bugün

Samsung d600 vardı mis gibi telefondu ha.
6600 ile başlamamistir.Dahili kameraya sahip olan ilk telefon nokia 7650 modelidir.
Öncesinde Sony Ericsson T68i modeli ile disardan bir aparatla kamera takilan telefonu cikarmişsa da pek ragbet gormemistir.
bir furya olarak (bkz: 6600) ile başladı.
Telnolojik olarak üstün icat.
Kodak firmasının iflas etmesine yol açan buluş.

K.o.dak
#2724528 nolu entry ye ilave olarak.. sharp tarafından üretilen bu ilk kameralı cep telefonu J-SH04 adında bir modeldir. 0.1 megapixeldir. resimi için:
http://www.mc21st.com/Ima.../2007-6-22_2168894057.jpg
bundan 6-7 sene önce keşfinin ne kadar da büyük bir şey olduğu konuşulurdu. şimdi neredeyse kamerasız cep telefonları üretilmemektedir, üretilse de insanlarımız tarafından pek tercih edilmemektedir. hatta dünya kupası 2002 de 3. olduğumuz zamanlar nokia'nın ilk kameralı telefonunun reklamı yapılmaktaydı ülkemizde. daha çok tazeydi. otobüs duraklarında telefonun reklamı vardı, telefonun ekranında sanki ümit davala'nın japonya'ya attığı golü telefonun kamerası aracılığıyla çekermişcesine bir hava vardı, havada kafa vururken.
kamera artık tüm cep telefonlarında olan bir özellik (özellik değil standart aslında)* olduğu için,* sadece cep telefonu denilebilir alet.
ilk olarak sharp-docomo işbirliği ile üretilmiş telefondur.
"- Kanka resimlerine bakiom?
- Tamam bak.
- Heyt kızlara bak. Uff bu kim lan?! Çok taşmış oğlum. Mırıldanarak: Ne sevişirsin ha !
- Aga, o benim ablam be.
- ..."

gibi sohbetlerin de ortaya çıkmasına katkı sağlayan, kitlesel iletişim aracı.
(bkz: skirt up)
(bkz: nokia 6230i)
bu kameralarla çekilenlere fotoğraf denmez, resim denir.
fotoğraf denmesi kanımca gerçek fotoğrafçılara hakaret gibidir.
Bir zamanlar sadece hayal olarak kabul edilen şeyler yavaş yavaş günlük hayatın içine giriyor.Görüntü kaliteliymiş değilmiş önemli değil ; eskiden sadece TRT nin sahip olduğu alet biraz küçülüp evlere girdi ,sonra cep telefonu ile birleşip cebimize girdi..
Her şeyde olduğu gibi cep telefonundaki kamerayı da insanoğlu farklı amaçlar için kullanmaya başaladı.Çekilen görüntüler çekenin cebinde kalmadı , internet üzerinden milyonlara yayıldı..Kimilerini sevindirdi ,kimilerini üzdü..Suç telefonda değil , maganda ruhunu yüceltenlerde.
çekilen fotoğrafın cep telefonundan çekildiğinin belirtilmesiyle yeni bir türün var olmasına neden olmuştur. yani cep telefonu fotoğrafçılığı yada cep telefonu ile çekilen fotoğraflar kendi aralarında değerlendirilmelidir.
insanların cep telefonuyla fotoğraf çekenlere iğreti bakmalrı beni ziyadesiyle üzmektedir. nitekim fotoğraf çekmenin her hali güzeldir tarafımca.
ayrıca doğal anları yakalayabilme konusunda cep telefonuyla fotoğraf çekmek en avantajlı alet edevattır.
hiçbir zaman gerçek bir kamera ya da fotoğraf makinası kalitesine erişemeyeceği için anlık eğlence ürünü olarak kalacak alettir.
işe yarar tek yanının uzaklarda yaşayan sevdiklerinize çektiğiniz resmi anında gönderebiliyor olmanızdır. teknoloji kısıtlıysa mms yoluyla gönderimi kolaylaştırır.
bunun dışında gereksiz bir şeydir kameralı cep telefonu.
ek olarak; telefona carl zeiss objektif takmışlar, yine de "memleketim!" demiş.
gözlemlere göre; plajda güneşlenen turistler, araba fuarlarındaki mankenler ve tesadüfen karşılaşılan her ünlüyü görüntülemek için, yüksek fiyatla alınan telefonlardır. istisnalar haricinde, kimsenin telefonunda; şehrin ünlü heykeli, tarihi binalar gibi resimler kayıtlı değildir. şükredilmelidir ki; henüz, ultrason ve mr çeken telefon üretilmemiştir.
(bkz: liseli aylin)
benim gibi kameraya cekilmekten nefret eden insanlar icin tam bir iskence. hele habersiz cektiklerinde sinirimi alt ust eden alet. kim cikardiysa allah onun... lan ben neyse bir sey demiyorum!

(bkz: lanet olsun lanet olsun lanet olsun)
elektronik bir * alettir.
içimizdeki fotoğrafçıyı uyandırmıştır. artık telefon alırken, telefonun özelliklerine değil kameranın mp sine bakarak alınır olmuştur.
"kameralı cep telefonu yokken insanlar nasıl yaşıyordu?" sorusunu küçük çocuklar çoktan sormaya başlamıştır.
Video kameraların yakında çöpe atılmasını sağlayacak alettir.
kamerasından rahatsız olanın optiğe uhu dökebileceği teknolojik aygıt.
dijital/filmli fotograf makinası olmayanlar için bulunmaz hint kumaşı kadar önemli bir aygıt haline gelebilir.