bugün

Kullanicilarina hiçbir sekilde özgürlük sunmayan kapali kutu işletim sistemi. Hizli çalışır, teklemez, stabildir...vsvs. ama ne bileyim ben bir türlü ios u sevemedim. Ios lu bir telefon kullanamam. Kontrolün bende olmasi lazim. Telefonuma tam anlamıyla hakim olmam lazım. Ios lu telefonlarin çok pahalı olması ve kullanicilarin bu kadar çok sınırlandırılması benim işime gelmiyor.
ios, Yunanistan'ın genellikle 19-26 yaş arası binlerce Avustralyalı,ingiliz, Fransız ve Yunan gencine ev sahipliği yapan, "happy hours"lar yakalandığı takdirde iyice ucuza(Euro bazında ucuz TL nin değer kaybetmediğini farzedelim bir anlık) kafa olunabilecek, partinin dibine vurulabilen diğer adalar göre nispeten daha ucuz Yunanistan'ın gençlere kıyağı diyebileceğimiz bir adası.
Bir isletim sistemi.
active directory kurarken .local uzantısı verdi isen domaine o zaman imkansız herhngi bir ios lu cihazı ad ye dahil etmek.
bir uygulama açıkken aynı zamanda müzik dinlemenize olanak vermeyen sistem. ancak, eğer home tuşuna iki kere basmak yerine, doğrudan (eğer o uygulama açıksa) kendi sayfasından açarsanız hem uygulamanın seslerini hemde o an dinlediğiniz müziğin seslerini duyabilirsiniz.
telefonlarda yaygın olarak kullanılan işletim sistemidir.
bunu eleştirirken kapalı diye eleştirenlerin açık olsa 2 milyon satırda ne döndüğünü anlayabileceklerini iddia etmeleri de komiktir.
Android'i sollayarak arkadan el hareketi çeker.
Komut gir desen aval aval bakan kekoların kapalı olduğu için eleştirdiği mobil işletim sistemi. Android gibi linux tabanlı uyarlama değil bizzat sistemin kendisidir.

Jailbreak olayından bihaber zevatlar eleştirir durur aynı zamanda. işte bunlar hep yoksulluktan. Pis fakirler sizi..
Telefonlarda yaygın olarak kullanılan işletim sistemi değil, appleın cihazlarında yani sadece iphonelerde kullanılan işletim sistemidir. Daha sonra ipod touch ve ipadte de kullanılır olmuştur. Cihaz içinde 500 mb yer kaplar.

Aslı iphone os'tur. ios olmuştur.
stabilite açısından en gelişmiş işletim sistemidir. sisteme neredeyse hiç yüklenmez.

Android ya da Windows Phone 8 yüklü bir telefonun 2,2ghz 4 çekirdek ile yaptığı işin fazlasını 1,3ghz çift çekirdek ile yapar...

androidli bir telefonda şarj uzun gitsin diye gps, bt, data, wi-fi kapatırsınız, ios kullanan cihazlarda hepsi sürekli açık olur....(pil süresi aynıdır)

Şunu unutmayın; cihazınızda işletim sistemi ne olursa olsun akıllı telefonların her sene yeni pil ihtiyacı vardır. Kesinlikle değişmelidir.

bu bağlamda; ios tasarrufçu bir işletim sistemidir. android boşa kaynak tüketimi wp8 çok genç ama gelecek vaadeden bir işletim sistemidir.
işletim sistemlerini karşılaştırmak için bir kaç değer vardır ve bunlarda fazlası ile teknik şeylerdir. onun dışındaki çoğu şey manasız atıp tutmalar olacaktır. örneğin ram kullanımı gibi.

bilgisayar/telefon hiçbir iş yapmıyor iken ram kullanıyor olması kötü bir şey değil aksine super bir şeydir. en nihayetinde işlemci arkada hafızayı allocate eder chkdisk eder bir şey yapar yapması da iyidir. 2 gb rame para veriyorsan birinin onu kullanması gerekir doğal olarak. bu yüzden 2014 yılında bir işletim sistemini çok ram kullanıyor diye yargılamak saçmalıktır.

aynı şey stabilite konusunda da geçerlidir. nerede ne zaman hangi donanım da stabildir? ios toplasan 10 adet cihaz da çalışıyor doğal olarak ona göre optimize ediliyor. android ise nereden baksan 500 cihazda çalışıyor. eğer stabil mi diye androide bakacaksanız gidip nexus almanız lazım .

sisteme yüklenmemek mesela. sistem nedir? bunu açıklamadan manasız bir övgü/eleştiri. bir işletim sisteminin kurulmasının tek bir sebebi vardır. o da verili olan donanımı eşgüdüm halinde çalıştırmak. bunun yanında ilk eline aldığında hesap makinesi varmış paint varmış vs. adam aslında bunları koymak zorunda değil. sistem bu ise ve olayı donanımı döndürmek ise kaynak tüketmiyor olmak aslen salakçadır.

bu açıdan karar vermek için son kullanıcının kararını etkelimesi gerekn tek şey; evrendir. ios evreni mı? android evreni mi? hangisine bağlanackasın olayı. ondan ona geçiş çok çok zor keza.

