bugün

büyükbaş hayvanların kaburgalarının içine özel harcın doldurulmasıyla hazırlanan, gaziantep'e has yemek türü.
kuzu kaburgasından yapılan,istanbulda bir çok yerde açılan kaburga dolması lokantalarıyla artık daha çok bilinen,mardinli araplara özel yemektir
gaziantep'le ilgisi yoktur. özellikle mardin ve diyarbakır'da oldukça iyi yapılır.
ankara'da tavacı recep usta'da denenmesi gereken harika yemek..
efendim istanbul bahcelievler , calislar caddesi uzerinde kaburgaci selim usta`da afiyetle yenebilecegini dusundugum guzel bir yemek. (bkz: kahreden etryler)****
kuzu ya da oğlak etinden yapılan, diyarbakır a özgü yöresel bir yemek.

hayvanın kaburgasının iç pilavla doldurulup, dikilmesi ve yaklaşık altı saat buharda pişirilmesiyle yapılır.

şahsi kanaatim çok matah bir yemek olmadığı yönündedir. bildiğin etli pilavdan aman aman bir farkı yok zannımca.
adini duyunca insanin hayvani duyularini durten, tavaci recep usta nin uzerinde doktora tezi yaptigini dusunduren enfes lezzet.
kesinlikle yenilmesi gereken muhteşem bir yemek.
istanbuldaki adresi kaburga sofrasi olan yemek.
ankara'da tavacı recepte yapılan, hem de harika yapılan yiyecek.

(bkz: kaburga kemiği).
mardin'de yenmesi gereken lezzettir.
--spoiler--
1 koyun kaburgası (2-2,5 kg)
2 çorba kaşığı kuşüzümü
1 adet kuzu ciğeri
4 soğan
2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
4 çorba kaşığı tereyağı
2 su bardağı pirinç
(yarım saat önceden tuzlu kaynar suda ıslatılmış)
7 su bardağı su
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı salça
Tuz

Kaburgayı keskin bir bıçakla enine doğru keserek içinde pilavın konulacağı cebi açın. Kuşüzümünün sapını çöpünü ayıklayın. Ilık suya koyup bekletin. Ciğeri küçük küp biçiminde doğrayın, bir kenarda bekletin. Soğanları incecik kıyın, dolmalık astıkla ikisini kalın tabanlı yayvan bir tencereye koyun. Biraz tuzla birlikte soğanlar altın sarısı renk alana kadar 3 çorba kaşığı tereyağında kavurun. Ciğeri ilave edin, renk değiştirinceye kadar kavurmayı sürdürün. Bunun üzerine suyu süzülüp iyice yıkanmış pirinç ve bir tutam tuz ilave edin. 1-2 dakika çevirdikten sonra 4 su bardağı su ve baharatı ilave edin. Tadına tuzuna bakın. Kuşüzümünün suyunu süzüp pilavın üstüne serpeleyin. Kapağını kapatın. Çok kısık ateşte pilav suyunu çekip göz göz olana kadar pişirin. Hazırladığınız pilavı kaburganın içindeki cebe doldurun. Pilav miktarını çok iyi ayarlayın; çok doldurursamz patlayıp pirinçler tencereye saçılabilir, az doldurursanız kaburga içine su alabilir. Pirinçlerin dağılmaması için cebin ağzını kalın bir iplikle dikin. Etin üzerine salça sürün. Kaburganın rahatça sığabileceği büyüklükte bir tencerede 1 çorba kaşığı tereyağını eritin. Kaburgayı önlü arkalı hafifçe kızartın. Önce kemikli tarafı alta gelecek şekilde tencereye yerleştirin. 3 su bardağı kaynar su ilave edin, tuzunu serpin. Kapağını örtüp yaklaşık 1 saat pişirin. Diğer tarafını çevirin. iyice yumuşayana kadar yaklaşık 1 saat de diğer tarafını pişirin. Et tel tel ayrılacak kadar yumuşamış olmalıdır; çünkü kullanacağınız ete göre pişirme süresi değişebilir. Tenceredeki su azaldıkça azar azar kaynar su ilave edebilirsiniz.
--spoiler--

Spoiler ama kendim de yapabilirim yaani.
mardine özgü bir yemektir. iç pilavı bademle daha farklı bir tat alır. mardinde yenmesi gereken istanbulda da yenebilecek ziyadesiyle yağlı bir o kadar da leziz et yemeğidir.
mardine gitmeye sebep olacak kadar lezzetli bir yemek türü. (bkz: hasan usta)
tavacı recep usta'da yemeye doyamadığınız harika şey.
kaburganın içini iç pilavla doldurarak, taş fırında pişirilen tam öğlen saatinde hayal kurmamı sağlayan yemektir. niye açıyonuz lan böyle başlıkları!
hası diyarbakır'da veya mardin'de yenir. istanbul'da yapılanlarla ancak kendinizi avutabilirsimiz -maalesef-. çünkü doğu'daki gibi üzerine baharatlı, acılı kaburga'nın yağından dökmezler. ve emin olun pilavı doğu'daki kadar lezzetli olamaz.
en iyisi ve en ucuzu diyarbakır'daki kaburgacı selim amca'dır kanlımca.
yapımı zahmetli bir yemektir, yemesi de öyledir, onca emeğe hürmet göstererek özenle yenilmelidir.
bir kez yemiş olmama rağmen aklımdan çıkmayan yemek.
yapımı fazla uğraş gerektirir, yedikten sonra 'midemden çıkmasın diye tuvalete gitmeyeceğim' diyenine tanık olunmuştur.
yemeklerin şahıdır.
dünyanın gelmiş geçmiş en güzel yemeklerinden biridir. çok lezzet tattım ama hakikaten bu türk yemeği inanılmaz.

bir kaç kere Chateaubriand yemiştim. evet yemek diyor insan. ama Chateaubriand dan sonra kaburga dolması benim ikinci yemeğimdir. ve güzel olan şey anadoludan gelen bir çok anne bu yemeği çok güzel yapıyor.

malatya'da bunu fırın yerine toprağa koyup (toprağı eşip içine kaburga dolmasını koyup tekrar kapatıp) yapanı da gördüm ve onun tadı daha başka ve inanılmazdı.

ama fırında yapılan da razıyım. hatta tencerede yapıp tencerenin kapağının kenarlarını hamur ile kapatanlarda var. o da daha bir ince düşünce. ve gerçekten lezzet.

http://www.hurriyetaile.c...gn=hurriyetbanaozel-link7
hayatımda bir kez yedip aklımı kaçırdığım yiyecek.
bu bir sanat dostum.
şu anda olsa ağlayarak yiyebilirim.
diyarbakırda harika yapılan yemek.
kaburganın içine doldurulan harçla yapılan yemek.
Yapan sayısı bi hayli az olmakla beraber en lezzetli yemeklerdendir.