bugün

Benim için ilk ayettir.

'Başlangıçta söz vardı, söz tanrı'yla beraberdi ve söz tanrı'ydı'

islamdaki 'kún fe yekûn' (ol der olur) ayetine eşdeğer denebilir.
matta 6 / 3-4
Siz sadaka verirken, sol eliniz sağ elinizin ne yaptığını bilmesin. Öyle ki, verdiğiniz sadaka gizli kalsın. Gizlice yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.

Matta 6 / 24
Hiç kimse iki efendiye kulluk edemez. Ya birinden nefret edip öbürünü sever, ya da birine bağlanıp öbürünü hor görür. Siz hem Tanrı'ya hem de paraya kulluk edemezsiniz.

matta 19 / 23-24
isa öğrencilerine, "Size doğrusunu söyleyeyim" dedi, "Zengin kişi Göklerin Egemenliği'ne zor girecek. Yine şunu söyleyeyim ki, devenin iğne deliğinden geçmesi, zenginin Tanrı Egemenliği'ne girmesinden daha kolaydır."

Yuhanna'nın birinci mektubu 4 / 20
Tanrı'yı seviyorum deyip de kardeşinden nefret eden yalancıdır. Çünkü gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Tanrı'yı sevemez.
görsel
Digerleri icinde gecerli.
arkadaş incili, tevratı, zeburu, kuranı okuyun.

dört farklı ağızdan yazıldığı o kadar belli ki.
üslup farkediyor üslup.
Orjinal sümer baskısını bulmak lazım. Diğerleri eksik.
Hiçbir uşak iki efendiye kulluk edemez. Siz hem Tanrıya, hem paraya kulluk edemezsiniz. (Tanrıyı tenzih ederiz). Luka 16/13
Bilgi arttıkça hüzünler de artar, mutsuzluk da artar gibisine bir ayet vardı. Neresinde geçiyor bilmiyorum. Yani cahillik mutluluktur diyor bize. Bu durumu ölene dek sivil hayatımda savunacağım.
Tanrı, Oğlu'nu dünyayı yargılamak için göndermedi, dünya O'nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi. (‭‭YUHANNA‬ ‭3‬‬:‭17‬)
Matta 10: 34-42
34 “Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Barış değil, kılıç getirmeye geldim. 35 Çünkü ben babayla oğulun, anneyle kızın, gelinle kaynananın arasına ayrılık sokmaya geldim. 36 ‘insanın düşmanı kendi ev halkı olacak.’

islam ise anne babaya saygı, muamelatta (sosyal hayat) barışçıl düzeni amaçlar.
Valla ben etkilenmedim kusurabakmayın.