bugün

bu ülkede yeterli ingilizce alt yapı sağlanmadıkça nice olacak eğitimdir ingilizce eğitimi. haliyle türkçe eğitim şarttır. ha avrupa ülkeleri gibi ingilziceyi sular seller gibi konuşalım, o zaman ingilizce yapsınlar eğitimi. ama mesela fizik gibi ağır bir branşta ingilizce eğitimi vermek, ingilizce bilmeyen büyük bir kesim için büyük bir handikap olurdu.
şöyle ki, türkiye'de ingilizce öğrenmiş bir adamın ne kadar kasarsa kassın dili gerektiği gibi konuşamadığı bir gerçek. adam isterse dört sene bölüm okusun ingilizce olarak, o dil, o dilin devamlı konuşulduğu ülkede gelişir. bizzat denenmiştir tarafımca. o yüzden türkiye'de ingilizce bölüm okumak bana cazip gelmiyor. sadece iş konusunda sana bak bu ingilizce okumuş diyorlar belki önlere geçiyorsun. ancak kişisel gelişimde o ingilizce sana teoride her ne kadar birşeyler vermişse de pratikte çok eksik kalmıştır. o yüzden kasmadan burada türkçe eğitim tamamlanmalı, master falan düşünülürse yurt dışına gidilip güzel bir dil konuşma pratiği yapılmalı. ya da direk yurt dışında üniversite okumalı o daha cazip nitekim. seçenekler çok. öncelikleri iyi belirlemek gerek.
(bkz: her kuşu siktik bir leylek kaldı)