük için içiyoruz) zirvesinin 8.rengi,bambaşka bir insan. blues dinleyicisi,anıları hoş yazar.
kadıköydeki akmar pasajında bir kitapçıda çalışan,oraya giden hemen herkesin tanıdığı ve güzeelliğine hayran olduğu hatun kişisi.
öğrencilik yıllarının sıcaklığını kaybetmemiş, olanı değil olması gereken şeyleri tecrübeleriyle harmanlayıp geyik yapabilen ender insan. sözlükte daha çok vakit geçirmesini temenni ettiğim emektar hocam. hani çok zevdiğiniz bir öğretmeniniz olur ya o kadar tanıdık geliyor insana.
daha hızlı bir sozluk icin iciyoruz zirvesinde tanıstıgım fizigi ve gonlu ile gencliginden hic birsey kaybetmemiş güzide insan.**
kassandra nam-ı diğer aleksandra, troya'da priamos'tan olma hekabe'den doğma bi de ikizi bir erkek kardeşi olan lanetli hanım kızımızdır. doğumları münasebetiyle verilen şölen sırasında ironik biçimde orada unutulurlar. rivayet der ki: bir yılan arındırır çocukları yanlarına yaklaşıp ve o geceden eser olarak kehanet yeteneği kazanır yavrucaklar. yok der bir başka efsane, kassandra'ya bu yeteneği apollonvermiştir. apollon aşıktır kendisine ve "benim olacaksın." der. kehanet yeteneği verecektir müstakbel karısına mihrolaraktan. akıllı kadın velhasıl öğrenir ilmi ve yan çizer sonra. buna çok sinirlenen apollon ondan yeteneğini geri alamaz belki ama inanadırıcı olma niteliğini geri alır. zavallı kızceğiz her şeyi görür, söyler ama kimseyi kendine inandıramaz ondan sonra. troya yağmalandığında, o güne kadar çok talibine rağmen evlenmeyen kassandracık agamemnon'a ganimetlerden düşen pay olur. kassandra'ya aşık olan agamemnon'un karısı ikisi için de ölüm nedeni olacaktır sonunda. mit'ti... bitti...
Turktur!!!

"kası andıran bir fiziksel gorunus"u vardır. ondan zamanla bu donmus dolasmıs, "kassandıra" olmustur halk arasında
zaten dunyada birkac kışi haric herkes turk. **
(bkz: cassandra)
ilk zirvelerimden birinde tanışmıştım, geçen yaz.*
(bkz: daha hızlı bir sözlük için içiyoruz zirvesi)
bir iki saat aynı masada bulunduk; yedik, içtik, sohbet ettik, hatta şarkı da söyledik birlikte.

bir sene geçti üstünden. ne bir telefon görüşmesi, ne bir yazışma ne de bir tesadüf. hiç görüşmedik bir daha. bugün dershaneye gittim kayıt için, biraz bekledim ama görüştüm kendisiyle. söz verdi daha hızlı bir sözlük için içiyoruz zirvesi 3 için.
nedense eski arkadaşlar gibi bir samimiyet vardı aramızda. birbirimizi tanıyorduk. tanımıyor muyduk? sadece bir dönem aynı sanal ortamda yazmış ve bu sayede bir iki saat aynı masada oturmuş idik.

garip. eskiden bir sıcak aile ortamı vardı gerçekten burada. üstelik başlıklar da bu kadar boş değildi.
işte kassandra rumuzlu bu edebiyatsever yazar; o eski, samimi ve görece nitelikli uludağ sözlük'ün yazarlarındandır. böylelerini geri getirmek gerek.