bugün

kimi reçel türlerinin de içinde bulunduğu kategoridir efenim.bu kahvaltılıklar çütrüyene kokana kadar masaya gelir gider ve bir Allahın kulu da neden diye sormaz.
afrikadaki yazık bir aileyi 1 hafta, ufak bir bebeği 1 sene yaşatabilir. maksadım yediklerinizi boğazınıza dizmek kahvaltınızın içine etmek değil, fakat bebeklere çok yazık, haddinden fazla yiyip kalanı çöpe dökmeden önde, küçücük beşiğinde uyurken açlıktan ölen bebekleri düşünün biraz sktmn oburları.
reçel. bir tek fransız kahvaltı masalarında beyaz peynirle yeniyor bu tatlılar.
nutella. hemen şaşırmayın çünkü netallayı kahvaltıda değilde öyle ekmeksiz kaşık kaşık yerken pcde gezinmeyi seviyorum.
kişiden kişiye değişen kahvaltılık türleridir. kimi yumurtaya dokunmaz, kimi pekmeze. ben de zeytine mesela.
misafirlikte koridor uzunluğundaki masada yapılan kahvaltıların neden olduğu, kişinin, ayıp olmasın diye isteyemediği masanın öbür ucundaki kahvaltılığa çatal saplayamamasından dolayı oluşan olaydır.
özensiz hazırlanmış kahvaltılarda çeşitlilik oluşturan kaçınılmaz sonuçlar.kimse bir iki gün üstü açık kalmış tabağın etrafına bulaşmış artık gibi görünen peynire dokunmaz.
(bkz: leçer)
eskimiş kaşar peynir, ama eski kaşar değil. kimse dokunmadığı için sertleşmiş ve form değiştirmiştir.
zeytin. yemesi çok meşakkatli.
incir reçeli güzeldir diyesim gelen başlık.
bazen bin şey koyulur da diğerleri aynen dolaba girer.
sabah açlığına vermak gereken durum.
Biz buna aramızda önce gözümüzü doyurmak diyoruz. Göz doyunca 2 dilim yağlı ekmekle de doyuyor karnımız.
ramazan'da 'keşke normal günlerde dokunaydım!' diye pişmanlık yaşamamıza neden olacak kahvaltılıklardır. gerçekten de oruç hatıratıyor bize görmediğimiz şeyleri... ha, unutmadan, bir de bu kahvaltılıklar başkasının evinde daha tatlı gelir.
kesinlikle ve kesinlikle tatlilardir efendim. Mesela bal, recel, pekmez vs. Mis gibi girit kahvaltisi varken, tam yagli ezine beyaz peyniri, zeytinyagi, zeytin, domates, salatalik, kekik, sicak citir citir gevrek, kim gidip agzini o yapay tatlilarla bozar ki?
gül reçeli..

görsel
zeytinden başkası değildir bu benim masamda.
kim getiriyosa amk.
tahinli pekmez.
nutella hariç tüm çokokremler.

aga nedir nasıl bir şeydir anlamadım gitti. henüz açılmamış çokokremi alırsın bir kaşık vurur ekmeğine sürersin ve biter. ondan sonra kimse dokunmaz ona. hele buzdolabına konmuşsa artık tamamen biblo gibidir. buzdolabına konduktan sonra kaşık yamultan çokokremler vardır, o derece. biz ne kaşıklar eskittik hey gidi bee diye dolanıyodu geçende salonda. vicdansız.

nutella hariç dedik. reklam yapmıyorum ama bu mereti istersen derin dondurucuya istersen morga koy bana mısın demez, erir gider. hakkını vermek lazım.

(bkz: olsa da yesek)
havyardır. alınamadığından ötürü dokunulamaz da.
kesinlikle bir sarelle, nutella vb değildir. Olsa olsa babaya köyden gelen peynirimsidir.

Çoğunlukla sağlıklı yiyecekler kalır.
kahvaltı masasında olması gerektiği düşünülen ancak tercih edilmeyen yiyeceklerdir. (bkz: reçel) adet yerini bulsun diye her gün sofraya konur ama hiçbirimiz yeme cesaretini göstermeyiz.
bozulana kadar masaya konulan bozuldukça yerine yenisi gelen yoğurt kaymağıdır.
(bkz: zeytin ezmesi)
kışlık helva. eriyip pörsüyene kadar, yağı çıkana kadar gidip gidip gelir sofraya.