bugün

sabır+çalışmak+emek+dostluk+eğlence= ingiliz dili ve edebiyatı.
sanırım bu, evet bu. mutluyum. *
fm bölümünde olmama rağmen kazanmak istediğim bölümdür kendisi. bitirince her şeyde olabilirsiniz hiç birşeyde.
insanı hem hayata bağlayan hem soğutan bölümdür.
hayata bağlanırsınız çünkü insanları tanırsınız.
hayattan soğursunuz çünkü insanları çok iyi tanırsınız.
alt benliklerinizi fark eder, hatta bazen kendinizi roman
karakteri sanar ikiye, üçe bölersiniz.
mutlu olduğunuz zaman bile mutsuz olsam da kahraman olsam dersiniz.
her kelimenin altında binbir anlam arar çevreyle olan iletişiminizde
zorlanırsınız. bağımlılık yaratır romanlar, şiirler, oyunlar; hep
birileriyle tartışmak istersiniz. bu bölümü anlamayanlar o romanlarda,
şiirlerde, oyunlarda hayatı tartıştığınızı anlamazlar. edebiyat mı pehh
der geçerler. iyi ki seçmişim ve keşke seçmeseydim fikirlerine aynı anda
sahip olmanızı ve iki fikri de destekleyebilmenizi sağlayan bölümdür.
4 senede mezun olmak ve öğrenim hayatınız boyunca ruh sağlığı yerinde hocalarla, ruh sağlığı yerinde bireyler olarak muhatab olmak istiyorsanız asla tercih etmemeniz gereken bölüm.
eğer bu bölümü okuyorsanız karşılaştığınız insanlara açıklama yapmakta zorlanırsınız. okula giderken otobüste karşıma oturan yaşlı bir amca ile şu diyalogu yaşamıştım:

-hangi bölümü okuyorsun?
-ingiliz dili ve edebiyatı...
-2 yıllık mı?
-hayır amca 4 yıllık...
-iyi iyi takma boşver. askerliği kısa dönem yaparsın en azından.
-sağol. :S
mezun olduğum bölüm, okudum bitti, bilgilendim falan filan noldu, hiç. o kadar hevesle git 5 yılda bitir öğretmen olmaya çabala. okumayın arkadaşım illa ki okuycam derseniz dış ticaret, insan kaynakları gibi kurslara gidin, sertifika alın, yoksa tüm bilgilerinizle evinizde oturur ailenize kitap film eleştirisi yaparsınız.
abimin bitirdiği bölüm. ''okuması bir dert, formasyonu bir dert, atanması ayrı bir dert'' diye özetliyor kendisi.
isminde dersleri kraliçe elizabeth veriyor havası olan bölüm.
bazı yüzeysel andavalların girmek isteyenin sebebini eğitim fakültesinden * daha az bir puana sahip olmasına bağladığı bölüm. kodumunun salakları herkes sizler kadar yüzeysel olduğu için zaten puanı düşük. gerçi formasyon kalkması olayından sonra herkes öğretmenliğe yüklenince bizim işimize gelcek o ayrı.
Ilerde hem ac hem de sefil insanlarin mezun olmus olacagi bolumlerden biri.
uludağ üniversitesinde olmamasını garipsediğim bölüm. bursada kesinlikle kurulmalı. ben talibim kurmaya.
Türkiye'de haddinden fazla bulunan bölüm. Daha fazlasının açılması aptallıktır.

Mezunları bir sikime derman olmayıp, ya akademisyen olarak üniversiteye zarzor kapağı atmakta veya öylece ortalıklarda dolanmakta veya bölümle kel alaka işlerde çalışmakta.

Genelde kızlar tercih ettiği için işsiz sürüler üreten bir bölüm olduğu pek dikkat çekmemekte -bi de kolej çıkışlıların girebilecek ingilizce'ye sahip olmaları yüzünden genelde ailesinin ekonomik durumu zaten iyi olan kızlar tercih eder bu bölümü-, o yüzden insanlar dışardan bir matah zannediyor olabilir.
Şu an okumaya çalıştığım bölümdür.Bu kadar mı zor olur.Kafama sıkacam artık.
bu bölümden mezun olup da ingilizce öğretmenliği yapanlar ekseriyetle eğitim fakültesi mezunlarından daha iyi öğretmenlik yaparlar. bunun sebebini de şöyle izah edebiliriz; efendim eğitim fakültelerinde, 10 yıllardır görülen konuları tekrar tekrar gösterirler. dolayısıyla eğitim fakültesi mezunlarının kafasında öğrencilerine grammarden başka kazandırabilecekleri pek bir şey yoktur. oysaki ingiliz dili ve edebiyatı mezunlarına dünya klasikleri, shakespeare sonnetleri gibi başyapıtlar okutulur ve mezun olduklarında çok farklı bir dünya görüşüyle eğitim vermeye hazırdırlar. ve tabii ki türkiyede bu değerli insanların geleceğe yön verme şansı ellerinden alındı. ama umudumuzu kaybetmememiz lazım zira çok iyi eğitim sistemleri yürürlüğe girdi girecek.
Su an ruh hastasi rus hocam tarafindan kahrini cektigim, literary genres and trends (edebi turler ve akimlar) adinda zor bir derse sahip olan kazik bolum. -hangi dersi kolay ki-
bir zamanlar hayalini kurduğum bölümlerden biri. Iyi ki yazmamışım.
sadece hobi olarak okuyup bitirmeyi planladığım bölümdür.
Mezun oldugunda filolog unvani sahip oldugun lakin son tahlilde ingilizce ogretmeni oldugunda buyuk bi sukutu hayale ugramana ragmen edindigin genel kulturle her daim her konuda soyleyecek biseylere sahipolmanin getirdigi ozguveni veren bolumdur.
Keyif alacağımı düşündüğüm bir bölüm.
bu bölümde okuyan bütün hatunlarla sevi$ilir. istisnasız çirkini bile bakımlı. oyy o popona gurban.
Keyiflidir candır ama sevmeyen için işkencedir bitmez okul.
ingilizce öğretmenliği bölümüne puanı yetmeyenlerin tercihi.
6 senede zar zor bitirdiğim bölüm.ingilizce öğretmenliğinden daha kapsamlı ingilizce ve edebiyat öğreniyor olmamıza rağmen formasyon yasagımızın olması ve puanımızın daha düşük olması da bölümün kazıklığının yanında cabasıydı ben okurken.yıllar geçti bambaşka yollara düştük gerçi bölümümle de yine de anılarım tazedir.
bir turk dili ve edebiyati degildir.
türkiye'de okuduğunuz için günlük dilde ingilizce ve türkçe arasında kalmanıza yol açan bölüm. türkçe cümle kurarken fiilleri başta kullanmaya başladım lan! 2 senede türkçem bozuldu!

birkaç dakika sonra gelen edit: yanlış kurmuşum cümleleri de ...