bugün

selimiye'nin kopyası olduğu söylenerek ataşehir'e dikilip adına mimar sinan camii denilen camidir. yakın zamanda edirne'ye gidip selimiye'yi her yıl olduğu üzere ziyaret ettim. dönüş yolunda da mimar sinan camiine rastladım. görüşlerimi anlatayım.

öncesinde mimar sinan'ın kopyalanmaması gerektiğini düşünüyordum, yani teknik olarak yapabileceklerine inanıyordum ama yapsınlar istemiyordum. ama yok, becerememişler biliyor musunuz? selimiye büyük bir kubbenin kendi ayakları olmadan ağırlığını küçük kubbelere vererek durduğu bir mimari örnektir. oysa mimar sinan camii farklı bir teknikle yapılmıştır. bunun yanında ilk bakışta minarelerin şerefelerinin kocamanlığı göze batmaktadır, bunu söyleyebilirim.

cami yapılmasıyla bir derdim yok. sadece, bunun yapılışında bir erdemden ziyade artniyet görüyorum. o yüzden de sinirime dokunuyor. yapı belki gerçekten iyidir, diyecek birşeyim yok. ayrıca yakından da inceleyip detaylı bir analiz de yaparım. ama dünyanın yedi harikasından birini taklit etmesi ne kadar abesle iştigalse, selimiye'nin kopyalanmaya çalışması da o kadar abestir.
arkasında yükselen gökdelen gibi binalar ile geleceğin islamının küçük bir önizlemesi olmuştur.