bugün

istiklal Marşı'nın dine hitaben değil millete hitaben yazıldığını bilmeyen bir geri zekalının düşüncesi ve bu düşüncenin söz ile idafe edilmiş şekli.
korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
o benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
o benimdir, o benim milletimindir ancak!

çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
kahraman ırkıma bir gül... ne bu şiddet, bu celâl?
sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal.
hakkıdır, hakk'a tapan milletimin istiklal.

ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım;
hangi çılgın bana zincir vuracakmış? şaşarım!
kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar.
benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
ulusun, korkma! nasıl böyle bir imânı boğar,
'medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;
siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın,
kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı!
düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.

kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
cânı, cânânı, bütün varımı alsın da hudâ,
etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.

rûhumun senden ilahî, şudur ancak emeli:
değmesin ma' bedimin göğsüne nâ-mahrem eli!
bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

o zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım.
her cerîhamdan, ilâhî, boşanıp kanlı yaşım;
fışkırır rûh-ı mücerred gibi yerden na'şım;
o zaman yükselerek arşa değer belki başım!

dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl;
hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,
hakkıdır, hakk'a tapan milletimin istiklâl!

biri ona bunları tek tek okutsun, özellikle 'de 8. kıta'yı..

8. kıta açıklaması;
allah’a şair hitap ediyor. mehmet akif’in allah’tan tek dileği ibadet yerlerinin göğsüne düşman elinin değmemesidir. camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar türk yurdunun üstünde inlemelidir. çünkü bu ezanlar dinimizin temelidir.
Saçma cümledir. Söyleyeninin sorunlu olduğunu gösterir.

Ve sen sözlük yazarı, toplasan koskoca ülkede bu cümleyi söyleyebilecek en fazla on kişiyi bulabilecekken tüm müslümanları bunu söylerlermişçesine genellediğin için, sen daha da sorunlusun.
herkesin çocuğa haddini bildirmek için yüklendiği yerdir.
(bkz: hadi hep beraber yüklenelim)
(bkz: bu çocuk nasıl liseye geçti)
bunu söyleyen vatandaş ne türktür ne müslümandır. liseli bir ergen gerisinden daha ne beklenebilirdi diye düşünüyorum; bu hale getirilmeden önce bu arkadaşlar vatanları için ezanları için bayrakları için ölüme seve seve koşarlardı. yazık oldu yeni nesle.
--spoiler--
rûhumun senden ilahî, şudur ancak emeli:
değmesin ma' bedimin göğsüne nâ-mahrem eli!
bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.
--spoiler--
bu dört dizeyi unutup, istiklal marşını iki kıta zanneden güruhun* söylemi.
istiklal marşındaki dini ögelerden rahatsız olan paşaları gördükten sonra şaşırtan durum.
bir tercihtir.
ne yalan söyliyeyim istiklal marşını okumam çünkü bilmiyorum.
millet yerine ümmet kavramını kabul eden kişinin serzenişi.
chp li gençlerin tayyip gidecek gökçek gelecek tarzı yazılar yazdığını gördük geçenlerde. erdoğan ve melih gökçeğin arasını açmak fitne fesat sokmak için güya gökçek'in yazdırmış gibi göstermek amaçlı aşşalık bir davranşıştı. bu durumda aynı kişilerin aynı amaca hizmet etmesi durumudur. yok istiklal marşını okumam ben müslümanım tarzı şeylerle insanları birbirine düşürecekler güya. istiklal marşı zaten müslümanlık ve türklük üstüne oturtulmuş bir şiirdir. hiçbir müslüman türk te böyle birşey söylemez. hatta baykalın birilerine çarşaf giydirmesi, hatta sağda solda erkeklere çarşaf giydirip millete musallat etmesi gibi birşey bu da. o kadar aşşalık ve çirkin birşeydir. kimlere hizmet ettiği çok açık ve nettir.
ne de olsa laflara bakmamal lazım.ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz!
tembeldir. bahane uyduruyordur.
it oğlu it gitte istiklal marşımızın 8.kıtasını oku cahil köpek.
bu nasıl bir zihniyettir dediğim içi boş cümle. bre adam, istiklal marşını kafirler mi yazdı ki sen okumuyorsun. marşı olanlar ancak milletlerdir. milleti yok sayar ümmetçilik yapmaya kalkarsan o çok güvendiğin sözde ümmetçi, ama seni her an yüzüstü bırakacak olan devletciklerin kuklası olursun ve bir süre sona da ortadan yok olursun. adımız müslüman, soyadımız türk bizim. müslümanız ve istiklal marşını da göğsümüzü gere gere söylemeye devam edeceğiz.
o istiklal marşı'nı yazan mehmet akif ersoy'un dinine ne kadar bağlı olduğunu bilmeyen odundur.

