bugün

"faiz" kelimesinden korkan muhafazakar kesim için türetilmiş, bir çeşit adam sikmece sözü. faizden zerre farkı yoktur.

not: faiz yiyen insan yer, buna bişey demem, diyemem ama insanların dini duygularını istismar edip haksız rant sağlayan bu gözünü para hırsı bürümüş yamyamlardan tiksiniyorum işte.
ismi dışında faizden farkı olmayan bankacı icadıdır. bankaların faiz ile ayakta durduğu düşünüldüğünde islamda haram olan faizin yerine kar payı koyulmuştur, faiz olduğu için garanti bankasına vs. para yatırmayıp kar payı adı altında başka bankalara para yatıran tanıdıkları görünce üzülüyorum. ulan kar payı diyorsun da bu adamlar hiç mi zarar etmiyor, hep kar hep kar, faiz dediğin şey de bu zaten. bak sinirlendim yine, kar payı diye bişey olmaz efendim, ortaklık varsa kar da zarar da ortaktır, birbirimizi kandırmayalım sevgili cemaat. hadi kendimizi kandırdık öte tarafta ne diyeceğiz, bize kar payı dediler yoksa valla paramızı vermezdik mi, töbe töbe.
bir diğer versiyonu da krediler de ''kredi kullanım oranı'' olarak geçer. bu da kredinin üstüne bindirilen faizdir. hissettirmeden geçirmasyon deriz biz buna. aklı sıra faiz yemiyorum ya da ödemiyorum sanan at gözlüklü öküzlerin bankası kuveyt ve albaraka türk'te görülür.
faizin arapçası...
(bkz: islami bankacılık)
para sahipleri, yatırımlarını islami holding denen şeylere yatırır. bu holdingler topladıkları paralarla - eğer yimpaş meselesinde olduğu gibi kaçmazlarsa- ticaret ve alım satım yapar. üstelik bu alım satıma her zaman mal değil, normal bankaların alıp sattıkları bonolar da dahil olabilir. toplanan kar'dan islami holding şeyi kendine bir miktar ayırır ve kalanını yatırımcıya geri verir. yatırımcının verdiği para -altını çizerek söylemek gerekirse- enflasyondan fazladır. adam sadece para yatırır, bir süre sonra fazlasını çeker. yani faizden bir gram farkı yoktur.
faizden tek farkı, ağzından allah *, peygamber * lafızlarını düşürmeyen kişilerin gayet normal bir şeymiş gibi lanse etmesidir.

--spoiler--
bakara 275 - riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. oysa allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. bundan böyle her kim, rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de allah'a kalmıştır. her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.
--spoiler--
bildigimiz faiz gibi hiç zarar ettirmeyen kar.
islami bankaların faiz demeyip de kar payı dedikleri olay... nasıl olur da yatırılan paranın kar payı bir ay öncesinden belli olur pehhh. benim külahıma anlat.

(bkz: allah ile aldatmak)

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
faizin prezervatif giydirilmiş hali. * *
bir iş yapladan diğerinin yaptığı işten para tırtıklama.
faiz eşittir kar payı.
inşaatçıların genellikle çatı üstlerinde kar yağışı sonrası için bıraktıkları mesafedir.
islami bankaların faizin adını değiştirerek uyguladığı sistemdir. yüzeysel anlatmak gerekirse; faiz denen şey onlara göre haram. katılım bankaları da kendisine gelen mübarek müşterisine diyor ki: benden 100 tl para istiyorsun. ben bu 100 tl'yi sana vermesem ve 1 yıl çalıştırsam, 10 tl kar edecektim. onun için bu 100 tl'yi sana veriyorum, sen 1 sene sonra bana 110 tl ver. kredi olayları budur. eğer paranızı yatırıyorsanız da şöyle durum ortaya çıkıyor: ben senede 100 tl'ye 10 tl kar elde ediyorum. eğer 100 tl'ni bana verirsen 10 tl kar yaparım, 8 tl'sini sana veririm. bu da parayı yatırdığınızda olan durumdur. yani faizin adını değiştirip geçiriyorlar mübareklere. çünkü '' ya aga sen 1 sene sonra 10 tl kar yapacağını nerden biliyorsun'' dersen, ya geçmiş seneleri ya da tahmini şeyleri anlatıyorlar. aslında o 10 tl'nin hesaplanması da diğer bankaların faiz ortalamalarına yakın bir değer belirlemekten geçiyor. yani faiz yine faiz. tabi din büyüğü geçinenlerin cemaatlerde verdiği fetvalarda insanların günah olmadığını düşünmesinde etkili. adamlar bariz şu günah bu değil diye banka işleriyle ilgili fetvalar veriyor. ya allah.
Bankanın kar ve zararına ortak olma durumu.
Tabi bankaların zarar ettiğini görmediğimiz için akla faiz geliyor. Kullandığımdan değil, benim görüşüm bu.
Bu faizden başka bir şey değildir.
Niyet faizli borç vermek olduğundan, gerisi hikaye bahane olmuş oluyor.

Faiz ise haramdır.
muhafazakar ayağına yatan bankaların faiz yerine kullandıkları kelime. bir de haremeyn kart çıkartmışlardır ki gülmemek elde değil.
Faiz değildir. Faizde ne kadar kazanacağın bellidir ki bu haramdır lakin kar payı risklidir ve bu islam dinince uygundur.
islamcı kapitalistlerin sermaye toplamak için götten uydurdukları terim.

Faizciliğin ve tefeciliğin ta kendisi.
kar payı güzel bi kavram ben boku yedim gel beraber yiyelim demek.
parasi bozuk adam isimli susera sesleniyorum, kâr payı risklidir mi dedin? bankalar koskoca kâr hesaplama tuşları koyuyor, yani faiz gibi apaçık ortadadır. yani haramdır.