bugün

'sen ne diyorsun amk' diyerek başlığı açtığınızı düşünüyorum.. sakin ol mayk.

oğlum karakter sınırlaması işte. aslında ben şunu demek istedim:

karşındakinin kalbini kırmadan ağzın kokuyor nasıl diyebilirsin

ya da

ağzın kokuyor ama bunu sana nasıl söylesem

ya ya da

ağzın kokuyor uzaklaş buradan piç

gördüğünüz üzere emin olamadım sözlük. kanayan bir yaramız bu. değinmek istedim bu konuya. nerden mi geldi aklıma. amcamla pis 7'li oynuyoruz. bilmiyor garibim. tüm iyi niyetimle öğreteyim dedim.. anlatıyorum, anlatıyorum adam benden uzaklaşıyor. ben yakınlaşıyorum adam kaçıyor.. canım benim kızardı da bir şey diyemedi.

evet lan az önce kendime piç dedim. hem hangimizin ağzı kokmaz ki?

oturdum sözlük, kendimi amcamın yerine koydum.. acaba o kokuma katlanmak yerine bana ne diyebilirdi.. düşündüm..
belli ki amcamın bana diyecekleri çoktu ama kalbimi kırmamak için uzaklaşmayı düşündü.. siz böyle yapmayın sözlük. biz ağzı kokanlar anlıyoruz. bizim de kalbimiz var lan.

tamam o gün sarmısaklı lahmacun yemiş olabilirim. erindiğimden dişimi de fırçalamamışımdır. her neyse..

öncelikle uzaklaşmıyorsunuz bunu aklınıza sokun..
sonra şey diyebilirsiniz mesela..
dur diyalog yapalım hem böylece okuyanın dikkati dağılmamış olur..

kokuya maruz kalan: x
koku salıcı: y.. tamam lan benim

x: akşamki yemeği beğendim mi..(evet güzel bir başlangıç)
ben: hee amca güzeldi.. mis gibi yedim..
x: soğanlı mıydı sarmısaklı mıydı (yeaaah beybi. nokta atışı)
ben: sarmısaklıydı amca
x: yok yani ağzın soğanlı gibi kokuyor da ben de sarmısaklı diye hatırlıyorum..
ben: yok amca hohliiim mi? (yüzsüz)

ama mesaj alındı arkadaşlar. şahsen ben oyundan sonra dişlerimi fırçalardım bu muhabbetin sonunda. ama amcam böyle bir diyalog gerçekleştirmediği için bunu yapmıyor ve bu entryi sizlerle paylaşıyorum..
kalbin kırılmasın ama ağzın kokuyor.
2004 yılında lisede bir fizik hocası vardı. adamın ağzı öylesine kokuyorduki baş ağrısı yapar o derece. yani hiç baş ağrıtıcı bir kokuyla karşılaşmadıysanız anlamazsınız tabi. şakağınızdan geçer beyninizin arkasına saplanan bir sancı olur.

neyse bazen bunu söylemenin yolu olmayabiliyor.

ama ortamda bununla alakalı bir konu açarsanız sanırım başarılı olabilir... mesela sınıfta birisi sigara mı içti? sınıftaki bu kötü koku da neyin nesi! veya " hocam açlıktan ağzımız koktu biraz erken salın da yemek yiyelim..." gibi uyandırıcı dürtükleyici sinyaller verirsek belki kendisine biraz çeki düzen verebilir...

bunu yapmak tanıdığınız dostunuz değilse zor iştir vesselam...
ağzın kırılmasın ama kalbin kokuyor.

yıllar sonra gelen meal: kalbin o kadar kötü o kadar leş ki ağzının kokusunun bile önüne geçiyor.
'dişçiden randevu aldım ikimize. bi kontrole gidelim' diyip tüm sorumluluğu dişçiye atmak en mantıklısı.
-sakız almaz mıydın??
+yok sagol almayayım.
-al sunu sıcarım agzına, zaten biri sıcmıs herhalde.
- aşkım sana bir şey diyeceğim.
+ söyle aşkım.
- "kalp kırmadan ağzın kokuyor."
+ ben bi çay getireyim.
Ne yedin amua koyuyum.

tanım: bu monolog değil

edit: bunun anlamını bilmiyorum üstteki arkadaş yazmış diye yazdım.
edit2:şaka yapıyorum sadece.
bi yerden şeker/sakız alırsın önce kendin ağzına atıp sonra karşındakine ikram edersin olay çözülür.
Cogu zaman beraber ders calıstıgım bır arkadasımın agzı kokardı hele bır de ustune sıgara ıcerdı pıslık ama yıne de soyleyemezdım amcan gıbı. Sonra, kendımce yontem gelıstırdım.. Mesela; o gelınce kardesım buyur burdan bır fırst al ya da olıps var al bak aa gucenırım sonra. Derdım. Ise yarıyor mu? Hayır! Onun yanındayken 4 dakka nefesımı tutarak rekorlar kıtabına gırdıgımı bılırım ben!
ağzın cennet bahçeleri gibi kokuyor.
kokusu akıyor nefesinin, herkesleşiyorsun.

(bkz: afallatma yöntemi)
ulan amcık fare leşi gibi kokuyor ağzın, diyebilirsin.
allah belani versin. insan mi yedin.
bok mu çiğnedin ?

yazarken tiksindim.
hacı hastayım fazla yaklaşma.
+altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmemiz lazımmış.
-hmmm....
oruç mu tutuyosun sen? helal olsun be.
sakız var çiğner misin? naneli.
siktir git ağzını yıkar mısınız ha!
-bana da öğret la.
-neyi?
-ağızdan sıçmayı.
Sakız olayı çözer first sensation boşuna mı al sakızı ver odunu ver odunu.
-ağzın kokuyo buarada.
+dogrudur ya. azönce sarımsaklı mantı yedim. kusura bakma. çok mu kokuyo ya?

kalp kırmadan söylemenin bi yolu yoktur bunun. ancak karşıdaki alıngan degilse kırılmaz. diğer türlü hangi yolu denersen dene bi suratı düşer yani.
-ya kalbin kırılmasın ama ağzın kokuyor...

+çok kibarsın, sağol.
Bizzat şahit olduğum bir diyalog;
- kızım babana neden sarılmadın? Bak üzüldü ..
- annnaee babam ağzından bırt yapmış amaaa!