bugün

gani müjde'nin parantez yayınevinden cıkmış kitabıdır.. zamanında öküz dergisindeki yazı tarzıyla dikkati cekmiş bu yazıları bir kitapta toparlamıstır.. isim sehir hayvan bitki oyunu formatındaki bu kitap yazılarına ayrı bir hava ve özgünlük kazandırmıştır.
(bkz: isim şehir)
bir yılmaz özdil kitabı, yamulmuyorsam 476 sayfa falan,

okuyacağım okuyunca da bilgilendireceğim kitap hakkında sizleri, basmayın hemen eksileri..
yılmaz özdil'in ilk kitabı yeni haberim oldu. pdf dosyasını bulursam okuyacam.
(ne yapalım işsiziz amk para yok)*
gezmediğim kitapçı kalmadığı halde bulamadım kitap. pdf dosyası şeklinde bulan varsa, veya kargodan yollayabilecek, bekliyoruz. parası neyse veririz.

bilgilendirme editi: bu kitapta yılmaz özdil, Sabah ve Hürriyet'te yayımlanmış 262 köşe yazısını bir araya getiriyor.
alfabeden harfler seçerek (biri içinden saymaya başlar başka biri dur diyince kalınan harf) o harfle başlayan isim, şehir, hayvan, eşya, sebze-meyve-bitki hanelerine belli bi süre içerisinde kelimeler yazılarak oynanan çocukluk oyunu.
ilk bitiren kendi keyfince bi süre verir ve bitti der herkes yazdıklarını okumaya başlar.
aynı şeyler yazılmışsa 5er puan, farklı şeyler yazılmışsa 10ar puan, herhangi bi haneye bişey yazılamamışsa 0 puan.. *
genel kültür'ü geliştiren çocukluk oyunu.
j harfi baya kasıyordu hatırlayabildigim kadarıyla.
ğ ile başlanmasını imkansız kılan oyun.
küçükken oynadığımda nedense hiçkimsenin zaten belli olan birkaç harfle ilgili çalışıp gelmemesi ile dikkatimi çeken oyun. lan zaten 5 tane harf zor.kimsede onlarla ilgili çalışıp gelmez mi ya.gelmiyor işte.şordan geçiyodum.dereye düştüm.kurbağanın üstüne.kurbağa vraaak dedi a.q.neyse.bak bu vidyoyu manşey istiyom.bak görmezsem anam avradım olsun!?
r harfiyle birtek rengeyiği bulunan oyundur.

edit: rakun diye bir hayvan varmış onuda yeni öğrenmiş oldum.
eşya, artist ve puanla biten oyun.
lüleburgazın il olarak sayıldığı oyundur.
bitkisiz hali yılmaz özdil in kitabının adıdır.

(bkz: isim şehir hayvan)
ilkokul - ortaokul dönemlerinde sıkça oynanan bilgilerimizi arttıran güzel bir oyun.
l harfiyle başlayan bir şehir olmadığı için, çeşitli kavgalara sebebibeyet veren oyun.

ismi, bitkiyi, hayvanı vs. yazarsın. gelirsin şehre. l harfiyle başlayan şehir yoktur. boş bırakırsın orayı.
sen boş bırakırsın da, ortamda mutlaka bir çakal vardır, oraya lüleburgaz yazan.
tabi doğal olarak itiraz edersin, "aga olur mu öle şey, lüleburgaz şehir değil ki" diye.
lakin çakalın cevabı hazırdır;" olur tabi lan, bir harfle başlayan şehir yoksa, o harfle başlayan ilçe yazılır, oyunun kuralı bu"
tabi böyle bir kural yok, o anda kıçtan uydurulmuş. dersin ki; "lan de get, öle kural mı olur, benim niye haberim yok?"
çakalda cevap gene hazırdır; "olm, kuralları bilmiyosan oynama, sittir git, ben yazıyom valla buraya puanımı, işine gelirse"
herif postayı da koydu, sana mal muamelesi de yaptı, tam puanını da yazdı oraya.
e peki sana düşen ne?
tabi ki çakala kafa göz dalmak.**
görüldüğü gibi, bir harf yüzünden kavga çıkabilecek oyundur. oynamayınız.
Çocukluğumun yada çocukluğumuzun oyunu.
edit: Çocukluğum nerdesin?
ç harfinde çiğdem tunçla puanın gözüne vurduğum oyun.
kimse bunun tam ismini bilmez mesela. kaldı ki belirli bir ismi de olmayan oyundur.

+hadi,isim şehir oynayalım!
+hadi,isim şehir hayvan bitki oynayalım!
+hadi,isim şehir hayvan bitki eşya artist oynayalım!
b harfi ile başlayan eşya olarak büst yazmışlığım vardır.
isteksiz gittiğin misafirliklerde oynanır. a harfiyle başlansa bile mutlu etmeyen oyundur.
Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını derlediği, okurken inanılmaz zevk aldığım ve dün imza gününe gidip yoğun kalabalıktan dolayı imzalatamadığım eser.
yılmaz özdil'in gazetedeki köşe yazılarını topladığı kitabının adı..

1. basım, mart 2011.

fiyatı 23 tl.
- f harfiyle başlayan (türkiyeden) şehir?
+ fizmir.
- yeter lan hep aynı espri..

tarzı muhabbetlere konu olan çocukluğumuzun oyunu.
küçükken en sevdiğim oyunların arasında olan oyun. yenerdim çünkü o yüzden severdim. geçen gün derste yine oynadık. yenildim. anlaşılan pas tutmuşuz.