bugün

öncelikle bir şarkıda geçen sözdür.

herkes en nefret ettiği kişiye söylediğini sanır bu sözü; lakin gerçek bu değildir, siz bu sözü en sevdiğiniz insana dersiniz aslında, gitmesini hiç mi hiç istemezsiniz ama tek çaredir bu; belki kaçıyorsunuzdur; dertten, sıkıntıdan veya siz korkaksınız.. evet, evet siz sadece korkarsınız..

ne düşündüğünü bilemezsiniz; o her zamanki gibi gizemlidir, pelerinini de örtmüştür üstüne ve saklanıyordur. birilerinden kaçıyordur ve sizi terk ediyordur. sizse, sizse sadece ağlıyorsunuzdur.

kendinizi güçlü, yenilmez sanırsınız; oysa ki hepsi bir yalandır, ufak ufak biriktirdiğiniz ve ileride büyük bir yanlışa dönüşecek olan yalanlarınızdır sadece onlar.. bunu siz de bilirsiniz; ama kendinizi kandırmak istersiniz bazen çünkü mutlu olmak istersiniz; insan bu ağlamak istemez, acı çekmek istemez; ama bunlardan hayatın bir parçasıdır.

sanırsınız ki, gözyaşlarınıza aldanır ve geri döner; beklediğiniz gerçekleşmez ve o geri dönmez; ama doğru siz ona aşık olmamıştınız değil mi?! sadece sevmiştiniz, sevmek..

artık umut etmek size göre değildir veya siz böyle sanırsınız; yaşadıklarınızdan dolayı.. belki haklısınızdır belki de hata yapıyorsunuzdur; bir durup düşünmek belki de en iyisidir.

doğru düşünmek! insanlar düşünebilen yaratıklardı; peki hepsi düşünüyor mu gerçekten?, gerçekten hepsi bir insanın sözlerine değer veriyor mu?, gerçekten bir insanı karşılıksız sevebiliyor mu veya aşık olabiliyor mu?

bilmiyorum, ben bilmiyorum.. işte ben de kaçıyorum; bilmiyorum diyorum, oysa ki neleri biliyorum ama susuyorum. sessizliğimi seviyorum; elimdeki solmuş yasemin çiçeklerine bakmayı da seviyorum; onun yolunu gözlemeyi de seviyorum; onu sevmeyi de seviyorum!

ama dur, sen aşık değildin değil mi? çünkü öyle demiştin, sadece seviyordun.. bilmiyorum.

sen de kaç bakalım, diğerleri gibi sen de kaç; köşelere saklan, izmir'in içinde kaybol, ölmek için yalvar.. hayır, hayır; bunu asla yapma veya bilmiyorum. çekinirsiniz işte söyleyemezsiniz; onu sevdiğinizi söyleyemezsiniz sadece kaçarsınız ama bu sefer bunu yapmayın.

bu sefer, kendinize itiraf edin, ben aşık oldum deyin! ..