ben hayatımda ios lu bir şey hiç kullanmadım. öte yandan mac os lu kullandım. genel olarak satın alma ihtiyaçlarımı sonlandıran şey, plazada kullanılabilir olması. yani corporate olarak nedir işe yarar mı açısından bakıyorum. bu açıdan da dünydaki şirketlerin neredeyse tümü zaten windowslu iyi tablet ve iyi telefon bekliyor. çünkü eşgüdüm ile bilgisayarı serverı adyi çalıştırmak sisteme dahil etmek zorundasın. ne android ne de ios senkronize olarak coporate yapılara dahil olabilecek işletim sistemleri değil. o yetenek sadece microsoftta var ve biraz da linux da var. ama linux nihayetinde toplam sahip olma bedeli çok yüksek bir meta. bu sebeple topun sahibi her zaman microsoft ve windows oluyor olur da zaten. ne ios ne android hiçbir zaman windowsu geçemez. bu windows iyi demek değil. pazar böyle demek.
en son 8. sürümü çıkan apple işletim sistemi. ilk olarak 9 Ocak 2007 duyuruldu ve aynı yılın haziran ayında yayınlandı.
android le kıyaslanamayacak sistem.LG g3 ve note 3 den sonra iPhone 6 ilaç gibi geldi.
''yok facede fotoğraf yüklenmiyo RAM sil,youtube da video açılmıyor RAM sil,whatsapp dan mesaj gitmiyor RAM sil.''dedirtmeyecek çok stabil sistem.ios8 de ufak tefek hatalar vardı onlar giderildi.ama androidin uludağ sözlük uygulaması, ios un kinden daha kullanisli.
akp döneminde ortaya çıkmıştır. Dsp-mhp-anap iktidarında symbian vardı. Acı gerçek.
bok atan varsa fakirdir. çünkü fakirler bilmez. zaten telefonu çıktıktan fiyatı yarıya düştükten sonra alıyolar.
Son zamanlarda iyice Taklitçi olmuş firmanın işletim sistemi. Son tanıtılan ios 9 işletim sisteminde apple her zamanki gibi müthiş şeyler geliştirmiş gibi uzun uzun en iyisi biziz derken iphone kullanıcıları hayranlıkla izlemiştir. Android kullanicilari ise o sırada gülmekten kendilerini alamamaktadırlar zira apple ın buyuk bir marifetmiş gibi tanıttiğı yeni özelliklerini yaklasik 2 yıldır zaten aktif olarak kullanabilmektedirler. Kısacası bu işletim sistemini kullaniyor iseniz bir kaç yıl geriden geleceksiniz demektir. Aynı apple ın büyük ekranlı telefon üretmesi, akıllı saat çıkarması, yazılım güncellemelerindeki özelliklerde oldugu gibi android kullanıcılarından 2-3 yıl sonra bu özellikleri kullanmaya alışmanız gerekir. Ayrıca eski telefonunuzda da kullanamazsınız bu özellikleri yenisini almalısınız. Zira son çaldığı ekran bölme özelliği ipad air e de ios 9 gelmesine rağmen sadece ipad air 2 de kullanılabiliyor. Telefonlari mi? Onlarda zaten kullanılamıyor. Yani eski telefonlarınız yazılım güncellemesi alsa dahi yeni özellikleriyle gelmiyor bu güncellemeler. Kötü olansa kullanıcılarının bir çoğunun bunlardan haberi yoktur. Aslında normal bir kullanıcının bunların hiç birini bilmesine ve takip etmesine gerek yok fakat daha iyisi varken daha fazla para verip kötü bir ürün almaya katlanmaları gerekiyor. Gerçi onlar en iyisini kullandığını sanıyor, ah şu reklamlar.
bir arkadasimin androidi siker bayiltir iser ayiltir diye tanimladigi isletim sistemi.
görsel
Bu kadar stabil olmasının sebeplerinden birinin de tek marka tarafından kullanılıyor olması olan işletim sistemi.

(bkz: android)
(bkz: windows phone)
(bkz: symbian)
8gb ve 16gb olan iphone ürünlerinde bir zaman sonra uygulama boyut şişmesi yaratan işletim sistemi.

bunun sebebi sık kullandığınız uygulamaların önbellekte şişme yaratmasıdır. örneğin facebook çok kullanırsınız. aslında 80mb olan uygulama sistemde 300mb hatta 1gb görünür. uygulama içinde ön belleği boşalt olmadığı için,

bunun yerine ayarlar/uygulamalar/kullanım dan söz konusu uygulamayı silip tekrar yüklerseniz özüne dönecektir.

telefon satın alırken de satış danışmanının:

"efendim yüksek gb alın yetmez" demesinin sebebi budur. aslında yeter yani...
bu işletim sistemi için temizlik programı varsa tavsiyelerinizi beklediğimdir.

tam da yukarıdaki entry'deki sebepten dolayı hafıza sorunum var. 60-70mb'lık uygulama oluyor sana 300 mb. sürekli kaldır yükle de olmuyor.

sanırım ios temizlik programı gibi programlara izin vermiyor ama bir şansımı deneyeyim dedim.

not: ios 10, 6s plus, 16 gb ( hediye geldi yoksa 16 gb'ın yanına yaklaşmayın ).
(bkz: ios 10 0 3)
Android kullandığım dönemler haz etmediğim, bir hafta iPhone kullandıktan sonra android kullandığım günlere lanet olsun dedirten sistem.
Bataryan olmus jimmy yazilima kufur etme. Tak cikar anasini sikmissin telefonun.

Tanim; bir 4s'im ve bir 7'im (para vermedim manyak misin sirket telefonu) ile cok mutlu oldugum isletim sistemidir.

Ha hala favorim 4s yalniz dunyanin en guzel telefonu.