"hakkıdır hakk'a tapan milletimin istiklal"

hala sen bunu müslümanlıkla zıt olarak görüyorsan siktir git mağarada yaşa ya da en azından yorum yapma saçmalama.
o zaman siktir git arkadaşım o okulda ne işin var...git okuma sen...okumaman okumandan daha hayırlı senin...
istiklal marşını yazan mehmet akif ersoy un dindar bir insan olduğunu bilmeyen cahillerin işidir.
"mehmet akif ersoy şaman'mıydı yarrağım" diye cevaplayası gelir insanın.
çok sevgili mehmet akif ersoy. Mustafa kemal'e kızdın, onu anlamadın ama şimdi meselenin neden bu şekilde çözümlendiğini anlıyor musun? geçmiş olsun artık, sana da kemiklerinin sızlaması mı kaldı?(mekanın cennet olsun)
türkiyede yaşayan hiç bir müslümanın (en azından gerçek müslümanın çünkü islam dininde vatan çok önemli bir şeydir öyle ki bir insan vatan uğruna öldüğünde cennete gitme rütbesine kavuşulabilir islam dininde) asla söylemeyeceği cümledir. bunu yazanın müslüman olmadığını varsayıyorum gerçi bananedir müslüman olup olmadığı kimseyi ilgilendirmez ama bir yerlerden müslümanlara yobaz ve cumhuriyete karşıymış gibi böyle cümleler uydurulması canımı ve bir çok insanın canını sıkmaktadır sanırım.
istiklal marşını okumamış insan beyanatı. akp mantığıyla falan ilgisi yok, kaldı ki tayyip her fırsatta en sevdiği şair olan mehmet akif'in şiirlerini okur ve bunu o cumhuriyet şairi olduğu için falan yapmaz. mehmet akif'in gayet koyu bir dinci olduğunu bildiği için yapar. ("dinci" doğru bir kelime midir bilmiyorum) mehmet akif'in istiklal marşında cumhuriyetten hiç bahsetmemesi de bunun göstergesidir. çünkü adam vatan ve ezan şairidir. milliyetçi ve dincidir. istiklal marşı da milliyetçi ve dinci bir şiirdir aslen. bu lafı söylemek "ben sünnet olmam çünkü ben müslümanım" demek kadar saçmadır.
türkiye'nin yerine dünya da gösteremeyen lise öğrencilerinden beklenilecek davranıstır.
yazıklar olsun...

mehmet akif yahudi miydi orospu çocuğu demek isterdim kendisine...yazıklar olsun...

resim ekledim ona bakın görün bütünü...
yobazlıktır. at gözlüğü takmış insandır. namkördür. bu ülkede yaşayıp, bu ülkenin nimetlerinden faydalanıp utanmadan türklüğe çamur sıçratmaktır. çocuk deyip geçemezsin. her ne kadar bu fikir ailesi tarafından empoze edilmiş olsa da okuma yazmayı bilen, bu ülkenin okulunda eğitim gören düşünebilen! çocuktur.*
tarihte müslümanlığa en büyük hizmeti sunan, her zaman müslümanlığı en temiz yaşayan milettir türk milleti. nasıl böyle kör olabiliyor insanlar, nasıl örümcek kafaya sahip olabiliyorlar hayret edilecek bir durum. sinir krizine girmemek elde değil.
istiklal Marşı'nın tek bir kelimesini okumamış olan çifte kandırılmış vatan haini söylemidir...
bu cümleyi ilk kendisi değil onu yetiştiren şerefsiz anne,baba kullanmıştır zaten böyle insanlardan ülke için herhangi bir hayır beklemiyeceksin.bu öğrenciyi yetiştiren aileye,bu aileleri cahilleştiren iktidara yazıklar olsun...