bugün

kişinin her ne kosulda olursa olsun iyilik yapması gereklılıgını, o ıyılıgın mutlaka bırgun o kısıyı bulacagını anlatan bır deyım dır
insanları yardımsever olmaya özendirmek için kullanılan atasözüdür.
hiç bir iyiliğin karşılıksız olmadığını , yapılan her iyiliğin bir gün, bir yerde, bir şekilde mükafatının alınacağını ifade eder.
iyilik yap denize at.. unut.. artik ondan bi hayir bekleme anlamina da gelebilen, yaptigi iyiliklerin karsiliksizligindan yilmis, bezgin (iyi) insan tumcesi..
bunu duyan kim varsa attı ne bulduysa böyle oldu denizler.
Temel ile Dursun sahil kenarında yürüyolarrmış. Birden denizden imdat sesleri
duyulmaya başlamış, birde bakmışlar adamın biri boğuluyo. Hemen denize atlayıp
kurtarmışlar ve kenara getirmişler. Temel sonra birden adamı tutup tekrar denize
atmış. Dursun şaşırıp sormuş; "Uy ne yaptın da?.." Temel de cevap vermiş;
"Eee dedemin lafidur iyilik yap denize at..."
dumur bir durumda toparlamak için kullanılabilir.

-ee noldu lan öküz sen falancaya filan iyiliği ettin adam senin mina koydu ehee ehe
+öyle deme olm bir söz vardı neydi lan mınıskym ha iyilik yap denize at, bizim durum da öyle, yani şayet yanlış yaptığı doğru ama bilhassa bana kastı olduğunu sanmıyorum eee ööö...
kişisel gelişim kitapları ve 4 kitap dininde sıkça bahsi geçen hadisedir. belki doğrudur fakat artık zaman içinde seçici geçirgen bir yapıya bürünmüştür.
tamamı "iyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir" olan atasözü.
(bkz: iyilik et denize at balik bilmezse halik bilir)
"iyilik yap denize at yılana sarılsın" by anne.
gönder gelsin.
neden denizler kirleniyor neden balıuklar geberiyor, o kadar insan denizleri temiz tutun diyor, yesilciler kendilerini köprülere bağlıyor ama bunlar osurukmuş.

her eline geçeni denize fırlatan bir de bunu utanmadan öğreti ve deyim yapan kavim dünya üzerinde namevcuttur ama bizim kavimden gayrı.

vatandaş denizleri kirletme balıkların hayatıyla oynama denize fırlatacağına fedni gibi çöpe at, ama nerde sen de o kafa, nato mermer nato kafa.
Denizlerin suçu ne,geri dönüşüm kutusuna at ki,sana geri dönsün * _ * (bkz: Çevreci)
gecenin bu saatinde beni ustunde dusunmeye iten atasozu. vardigim ana soru da su : neden denize atilacak iyilik yapiyorum? mal miyim ben?

daha kotu bir insana olmama bir adim daha yaklastirmis yaklasim.
bir atasözü olup pisliklerin temizlenmesi için kendilerinden şu sıralarda biraz daha temiz denize atıp denizi biraz daha kirletip o kişiyi aklayıp paklamaya çalışmak gibi bir şey.
iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir şeklinde devam eden bir atasözü.. deyim değildir.
(bkz: iyilik yap denize atma)
(bkz: iyilik yap denize bak)
hatırlayan hatırladı.