bugün

fena bir şey değildir; ancak rasyonel olmak kadar değerli değildir. bir laf var ya hani. iyiyse cennete gitsin diye...*
Adaleti bile merhamet terazisinde ölçerek sağlamaktır. merhametsiz iyi insan olmaz.
iyi insan olmakla kasıt kişiden kişiye değişgenlik gösterir. Çok iyi ya da çok kötü diye nitelendirilebilecek insan sayısı azdır. Genelde herkes biraz iyi biraz da kötüdür. Ya da kendine göre iyi karşıdakine göre kötüdür tam tersi de olabilir. Pek ifade edemesem de bunun da farkında olsam da durum biraz karışıktır işte aynı benim bu yazdıklarım gibi.
Çok denediğim ama her seferinde s*kildiğim durum. Kimse kusura bakmasın. Diğer şık daha Çekici demek ki.
bütün olumsuzluklara rağmen iyi olarak kalmaktır, iyilik için savaşmaktır.
bu devirde hiçbir şekilde işe yaramayan özellik. illaki bi şerefsiz bi ipne bi iki yüzlü olacaksın. ama hala az da olsa bulunmaktadır bunlardan, iyi insanlardan çevrenizde varsa ne güzel.
Kanuni Sultan Süleyman' ın kızı Mihrimah Sultan bir gün mürşidine der ki ; efendim ben o kadar hanlar camiler yaptırdım Allah beni seviyordur herhalde. Mürşid' in cevabı şöyledir; sen diğer insanlara göre imkanın olduğu için bunu yaptırmak zorundasın zaten bu senin görevin. Ama evet Mihrimah Allah seni seviyor ama yaptırdığın hanlar saraylardan dolayı değil. Allah seni seviyor çünkü bir gün en sevdiğin elbiseni feda ederek ölmek üzere olan bir köpeğe yardım etmiş ve su içirmiştin. işte Allah seni bu yüzden seviyor, Allah' ın yarattığını sevdiğin için...
Velhasıl sevmeden olmaz, kalbinde Allah'ın yarattıklarına koşulsuz sevgi beslemekle iyi insan olunabilir. çok da zor değildir. önce kalpleri temizlemek gerekir.
son zamanlarda olmaya çalıştığım ama ne kadar iyilik yaparsam o kadar kötülük bulduğum, içinden çıkamadığım, işlerin iyice bka sardığı durumdur.
iyi bir okul bitirmenin, aylık geliri ortalamanın üstünde olmanın,sosyal statünün ve benzerinin yanında hiçbir anlamı olmayan birşeydir. hepimiz iyi insan ararız ama gerçekten bunu istiyor muyuz bilmiyorum. eski devirdeki toplumsal düzen hakkında yeteri kadar bilgim yok ama şimdiki zaman için bildiğim şu ki nasıl biri olduğun değil nasıl gözüktüğün önemlidir. biraz klişe gelebilir ama gerçeklik payı çok yüksek bence. kürk mantolu madonna'da bir söz vardı , "peynirin bile çeşitlerini bilen insanlar karşısındaki insanı bu oranda bilmiyor". tam olarak bu cümle olmasa da anlamı bu minvaldeydi. misal , bir ortamda sessiz birini hemen kafamızda etiketleriz genelde,derdini pek umursamadan. şartlar ,fırsatlar başka olsa nasıl biri olacağını çok da merak etmeyiz o an için. aynı şekilde bize göre eğitim durumu lise mezunu olan bir insan kısıtlı bir oranda yetkin olabilir çoğu konuda. burda da o kişinin kimliğidir bir nevi lise mezunu olmak. kafamızda portresi tamamdır artık. mesela bilgi yarışmalarında pazarcı teyzeyi, ortaokul mezunu abiyi desteklememiz bir nevi çelişki. kafamızda o kişiye biçtiğimiz potansiyelle ilgili. yahut aşık olduğumuz kişi , bizden farklı bir mezhepe,dine , ırka mensupsa bu çok ufak bir kesim hariç çoğumuz için problem olabilir . daha pek çok ornek verilebilir ama gerek yok. ayrımcılık,statü düşkünlüğü vb. gibi başlıklara da yazabilirdim bunları ama bunlar iyi insan olma yolunda aşılması gereken en önemli engeller bence.
Yok öyle bir dünya.
Yapılan deneylerle maymunların bile adalet duygusuna sahip oldukları kanıtlanmış. iyi bir insan olmak yetmez, daha donanımlı olmak gerekir.
duyarlı insan olmak demektir.
şımarma bu hayatta yeter.
kime göre iyi neye göre iyi? artık etrafımızda iyilik kavramı bile çıkar ilişkileriyle dogru orantılı.
Zordur ama imkansız değil. insan her şeye rağmen iyi insan olmaya çalışmalıdır.
Birilerine faydası olan insan iyi bir insandır. Kimseye kötülüğü olmayan insana iyi denemez. Fırsatını bulunca kötülük yapabilir. Veya bi kötülüğü olacaktır sana ama henüz zamanı gelmemiştir. Kötü insan iyi olamaz.Kötü insan iyimser ihtimalle kötülüK yapmaz.
HER ZAMAN KAZIK YiYEN iNSAN OLMAKTIR, KULLANILMAKTIR.
genelde kazık yemeye açık olmayı da gerektirir.
imkansızdır.
kişiye göre yere göre zamana göre değişir.
Kötü olmayan insandır.
bedeller yaratır ve ödetir.
iyi bir insan olmak, iyi bir insan olarak kalmaktan daha kolaydır.
Huzur verir.
ınan olmak isterdim.