bugün

insanlardan cok buyuk kotulukler gordum bu hayatta.
simdi oturup anlatsam bunca kotulukten sonra nasıl hala gulumseyebiliyorsun hayatta diye sasırır, anlattıklarıma aglamaya baslarsınız. ciddiyim.
ama insanlıgı yok et butonuna asla basmam. oyle bir secenegim varsa insanlıgı kkurtarmak icin elimden geleni hep yaparım. bu dunyada kotuluk kadar iyilik de var. cok kotu insanlar kadar melek gibi insanlar da var.
hz isa yı oldurmeye kalktıklarında "tanrım, onları affet, bilmiyorlar" diyor ya, ben de asırı kotuluge maruz kaldıgımda hep aynısını dusunurum: bilmiyorlar, onları farkındalık ver, onları affet.
persepolis animasyonunda kız cok buyuk kotuluk gorur. annenaesine der ki "bazen kendini korumak icin kotulukten baska yolun kalmıyor." annenesi der ki "insanlar sana kotuluk yaptıgında onların aptal oldugunu dusun. farklı bir yol hep vardır." ben hep anneanne gibi dusundum bu hayatta.
bu dunyada beni cok baglayan kisisel bi sey pek yok.. insanlardan yana sansızım, herkes gidici oldugunu gosterdi bana. ama ben ısrarla insanlıga inanıyorum.. asla insanlıgı yok etmem, bilakis son anıma kadar kurtarmak icin elimden geleni yaparım.
Abanırım falan yazmaya gelmiştim ama üstteki yazarın pozitif ve mükemmel olgunluktaki bakış açısı fikrimi değiştirdi o yüzden yavaş basarım.
butonu göstersen ve "insanları yok edecek" desen cümlenin devamını beklemeden basarım.

dünyada iyilik de var ama yüzde 5 iyilik için yüzde 95 kötülüğe razı gelmek de olmuyor.. bu gezegeni tamamen yok etmeden insanlığın yok edilmesi şart. en azından geride kalan canlılar düzgün bir yaşam sürerler. insanoğlu var oldukça bu gezegenin ömrü sürekli hızlı bir şekilde kısalıyor. sadece diğer insanlara değil diğer tüm canlılara da korkunç zararımız var. sürekli açgözlülük bencillik umursamazlık hırs öfke savaşlar katliamlar.. allahın yarattığı en üstün canlı biziz ama o üstünlüğü gerektiği şekilde kullanmıyoruz.
Hayır. Hiçkimsenin canını dolaylı ya da doğrudan almak istemem hele ki bir masumun asla.

Evet diyenler için bu soru üzerine çokça düşünülmemiş bir soru olsa gerek. Bir bebeğin ölümünü kimse istemez.
bir değil binlerce bebek "öldürülüyor" hali hazırda. her gün binlerce masum öldürülüyor hiçbir suçları günahları yokken. bir çoğu büyük acılar çekerek ölüyor. kimisinin sol framede hala başlığı dönen mevzudaki gibi "bir eroinman"tarafından kafası kesiliyor kimisinin tepesine tonlarca bomba yağdırılıyor kimisi tecavüze uğruyor kimisi yavaş yavaş ağır ağır işkence edilerek öldürülüyor. dünyanın kaynakları tüm insanlara rahatça yetecek iken açgözlü aşağılık milyonlarca insan yüzünden misal afrikada 2024 yılında hala çocuklar açlıktan kırılıyor acı çeke çeke ölüyor.

hayır diyenler çok düşünmüyor sanırım. sanki insanlar çok masumda tek seferde saniyede yok edilmeleri acımasızlık.
Ailem ve ben yok olmasak olur mu derim sadece kabul etmeseler bile basarım.
Her gün bir değil binlerce bebek ya da masum; bir katil, bir eroinman, bir soykırımcı zihniyet tarafından dediğin gibi büyük acılar içinde öldürülürken; bunlara son vermek için her şeyi yok etmek demek katil, eroinman, soykırımcı olmayan insanların yapabileceği bir şey değildir maalesef. Böyle söyleriz hızla ve öfkeyle ama bu gerçeklik payı olan bir şey değil.
engelleyebiliyor musun sevgili yazar ? hani bu gezegendeki en üstün yaşam formu sensin ya. engellesene hadi.. daha bir tecavüz suçlusunu toplumdan soyutlayamıyorsun çünkü insanoğlunun caydırıcı bir yasayı veya cezayı uygulayabilecek kadar özverisi yok. insanlar insanların yazdığı kanunlara göre yaşıyor. o kanunlarda gücü kim elinde bulunduruyorsa kendisine ve çevresine dokunmayacak şekilde değiştiriliyor. bu nasıl bir bencilliktir ??

ben şimdi sana veya size saatlerce "sadece bu ülkedeki" adaletsizliklerden bahsedebilirim. o acıları çeken, o adaletsizliklere uğrayan, hayatını kaybeden siz veya sizin yakınlarınız olmadığı için davulun sesi uzaktan hoş geliyor olabilir. ancak bir de bu adaletsizlikleri yaşayanların katledilenlerin ailelerine sorun. böyle bir buton olsa basarlar mı basmazlar mı..

en basitinden sınırların güneyinde şu dakikalarda yani biz bu entryleri yazarken belki 10 tane bebek, çocuk, kadın daha katledildi. engelle hadi ? engelleyemiyorsun ve asla engelleyemeyeceksin. çünkü insanoğlu hiçbir zaman durmayacak her zaman yeni katliamlar yeni acılar icat edecek. yahu inanırsın inanmazsın bilmem ama insanları yaradan bile mahşer günü diye bir şey de koymuş sonuna. tüm insanlığı yaradan bile bir gün tüm insanlığı yok edecek düşün *
Seve seve hele bana zararı dokunanlara.