bugün

benim için eskişehirden ayrılamama nedeni. diğer şehirlerin sularıyla karşılaştırmak haksızlık olur. Şimdide tat markası altında satılıyo her yerde..
bir de kabalak suyu var.. ya yukarıdaki yanlış ya da memleketteki abidik gubidik su isimlerinde gözle görülür bir artış var..
arıtılmış porsuk suyu.
arıtılmış porsuk suyu olduğu külliyen yalandır,doğal kaynak suyudur eskişehirin 50 km ilerisinden getirilir ve son teknoloji kullanıldığı için içinde en ufak bi mikroorganizma yaşaması mümkün değildir...
tat firmasıının şişeleyip sattığı sudur, migroslarda görebilirsiniz...
evinize servisle beraber 12 litresi 1.5 ytl dir.
eskisehirde içme suyu ihtiyacını karsılamak için kullanılan su.
eğer ki evinize servis yapılmazsa 12 litresi 1,35 ytl dir.
eğer bakkaldan alırsanız 12 litresi 1,45
almazsanız paranız cebinizde kalır.
eğer kalabak suyu almayıp normal sehir sebeke suyundan icerseniz, tuvaletten cıkmazsınız. (bkz: demedi demeyin)
Kalabak Suyu, Eskisehir'in 45 km. guneyinde yer alan turkmen Dagi'nin kuzey yamacindaki Kalabak Koyu yakinlarindaki kaynaklardan toplanmaktadır.

http://www.eskisehir-eski.gov.tr/?page=kalabak
dın dınınıın dı dını nını nııın dını nınının dı dı nınının kalabaaak suuu..
eskişehir'in eşsiz lezzetteki içme suyudur. bu ilde doğmuş büyümüş, daha sonra herhangi sebepten başka diyarlara gitmiş gençler, gittikleri yerde içme suyuna "kalabak" denildiğini zanneder. bunun sadece eskişehir'e has olduğunun öğrenildiği ilk dakika küçük çapta bir şok yaşanır ve tekrar pot kırmamak için illere has sözcükler gözden geçirilir.*
(bkz: illere has sözcükler)
bir kere icenin eskisehir'e surekli gelmek isteyecegi yonunde rivayet bulunan su. Bu nedenle aile ile tanistirmaya getirilen zamanin erkek arkadasina bardak bardak icirmistim. Sonuc o zamanin erkek arkadasi bugunumun kocasi oldu * .
(bkz: kokez)
(bkz: kavsak suyu)
yıllar önce kocaman tankerli kamyonlarla, harika bir cingıl müziği ile dağıtılan, şimdilerde şişelenmiş şekilde halka sunulan su. keşke yine kamyonlarla dağıtılsa.
"dın dınınıın dı dını nını nııın dını nınının dı dı nınının kalabaaak suuu".
sabah sabah o iğrenç sesiyle uyandırıldığım su markası.
türkiye nin bana göre en kaliteli ve güzel suyu. eskişehir i sevme nedenelerinden birisi. diğerleri için;
(bkz: eskişehir i sevme nedenleri)
bakkaldan 1.5 ytl ye 10 litrelik damacana olarak alabileceginiz eskisehirin meshur suyu.
kalabak suyunu eskiden itfaiyecilerin kamyonu gibi kamyonla gelen su tankerlerinden doldururduk bidonlarımıza, bir bidonu 1 tl gibi bir fiyatla, şimdi damacanaya döndü tabi lüx oldu. o tat o lezzet yok hiç bir ilde, bursa bütün türkiye'ye su dağıtırken eskişehir'in kalabak suyunu özler oldum.
eğer hamile bayanlar içerse cocuklarının erkek olacağı rivayet edilen su.
iptiladır.müptelalarıda oldukça fazladır.
ahh ahh beni anılarıma götüren su.. bir gün eskişehirde iken kalabak su..çok güzel.. dın dın diye müziğini duyunca caddeye bakmış ve görmüştüm. günlerdir içtiğim şu meğersem bu müzikle satılıyormuş. şaşırmış kalmış ve oturduğum yere döndüğümde kalabak su diyince insanların bana tuhaf tuhaf bakmasını hazmedememiştim.*
eskişehir'in tatlı suyu. tertemiz berrak suyumuz. dıtdıdırırıt dıdıtdırırıt dıdıdıdıdın ...