bugün

deniz astsubay olarak orduda görev almıştır ve emekli olduktan sonra beyaz perdede ün salmıştır. türk sinemasının tartışılmazları arasında sayabileceğimiz hulusi kentmen; 291 filmde baba, bahçivan, hakim vb roller üstlenmiştir.
türkiye'ye komunizm'in gelmesini engelleyen en etkili şahıstır.
genellikle filmlerinde seslendirmesini başkasının yapmasına rağmen, 1980'li yıllarda oynadığı televizyon dramalarında sesinin ve oyunculuğunun gayet yeterli olduğu görülmektedir.
babacan adamın tanımını en kralından yapmış insan.

ne zaman karakola düşsek yada hakim karşısına çıksak

görmek istediğimiz yüz, o'nun yüzüdür.
doğallığı sayesinde rol yapmasına gerek kalmayan, temiz yüzlü, sevimli aktör. Allah rahmet eylesin.
-can hulusi do it?
-no, hulusi can't man
türk sinemasının iyi fabrikatör rolündeki demir baş adamı. bir kaç filmi hariç hemen hemen her filmde iyi yürekli, yeğeninin sevgilisi tarafından sömürülen veyada ömercik-sezercik gibi torunları olan babacan fabrikatördür.
(bkz: babacan)
20.01.1912 tırnova (Bulgaristan)-20.12.1993 istanbul, türk filmlerinin babacan,şefkatli fabrikatörü,babası,dedesi,komiseri kısaca herşeyiydi.
Allah rahmet eylesin.
küçüklüğümde ölürse dayanamayacağımı düşündüğüm sanatçıdır. nasıl bir şevkat hissetmişsem kendisinde.
pala bıyık amcamız.
yahudidir.
gerçek hayattada öyle babacan biriymiş. üzerine başkomser gelmemiştir.
yaşıyor ve hayatta olsaydı yolda görsem hemen eline öperdim.artık çocukluğumdan beri filmleri nasıl bilinç altıma yer ettiyse.
1942-1988 yılları arasında 500'e yakın filmde rol almıştır. Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu, 81 yaşında 20 Aralık 1993'te Böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirmiştir.
Dünya tatlısı bir insandı. Toprağı bol, mekanı cennet olsun.
şu an itibariyle trt ki filmde yargıç rolünü oynayan, filmlerinin neredeyse tamamında babacan fabrikatörü canlandırmış olan nurlu amcadır. allah rahmet etsin.
ölümünden yaklaşık 2 yıl önce Ülkü Erakalın'la yaptığı bir söyleşi:

http://alkislarlayasiyoru...si-kentmen-nereden-nereye
http://www.youtube.com/watch?v=Y6kLOlxDHns
güzel şarkı.
iyi oyuncudur yanlız neredeyse her yeşilçam filminde oynaması çoğu insanları rahatsız etmiştir .
benim dedem olmadı hiç ama Hulusi Kentmen de yokluğunu aratmadı. rahmetle anıyorum.
isminde bile bir hoşluk olan insan.
türk sinemasının tonton dedesidir, tam bir dede motifidir aslında. aynı zamanda meşhur fabrikatörüdür de. büyüdüğümüz filmlerin kötü görünen iyi yürekli adamıdır. tekrar tekrar başımız sağ olsun.
günümüzde kendisi gibi baba dede rollerine yakışan biri henüz yoktur. ya da ben görmedim daha.
en iyi eşşoğleşşek mottosunu kullanan efsanedir.