bugün

Yazıdır.
konvansiyonel savaşların bitmesi. Evet konvansiyonel savaşlar bitince insanların ömrü uzadı. Yeni bilimsel ve teknolojik gelişmeleri art arda sıraladılar. insanın yaşam süresi uzadı. Fakat Dünya nüfusunu dengeleyen büyük savaşlar artık yoktu. insan Nüfusu hızla arttı. Dünya kaynakları ve dünyayı paylaşan diğer canlılar açısından kötü oldu. Kaynaklar hızla tükenmekte. Doğa hızla bozulmakta. insan ömrüne bir sınır koyulsun. 45 yaş mı olur? 40 yaş mı olur? Ya da çocuğunu doğurup büyüten artık çekilsin. Bunun bir kuralını koyalım. Ancak insanlar bunun kuralını koyamazlar. Hep daha fazla yaşamak için dertleri. Ben demiyorum ki intihar etsinler. Tüm insanlık oturalım konuşalım insana insanca yaşayıp ölebileceği bir sınır belirleyelim. Zaten kapitalistlerin üretim için insana da ihtiyacı kalmadı. Öyle değil mi?
Organik hoşaf..
Ateşin keşfi
insanoğlunun tarıma başlaması
Tekerlek ve yazı.
Dinlerin ortaya cikisi. Iyi mi kötü mu ölduktan Sonra görücez.
(bkz: Fransız ihtilali)
yazının bulunması.
Ah dede be o elmayı yemeyecektin.
deden değil nenen yedi.
doğru öğren şunu.

napsın canı elma çekmiş.
allah gelip "yapmayın bak" diye henüz taze uyarsa ne olur?
penisilinin icadı. alexader fleming.
(bkz: sanayi devrimi)
Tek bir olay değildir. Ateşin kontrolü tarım devrimi, ilk şehir devletleri, yazının icadı, paranın icadı, coğrafi keşifler, elektrik ve Sanayi devrimi, belli başlı, dönüm noktalarıdır. Listeyi daha da uzatmak mümkün.
Jean - Jacques Rousseau şöyle der;

Tarihte ilk kez bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip Burası benimdir diyen ve buna inanacak kadar saf olan insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun ilk kurucusu oldu.

O zaman biri çıkıp, çitleri söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da insanlara,

“ Sakın dinlemeyin bu sahtekarı. Meyveler herkesindir. Toprak hiç kimsenin değildir. Ve bunu unutursanız mahvolursunuz ”

diye haykırsaydı, işte o adam, insan türünü, nice suçlardan, nice savaşlardan, nice cinayetlerden kurtaracaktı.
sanayi devrimi de önemli bir olaydır ama insanlık tarihini en çok değiştiren şey o değildir. çünkü sanayi devrimi bir şeylerin sonucunda gerçekleşmiştir. yani sanayi devriminden daha önemli olan sanayi devrimi sebepleri vardır. bu yüzden eledim.

en önemli olay barutun icadıdır. bu yolla ateşli silahlar icat olundu. ateşli silaha sahip olanlar daha çok güce sahip oldu, daha çok güce sahip olanlar daha fazla sömürü yeteneğine sahip oldu, rakiplere göre daha üstün ve avantajlı oldu. daha fazla sömürü yeteneğine sahip olanlar daha iyi ekonomi ve teknolojiye sahip oldu. daha iyi teknoloji ve ekonomiye sahip olanlar da şu an dünyayı yönetiyor.

gelgelelim cevap baruttur.
(bkz: William Shockley)
(bkz: yarı iletken)'ler keşfedilince cihazların boyutları, maliyetleri küçülürken; yetenekleri, ömürleri uzadı. bunun sonunda akıl almaz gelişmeler ve hız kazanıldı.
Din olgusunun insan tarihine girişi ve olmayan bir olgunun arkadında milyarların sürüklenmesi..
son buzul çağının bitmesi olabilir. belki bin yıl daha sürmüş olsaydı yok olma ihtimali yüksekti insanlığın. bundan 12 bin kadar yıl öncesinden bahsediyorum.
Elmalı olaylardır

Havvanın yediği elma

Newton’un başına düşen elma

Steve jobs’un icadı elma.
Yazının icadıdır.
Kimse dememiş ben diyeyim bari.

Müziğin keşfi. Yeah.
Tabi ki yoğurdun icadı.
Elektriğin keşfedilmesi.şuanda elektrik olmasaydı taş devrinde yaşıyor olurduk.
1.ateşin bulunması
2.yazinin icadı
3.radyoaktivitenin keşfi
4.sanayi devrimi
5.atomun parçalanması/atom bombası
6.internet/sosyal medya
Tekerlek kadar iyi icat gelmedi hala.
insanın aklını kullanmaya başlaması. Homo saphienlik yani.