bugün

5-7 arası bir yaştır bana göre,ne fazla ne eksik.
zeka yaşı farkı olmamalıdır.
erkeğin kadından daha geç olgunlaştığı düşünülürse mutlaka erkegin en az 5 yaş büyük olması gerekir.
iki bilemediniz en fazla üç yaş fark olması.
bence 15
(bkz: jensen ackles)
(bkz: jimmypageisgod)
mükemmel çift. yemin bak.

edit: artı oy veren iyi niyetli arkadaşı los angeles a gitmemde destek vermesi için özel mesaja bekliyorum sevenler kavuşsun madem *

edit2: gözlerim yaşardı valla vermeyin artı lan *
(bkz: karı koca arasında olması gereken ideal yaş farkı/#6356436)
düzeltme
aşk ve mutlu evlilik ile ilgili hiçbir konunun "ideali" olmadığı gibi yaş farkının da ideali yoktur. Karı ve kocaya, sosyal sınıfa, evliliğe yüklenen anlama göre her evlilikte farklılık gösterir.
(bkz: aşkın yaşı yoktur)
bunu sadece aradaki evlilik bağının kurulma koşulları belirler.
bazan 4 yaşındaki bir sultan 40 yaşındaki bir veziriazama bile verilmiş teorik olarak. evlilik yaştan bağımsızdır gerçekte. onu sadece beden ister.
sosyal düzey yükseldikçe yaşın önemi azalır.
vaktiyle zall'ın bulmak için epey uğraştığı farktır.

(bkz: #6318054)
iki gönül arasındaki fark kadardır.
karı koca arasında yaş farkının ideali yoktur, karı koca arasında uyum önemlidir, anlaşma önemlidir.
kafalar aynı çalışsın; kolay.
ama 15 yaşında ki bir kız çocuğunun 40 yaşında ki bir adama eş olmasını beklemek aptallıktır.
zeka yaşı mı? biyolojik yaş mı?

önemli olan zeka yaşı uyumuysa eğer, bazen kendi biyolojik yaşınızdakinin daha küçük hatta baya küçük olanın zeka yaşında, bazen kendi biyolojik yaşınızdan çok çok büyüğünün zeka yaşında bulursunuz ideal yaş farkını.

3 yaş, 5 yaş, 2 yaş vs. vs. demek fasa fisodur.
(bkz: ne kadar çoksa fark o kadar iyi döner çark)
12,5 falan
herkese göre değişebilen durumdur. önemli olan zeka yaşıdır. zeka yaşı ve kültür seviyeleri birbirine yakın olmalı dediğim durum.
(bkz: kime göre neye göre ideal)
5'tir.
eski bir yunan filozofuna göre(adı hatırlanamadı) kadın 18, erkek 30 yaşında olmalıdır.
kadın 18 erkek 25-26 yaşında olmalıdır ,ikisinin de en verimli çağı.
10 yaştan fazla olmaması gereken durumdur.ilerde çocuk sahibi olduklarında anne 30 yasındayken baba 40 yasında olacaktır ve anne çocuguna 30 yaş rahatlığıyla baba ise 40 yaş kasıntılığıyla yaklaşacaktır. 10'dan fazlası gereksiz ,çocuğa yazık
bunu düşünüp uğraşmak güzel bir şey lakin yirmi beş yaşında evlenen bir çiftin yaş farkını nasıl alıcaz ben onu anlamadım. yirmi beş yaşında evlenen çift zaten yirmi beş yaşında değil midir ? yaş farkı yoktur. sonuç sıfır mı ?
aslında ikisinin de aynı yaşta olması daha uygundur. neden mi diye sorarsanız, -bir erkek olarak söylüyorum- niye erkek daha büyük, kadın daha küçük oluyor ? eşit olması daha uygundur.
12.5 falan sanırım.*