bugün

kanlıca'da ineklerin sütü yediği özel ottan dolayı pembemsi olurmuş.yoğurdunun ünü de buradan gelirmiş.bu özel yoğurt üzerine pudra şekeri konularak afiyetle yenir.
manda, inek ve koyun sütlerinin karıştırılmasıyla yapılır.
evde pudra kullanılarak rahatlıkla yapılabilecek yoğurttur.eskidenmiş o asıl kanlıca yoğurdu. olaya güzellik katan kanlıca sahilinde boğaz eşliğinde yenmesidir
bir alternatif ;
(bkz: silifke nin yoğurdu)
kendi dillerinden*:

"osmanlı-rus savaşı sebebiyle anavatana geri dönen, kendilerine 93 muhaciri denen dedelerimiz tarafından başlatılmıştır kanlıca yoğurdu imalatı. savaş sırasında bulgaristan göçmeni aile, kanlıca'ya yerleşir. boğazın kanlı canlı bu şirin semtinde eşsiz kanlıca yoğurdu onların marifetli ellerinden çıkmıştır. sakkaflar, aile yadigarı geleneksel kanlıca yoğurdu tadını yaşatmaya devam etmektedir."
artık bazı şehir hatları vapurlarında da satılmaya başlanmış, pudra şekeriyle yenilen harika yoğurt.
bir yoğurttan daha fazlası.
Aslında tadı bir boka benzemeyen, yapanların da bunu bildikleri için üzerine pudra şekeri döküp servis ederek durumu kurtarmaya çalıştığı yoğurt. Merak giderilmek için denenebilir ancak devamı getirilmemelidir.
görsel
hiç bir numarası yok. bir de plastik kapta geliyor ayar oldum.
Nostaljik, pudra şeker serpilerek yenilen yoğurt.

Yıllar evvel, kanlıca' ya gitme sebebi oluşturacak kadar lezzetli iken şimdi afedersiniz en sikimsonik yoğurttan daha da beterdir.
Bi şeyi de tadında bırakın bre!
az önce mevzusu olunca hatırladım.

Rahmetli annemin ''1 kilo kanlıca yoğurdunu yedin mi yâni?'' sitemiyle yediğimden haberdar olmuştum. bırak tat farkı hissetmeyi, şüphelenmedim bile. işte öyle değişik bir lezzet. 'bir gün bir gün bi çocuukkk eve de gelmiş kimsee yok, açmış bakmış dolaabı şeker de sanmış ilaacııı' şarkısındaki çocuk gibi hissetmiştim. bizim dolapta kanlıca yoğurdunun işi ne onun peşine toparlandıktan sonra düşecektim de unuttum sonradan.

Haftaya istanbul'a gidince yiyelim gidip. 1 kilo yenir mi yenir. Midemizin asâleti bunu gerektirir.
pudra şeker serpiştirince ağızda dağılan tadıyla mutluluğun zirvesine çıkaran yoğurt. keşke her bime gelse. gerçi kanlıcanın hikayesi var. kanlıcasız da olmaz.
beykoz'un kanlıca semti ile özdeşleşmiş, genellikle pudra şekeri ile tüketilen yoğurt.
beltur'larda bulunabiliyordu bir aralar. olsa da yesek.
beltur'da bulunabilir.
kanlıca'dan bakınca görünen yerler, güney'den kuzey'e sırasıyla:
rumelihisar
baltalimanı
boyacıköy
emirgan
istinye
yeniköy
görsel
En son 6 yıl kadar önce boğaz turunda ve 3 yıl kadar önce bir iş gezisinin öğle yemeği arasında tattığım lezzet.
"şevket'in kahvesi"nde yemenin tadı ayrıdır.
o kadar merak etmediğim bir yoğurd iki, yani bu yogurdu yemek için husisi ya aykolik gider ya nana doğrusu.

arkadaşlar güzel mi?
üzerine pudra şekeri dökülen tüm yoğurtlar o an da ''kanlıca yoğurdu''na dönüşür.
hiç bir espirisi yoktur, hikayedir.